2015 / 11 / 30

Patirtis sporte - pranašumas darbo rinkoje

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) iniciatyva šeštadienį vyko Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) ir vienos didžiausių pasaulyje įdarbinimo agentūrų „Adecco“ organizuotas seminaras sportininkams apie karjeros planavimą. TOK atletų karjeros programos renginys Lietuvoje vyko pirmą kartą.

Seminaro dalyvius sveikindama LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė pabrėžė, kad apie sportinės karjeros pabaigą būtina galvoti iš anksto, svarbu siekti išsilavinimo ir turėti įvairių pomėgių.

karejeros seminaras 1 of 19

„Visa tai praėjau pati ir žinau, kad reikia domėtis viskuo, stengtis derinti sportinę karjerą ir kitus pomėgius, kurie vėliau taip pat padės siekti rezultato“, - sakė LTOK prezidentė.

Dvidešimčiai olimpinės rinktinės kandidatų ir olimpinės pamainos sportininkų paskaitas skaitė buvusi krepšininkė, olimpietė, 2007-ųjų Afrikos čempionė, daugkartinė Prancūzijos čempionė Kadiatou Tounkara ir įmonės „Adecco“ konsultantė Eva Vycitalova. Praktiniuose užsiėmimuose taip pat dalyvavo buvusi plaukikė, olimpietė, sporto medicinos daktarė ir sporto vadybos magistrantė dr. Aya Nakitanda.

Seminare sportininkai mokėsi pažinti save, identifikuoti stipriąsias savo charakterio savybes, įvertinti, kokį darbą galėtų dirbti, sužinojo kaip parašyti patrauklų gyvenimo aprašymą ir padaryti gerą įspūdį pokalbyje dėl darbo.

Iš sporto pasitraukusių atletų laukia iššūkiai

Profesionalūs sportininkai būna nuolat apsupti žmonių. Tikslų siekti padeda treneriai, medikai, komanda, palaiko šeima, draugai ir fanai. Tačiau sulaukę 35-40 metų amžiaus ir baigę profesionalo karjerą, lieka vieni ir patys turi rūpintis savo karjera.

K.Tounkara teigimu, baigę karjerą sportininkai tarsi atsiduria prie bedugnės. Viskas, kas buvo svarbiausia jų gyvenime, staiga dingsta, juos prislegia tuštuma. Nutolsta draugai, nebėra kelionių, todėl net čempionams pereinamasis laikotarpis būna labai sudėtingas. Neretai iš profesionalaus sporto pasitraukę žmonės susiduria ir su depresija.

Sportą ir mokslą derinti sunku

Dar aktyviai sportuodami atletai turi galvoti apie tai, ką veiks pasitraukę iš profesionalaus sporto ir stengtis derinti mokslus su treniruotėmis ir varžybomis. Daugeliui tai yra toks pats iššūkis kaip ir sportinių rezultatų siekimas, ypač jei įstaiga, kurioje studijuoja sportininkas, nesuteikia galimybės derinti studijų programos su kasdieninėmis treniruotėmis, poilsiu ir varžybomis.

„Sunku kai dėl sportui skirto laiko nepavyksta pasiekti gerų rezultatų moksluose. Sporte nuolat siekiame aukštumų, bet jei to nepavyksta pasiekti moksle dėl laiko stokos – nusivili“, – sakė baidarininkas Andrejus Olijnikas.

karejeros seminaras 11 of 19

Svajoti būtina, bet reikia ir plano

Praktinėje sesijoje, skirtoje asmeninių savybių įvertinimui, lektorė pabrėžė, kad galvojant apie profesionalo karjerą, kaip ir sporte, būtina turėti svajonę, tačiau vien to nepakanka – reikalingi tikslai ir tinkamas nusiteikimas.

„Jei norite pasiekti rezultatų, turite veikti. Negalite ko nors kaltinti dėl to, ko nepadarėte, nepasiekėte. Mes negalime įtakoti aplinkybių, bet galime pakeisti save. Už tai, kuo tapome, esame atsakingi tik mes patys“, – dėstė K.Tounkara.

karejeros seminaras 13 of 19

Svajonės padeda pažvelgti į ateitį. Sportininkas eina į startą nusiteikęs nugalėti, niekas nestoja prie starto linijos su mintimi „aš pralaimėsiu“. Taip pat reikėtų mąstyti ir apie savo karjerą – kaip ir sporte, čia reikalinga motyvacija, aistra, atsidavimas ir, be abejo, planas.

Daugelis žmonių susidūrę su sunkumais yra linkę anksti nuleisti rankas ir dėl to nesulaukia pasisekimo. Tuo tarpu sportininkus užgrūdina pralaimėjimai, nesėkmės suteikia daugiau jėgų treniruotis ir kovoti. Kiekviena nesėkmė verčia analizuoti klaidas ir veikti. Lektorė įsitikinusi – patirtis sporte suteikia daug pranašumų darbo rinkoje.

„Jei sportininkui nepasiseka, jis žino kaip susitvarkyti su nesėkme. Karjeros tikslai, kaip ir sporte, neturėtų būti lengvai pasiekiami, jie turėtų būti realistiški, bet su iššūkiais, kad turėtume motyvacijos jų siekti“, – pasakojo K.Tounkara.

Sunkiausia – įvertinti save

Sportininkai atliko įvairias užduotis, kurios padėjo įvertinti savo asmenines savybes, sugebėjimus, interesus ir apgalvoti, kokia profesija jiems būtų labiausiai tinkama. Daugeliui tai nebuvo lengva užduotis.

„Pats sunkiausias dalykas objektyviai įvertinti save. Apie tave daugiau galėtų papasakoti tėvai, draugai, šeima. Seminaro užduotyse viskas sukosi apie mane, mano asmenybę, sugebėjimus. Vertinti save yra gana sunku“, – įspūdžiais dalinosi A.Olijnikas.

karejeros seminaras 17 of 19

Pasiekimai sporte gali padėti įsidarbinti

Seminare dalyvavę sportininkai aptarė, kokius pasiekimus verta pabrėžti gyvenimo aprašymuose ir pokalbiuose dėl darbo, mokėsi save pristatyti, užmegzti pažintis ir palaikyti pokalbį su potencialiais darbdaviais ar rėmėjais.

Neturintis darbo patirties sportininkas kaip privalumą būsimam darbdaviui gali pateikti savo pasiekimus sporte, įvardinti išskirtines asmenines savybes ir sugebėjimus, kuriuos išsiugdė sportuodamas.

„Sportininkai turėtų labiau pasitikėti savimi ir nebijoti viešumo. Visuomenė turi žinoti apie juos. Lietuvos sportininkai yra labai drovūs. Savybės, kurias išugdo sportas, galima puikiai pritaikyti gyvenime ir tuo labiau – karjeroje“, - įsitikinęs vienas seminaro organizatorių, LTOK sportininkų komisijos pirmininkas Edvinas Krungolcas.

karejeros seminaras 6 of 19

Jam pritaria ir seminare dalyvavęs imtynininkas Vilius Laurinaitis.

„Mums sportininkams neatrodo kažkas ypatingo, kad gavę traumą stengiamės kuo greičiau grįžti į sportą. Mums tai savaimę suprantamas dalykas, nelaikome to žygdarbiu, mums tai įprasta. Manau kiekvienas baigęs sportuoti norės ir toliau siekti tikslų ir varžytis. Aš ir kitose gyvenimo srityse noriu būti pirmas ir pergyvenu, jei nepasiseka. Be abejo, viskas priklauso nuo darbdavių požiūrio, bet manau geri sportininkai ankščiau ar vėliau būna pastebėti ir dėl to gali būti lengviau gauti norimą darbą“, - po seminaro svarstė pasaulio jaunimo čempionas.

Lektorė: „Lietuvos sportininkai labai motyvuoti“

Paklausus kokį įspūdį nuolat keliaujančiai ir paskaitas įvairiose šalyse skaitančiai lektorei paliko Lietuvos auditorija K.Tounkara išskyrė kuklumą ir didelę motyvaciją.

„Visi iš pradžių esame drovūs ir visi atsiskleidžiame kiek vėliau. Įvertinti savo asmenines savybes ir galvoti apie karjerą tikrai nėra lengva, dėl to čia ir susirinkome, dėl to Tarptautinio olimpinio komiteto sportininkų komisija organizavo šį renginį, kurio tikslas – šviesti sportininkus. Tai buvo puiki, labai susidomėjusi auditorija. Matėsi, kad žmonės labai motyvuoti – dar nesibaigus pertraukėlei visi susirinkdavo į salę. Manau jie džiaugiasi, kad dalyvauja šiame seminare ir, tikiuosi, pasisėmė naudingų žinių“, - po seminaro sakė K.Tounkara.

seminaras sportininkams 1 of 26

Visiems seminaro dalyviams buvo įteikti Tarptautinio olimpinio komiteto sertifikatai su prezidento Thomo Bacho parašais.

***

TOK sportininkų karjeros programa (IOC Athlete Career Programme - ACP), įgyvendinama kartu su tarptautine kompanija „Adecco“, ruošia atletus sportinės karjeros pabaigai, suteikia mokymosi resursus ir organizuoja seminarus, kurie padeda vystyti įgūdžius, padedančius siekti išsilavinimo ir sėkmingai įsidarbinti pabaigus sportinę karjerą.  

Daugiau informacijos apie programą http://www.olympic.org/ioc-athlete-career-programme

seminaras sportininkams 11 of 26
seminaras sportininkams 12 of 26
seminaras sportininkams 13 of 26
seminaras sportininkams 15 of 26
seminaras sportininkams 16 of 26
seminaras sportininkams 20 of 26
seminaras sportininkams 14 of 26
seminaras sportininkams 17 of 26
seminaras sportininkams 18 of 26
seminaras sportininkams 22 of 26
seminaras sportininkams 25 of 26
seminaras sportininkams 24 of 26
seminaras sportininkams 19 of 26
seminaras sportininkams 23 of 26
seminaras sportininkams 21 of 26


Partneriai

Egles Sanatorija 4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas