2015 / 10 / 05

Olimpinės idėjos iš Graikijos

Rugpjūčio 9–15 d. LTOK olimpinio švietimo programų vadovė Vita Balsytė dalyvavo Tarptautinės olimpinės akademijos dalyvių asociacijos („International Olympic Academy Participants Association“ – IOAPA) sesijoje. Renginys tradiciškai vyko Graikijoje, Olimpijos mieste.

Olimpijoje susirinko buvę akademijos studentai ir ankstesnių sesijų dalyviai iš įvairių pasaulio šalių. Pranešėjai daugiausia dėmesio skyrė olimpiniam švietimui.

Apie Tarptautinės olimpinės akademijos veiklą, studijų programas ir veiklos kryptis kalbamės su magistro laipsnį akademijoje įgijusia šios asociacijos Vykdomojo komiteto nare V.Balsyte, kuri iš Graikijos parsivežtas idėjas ketina įgyvendinti Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete.

Kokia Tarptautinės olimpinės akademijos įkūrimo istorija?

Tarptautinė olimpinė akademija įkurta 1950-aisiais. Taip buvo įgyvendinta olimpines žaidynes atkūrusio ir Tarptautinį olimpinį komitetą įsteigusio Pierre‘o de Coubertino idėja. Jis norėjo, kad olimpinis judėjimas turėtų savo švietimo centrą, kuriame vyktų olimpinės studijos, kiltų naujos idėjos, būtų skleidžiami olimpiniai idealai.

Tokia institucija egzistavo ir senovės Graikijoje. P.de Coubertinas pats nespėjo įgyvendinti šios savo idėjos, bet mintį perėmė ir tikrove pavertė Vokietijos ir Graikijos olimpinio judėjimo atstovai Carlas Diemas bei Ioannis Ketseas. 1949 m. 44-osios Tarptautinio olimpinio komiteto sesijos dalyviai vienbalsiai nutarė įkurti Tarptautinę olimpinę akademiją, o 1961 m. buvo surengta pirmoji Tarptautinės olimpinės akademijos sesija.

Trumpai papasakok apie akademijos veiklą.

Nuo 1961-ųjų kasmet akademijoje rengiamos sesijos. Iš pradžių jų dalyviai gyveno palapinėse šalia senojo Olimpijos stadiono, bet metams bėgant buvo pastatyta visa reikiama bazė – su bendrabučiais, valgykla, auditorijomis, biblioteka, praėjusiais metais duris atvėrė ir Atėnų olimpinių žaidynių muziejus bei archyvas.

Ši didelė bazė jau daugiau nei 60 metų tarnauja olimpiniam švietimui ir jo vertybių sklaidai. Per šį laiką mokymuose dalyvavo apie 50 tūkst. žmonių. Akademijoje nuolat rengiamos įvairios sesijos: jaunimo, nacionalinių olimpinių komitetų ir olimpinių akademijų, aukštųjų mokyklų dėstytojų, sporto žurnalistų, olimpinių medalininkų ir olimpinių studijų magistrantūros programa.

Sesijos trunka nuo savaitės iki mėnesio, į jas savo atstovus siunčia įvairios pasaulio šalys. Vienoje tokių jaunimo sesijų yra dalyvavęs ir dabartinis Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas. Visi nors kartą dalyvavę akademijos sesijoje gali tapti Tarptautinės olimpinės akademijos dalyvių asociacijos nariais. Dabar jų yra maždaug tūkstantis, tarp jų ir aš.

Kuo buvo įdomi ši sesija?

Asociacijos nariams tokios sesijos organizuojamos kas dvejus metus. Į jas gali atvykti ankstesnių renginių dalyviai. Šiemet atvyko 1964 metų jaunimo sesijos dalyvis, kuris papasakojo, kaip renginiai vyko anuomet, kai dalyviai dar apsistodavo palapinėse.

Dauguma į sesiją susirinkusių žmonių dirba sporto srityje. Vienas svarbiausių šios sesijos akcentų – olimpinis švietimas. Kartu tai buvo puiki galimybė pasidalyti patirtimi, nes visi pristatė savo veiklą.

Su asociacijos nariais diskutavome, ką galėtume nuveikti kartu, sutarėme, kokia turėtų būti asociacijos veikla ateinančiais metais, pradėjome planuoti tradicinį susitikimą olimpinių žaidynių metu, nes dauguma organizacijos narių Rio de Žaneire savanoriaus ar kitaip talkins savo šalies olimpinei misijai.

Kadangi jau porą metų esu IOAPA vykdomojo komiteto narė, vedžiau nacionalinių IOAPA organizacijų seminarą, kalbėjome apie buvusių Tarptautinės olimpinės akademijos sesijų dalyvių bendradarbiavimo svarbą nacionaliniu lygmeniu ir kaip atsakingos organizacijos galėtų išnaudoti šių žmonių potencialą, žinias, idėjas.

Kiekviena sesija Olimpijoje yra ypatinga. Kartą joje dalyvavęs ir pajutęs olimpinę dvasią vis nori sugrįžti atgal, atrasti dar daugiau naujų veiklos ir bendradarbiavimo galimybių, tiesiog įkvėpti šios ypatingos vietos oro.

Kokias iš sesijos parsivežtas idėjas ketini įgyvendinti dirbdama LTOK?

Tarptautinės olimpinės akademijos sesijos ypatingos tuo, kad jose gauni daug žinių apie įvairias olimpinio judėjimo sritis. Tai padeda gilinti supratimą apie olimpinį sąjūdį, jo filosofiją, atrasti naujovių ir veiklos galimybių.

Daugiausia koncentravausi į savo veiklos sritį – švietimą. Gavau neblogų kontaktų, susipažinau su įdomiais pavyzdžiais. Labai patiko Kanados atstovės pranešimas apie Frankofonijos žaidynes, kurios yra panašios į mūsų Lietuvos mokyklų žaidynes. Manau, galėsiu gerąją jų patirtį pritaikyti pas mus.

Kanadietė pasakojo ir apie lyderystės programas, kurias kaip tik norėjome įtraukti į savo žaidynes. Mokslininkė iš Didžiosios Britanijos pristatė tyrimą apie olimpinį švietimą ir pasakojo apie jo rezultatus, pateikė įdomų apibendrinimą, kaip olimpines vertybes supranta vaikai ir kaip jie vertina sportininkų asmenybes. Manau, panašų tyrimą galėtume atlikti ir Lietuvoje.

Buvo ir filosofinio pobūdžio pranešimų apie tai, kas yra olimpizmas ir olimpinis sportas. Tokie pristatymai įkvepia, suteikia minčių ir motyvacijos.

Kaip tapti Tarptautinės olimpinės akademijos sesijos ar studijų programos dalyviu?

Akademijoje galima įgyti magistro laipsnį, dalyvauti maždaug mėnesį trunkančiose pouniversitetinėse studijose (post-graduate) arba vienos–keturių savaičių sesijose. Norint dalyvauti jaunimo sesijoje reikėtų kreiptis į Lietuvos olimpinę akademiją, ketinantiesiems tobulėti pouniversitetinėse ar magistro studijose institucijos tarpininkavimas nebūtinas.

Besidomintieji studijomis akademijoje visada gali kreiptis į mane (vita@ltok.lt), mielai patarsiu ir pakonsultuosiu, nes pati esu baigusi magistro studijų programą Graikijoje ir koordinavusi daugelį sesijų.

Ar studijos olimpinėje akademijoje yra mokamos?

Dalyvavimas sesijose nėra mokamas, kainuoja tik kelionė. Jaunimo sesijų dalyvių kelionės išlaidas apmoka Lietuvos olimpinė akademija.

Antrosios pakopos studijos taip pat nekainuoja, reikia mokėti tik už kelionę. Magistro studijos yra mokamos, visa programa kainuoja 3 tūkst. eurų. Bet jei studentas atliks tyrimą, kuris bus aktualus Lietuvai, jis gali kreiptis į mūsų olimpinį komitetą dėl finansavimo.

Magistro studijų stipendiją galima gauti ir per Olimpinio solidarumo programą.

Kaip vyksta sesijų dalyvių ir studentų atranka?

Jaunimo sesijų dalyvių atranką vykdo nacionalinė olimpinė akademija. Dalyviai privalo gerai mokėti anglų kalbą, būti 18–35 m. amžiaus ir būtinai išbūti visą sesijos laikotarpį.

Antrosios pakopos studijų ar magistrantūros dalyvių atranką rengia Tarptautinė olimpinė akademija. Dalyviai atrenkami atsižvelgiant į amžių, lytį, šalį. Visada stengiamasi surinkti kuo įvairesnių žmonių grupę.Partneriai

tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt Maxima logo web Wake your body TOY logo colour 2000px v02 OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web RC logo web glimstedt nike l r impuls audimas 176x108px2

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas