2018 / 07 / 03

IOC ir LTOK eina lyčių lygybės sporte keliu

Spalio mėnesį Buenos Airėse vyksiančiose jaunimo olimpinėse žaidynėse pirmą kartą vaikinų ir merginų atletų skaičius bus vienodas. Bent 45 procentai moterų artimiausiose žiemos olimpinėse žaidynėse – tai artimiausi Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) žingsniai siekiant vienodinti vyrų ir moterų teises sporte.

Lyčių lygybė ir balansas – vienas pagrindinių tarptautinio olimpinio komiteto tikslų, numatytų „Olimpinėje darbotvarkėje 2020”. Šia kryptimi IOC sėkmingai žengia jau ne vienerius metus, skaičiai rodo, kad darbas duoda vaisių.

Sočio olimpinėse žiemos žaidynėse moterys sudarė 40,3 procento visų atletų, Pjongčange – 41 procentą. 2022 metų Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse moterų atlečių skaičius didės iki 45 procentų. Tokie tikslai buvo iškelti žiemos sporto šakų federacijoms liepos 27 dieną IOC „Olimpinės programos“ komisijos susirinkime. Dar labiau vyrų ir moterų atletų skaičius vienodės 2026 metų žiemos olimpinėse žaidynėse.  

Lyčių lygybės sporte klausimas – prioritetinis olimpiniame judėjime nuo tada, kai tarptautiniam olimpiniam komitetui 2013 metais pradėjo vadovauti Thomas Bachas. Į judėjimą už moterų teises sporte  aktyviai įsitraukė dauguma pasaulio nacionalinių olimpinių komitetų, tarp jų – ir Lietuva.

LTOK vykdo IOC rekomendacijas

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas yra vienas iš 4 nacionalinių olimpinių komitetų Europoje, kuriam vadovauja moteris. Olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė - aktyvi lyčių lygybės sporte šalininkė. LTOK prezidentė buvo Europos olimpinių komitetų Lyčių lygybės sporte komisijos pirmininkė. Šiuo metu D. Gudzinevičiūtė yra šios komisijos koordinatorė.

Sekdamas IOC rekomendacijomis, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas 2014 metais įsteigė Lyčių lygybės sporte komisiją. Šiuo metu ją sudaro 9 asmenys, trečdalis jų – vyrai. Praėjusią savaitę vykusiame komisijos susirinkime komisijos pirmininkė D. Gudzinevičiūtė ir sekretorė Vaida Masalskytė narius supažindino su LTOK veikla lyčių lygybės klausimais ir 25-iomis IOC rekomendacijomis, kaip įgyvendinti lyčių lygybę sporte.

Susirinkime taip pat buvo aptarti aktualūs Lietuvos sportui klausimai – kaip padidinti moterų skaičių sprendimų priėmimo srityje, kaip skatinti moteris dirbti trenerėmis ir siekti nacionalinių rinktinių trenerių statuso, kaip gerinti moterų sportininkių matomumą žiniasklaidoje ir gerinti jų įvaizdį, kokiomi spriemonėmis prisidėti sprendžiant smurto ir priekabiavimo sporte problemas.

Kiekvieną aptartą rekomendaciją lydėjo diskusija.

Galiausiai komisijos nariai nusprendė įvertinti labiausiai aktualias sritis, pasidalinti darbo lauku, bei naudojantis turimais šaltiniais parengti pirmines rekomendacijas klubams, federacijoms ir sportininkams apie lyčių lygybės problematiką.

Kitas Lyčių lygybės komisijos susirinkimas planuojamas rugsėjo mėnesį.

LTOK Lyčių lygybės sporte komisiją sudaro:

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė

LTOK Užsienio ryšių direktorė Vaida Masalskytė

Lietuvos žolės riedulio federacijos Vykdomojo komiteto narė Monika Ivanauskaitė

LTOK Vykdomo komiteto narys Edvinas Eimontas

Lietuvos krepšinio federacijos jaunimo rinktinių vadovas Justas Kalinauskas

Lietuvos regbio federacijos moterų regbio plėtros koordinatorė Austėja Minkevičiūtė

Lietuvos bokso federacijos generalinis sekretorius Donatas Mačianskas

Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos generalinė sekretorė Dovilė Pervazaitė

Lietuvos sporto federacijų sąjungos generalinė sekretorė Agnė Vanagienė

7978777675

 Partneriai

tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas