2018 / 07 / 03
Spalio mėnesį Buenos Airėse vyksiančiose jaunimo olimpinėse žaidynėse pirmą kartą vaikinų ir merginų atletų skaičius bus vienodas. Bent 45 procentai moterų artimiausiose žiemos olimpinėse žaidynėse – tai artimiausi Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) žingsniai siekiant vienodinti vyrų ir moterų teises sporte.
Lyčių lygybė ir balansas – vienas pagrindinių tarptautinio olimpinio komiteto tikslų, numatytų „Olimpinėje darbotvarkėje 2020”. Šia kryptimi IOC sėkmingai žengia jau ne vienerius metus, skaičiai rodo, kad darbas duoda vaisių.
Sočio olimpinėse žiemos žaidynėse moterys sudarė 40,3 procento visų atletų, Pjongčange – 41 procentą. 2022 metų Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse moterų atlečių skaičius didės iki 45 procentų. Tokie tikslai buvo iškelti žiemos sporto šakų federacijoms liepos 27 dieną IOC „Olimpinės programos“ komisijos susirinkime. Dar labiau vyrų ir moterų atletų skaičius vienodės 2026 metų žiemos olimpinėse žaidynėse.
Lyčių lygybės sporte klausimas – prioritetinis olimpiniame judėjime nuo tada, kai tarptautiniam olimpiniam komitetui 2013 metais pradėjo vadovauti Thomas Bachas. Į judėjimą už moterų teises sporte aktyviai įsitraukė dauguma pasaulio nacionalinių olimpinių komitetų, tarp jų – ir Lietuva.
LTOK vykdo IOC rekomendacijas
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas yra vienas iš 4 nacionalinių olimpinių komitetų Europoje, kuriam vadovauja moteris. Olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė - aktyvi lyčių lygybės sporte šalininkė. LTOK prezidentė buvo Europos olimpinių komitetų Lyčių lygybės sporte komisijos pirmininkė. Šiuo metu D. Gudzinevičiūtė yra šios komisijos koordinatorė.
Sekdamas IOC rekomendacijomis, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas 2014 metais įsteigė Lyčių lygybės sporte komisiją. Šiuo metu ją sudaro 9 asmenys, trečdalis jų – vyrai. Praėjusią savaitę vykusiame komisijos susirinkime komisijos pirmininkė D. Gudzinevičiūtė ir sekretorė Vaida Masalskytė narius supažindino su LTOK veikla lyčių lygybės klausimais ir 25-iomis IOC rekomendacijomis, kaip įgyvendinti lyčių lygybę sporte.
Susirinkime taip pat buvo aptarti aktualūs Lietuvos sportui klausimai – kaip padidinti moterų skaičių sprendimų priėmimo srityje, kaip skatinti moteris dirbti trenerėmis ir siekti nacionalinių rinktinių trenerių statuso, kaip gerinti moterų sportininkių matomumą žiniasklaidoje ir gerinti jų įvaizdį, kokiomi spriemonėmis prisidėti sprendžiant smurto ir priekabiavimo sporte problemas.
Kiekvieną aptartą rekomendaciją lydėjo diskusija.
Galiausiai komisijos nariai nusprendė įvertinti labiausiai aktualias sritis, pasidalinti darbo lauku, bei naudojantis turimais šaltiniais parengti pirmines rekomendacijas klubams, federacijoms ir sportininkams apie lyčių lygybės problematiką.
Kitas Lyčių lygybės komisijos susirinkimas planuojamas rugsėjo mėnesį.
LTOK Lyčių lygybės sporte komisiją sudaro:
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė
LTOK Užsienio ryšių direktorė Vaida Masalskytė
Lietuvos žolės riedulio federacijos Vykdomojo komiteto narė Monika Ivanauskaitė
LTOK Vykdomo komiteto narys Edvinas Eimontas
Lietuvos krepšinio federacijos jaunimo rinktinių vadovas Justas Kalinauskas
Lietuvos regbio federacijos moterų regbio plėtros koordinatorė Austėja Minkevičiūtė
Lietuvos bokso federacijos generalinis sekretorius Donatas Mačianskas
Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos generalinė sekretorė Dovilė Pervazaitė
Lietuvos sporto federacijų sąjungos generalinė sekretorė Agnė Vanagienė
© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.