2015 / 04 / 09

Posėdžiavo komisija „Moterys ir sportas“

LTOK komisija „Moterys ir sportas“ susirinko į antrąjį posėdį.  Posėdyje dalyvavo Lietuvos sporto federacijų sąjungos generalinė sekretorė Agnė Vanagienė, seimo narė Dalia Teišerskytė, LSU tarptautinių ryšių skyriaus vedėja Irena Čikotienė, LEU sporto metodikos katedros docentė Nelė Žilinskienė, Raseinių rajono švietimo centro metodininkė Ona Babonienė ir VU sveikatos ir sporto centro docentė dr. Ramunė Žilinskienė. Posėdžiui pirmininkavo LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, posėdžio sekretorė – LTOK užsienio ryšių direkcijos direktorė Vaida Masalskytė.

Posėdžio metu komisijos narėms buvo pateikta moterų lyderių projekto „Laikas pokyčiams!” ataskaita, pristatytas Europos nevyriausybinių sporto organizacijų asociacijos (ENGSO) projektas „SCORE“, p. Irena Čikotienė pasidalino aktualia informacija iš vasario 26 - 27 d. Vienoje vykusios konferencijos „Sportas gerbia jūsų teises“, buvo apžvelgta Europos olimpinių komitetų lyčių lygybės politika bei aptartas komisijos strateginių tikslų įgyvendinimo planas.  

Moterų lyderių projektas „Laikas pokyčiams!”

Projekte, kurį LTOK įgyvendino kartu su aktyvia visuomenės veikėja, sporto populiarintoja Ona Baboniene, dalyvavo 18 Lietuvos sporto organizacijose dirbančių moterų. Seminaruose buvo ugdomos įvairios dalyvių kompetencijos: vadybos, finansų valdymo, rinkodaros ir komunikacijos. Po kiekvieno seminaro lektoriai vertino dalyvių pažangą ir aktyvumą. A. Vanagienė, dalyvavusi beveik visuose mokymuose, teigė, kad projekto dalyvės akivaizdžiai įgavo pasitikėjimo savimi. LTOK prezidentės nuomone projektas pavyko. Praėjus metams LTOK domėsis kaip projekto dalyvėms sekėsi įgytas žinias įgyvendinti praktikoje.

Projektas „SCORE“

Galimybę dalyvauti ENGSO projekte laimėjo Lietuvos sporto federacijų sąjunga. Projekto tikslas – skatinti lyčių lygybę sporte, paskatinti daugiau moterų rinktis trenerės profesiją, suteikti žinių moterims, kurios ketina tapti trenerėmis. Federacijų sąjunga turės galimybę į mentorystės programą užsienyje išsiųsti 4 dalyves, kurios du kartus vyks į intensyvius mokymus. Mokymuose projekto dalyvės sužinos kaip motyvuoti moteris rinktis trenerės darbą. „SCORE“ projekte be Lietuvos dalyvauja dar 12 šalių. 

Konferencija „Sportas gerbia jūsų teises“

Vienoje vykusioje konferencijoje, kurioje dalyvavo p. Irena Čikotienė, Europos specialistai diskutavo kaip apsaugoti jaunus sportininkus nuo smurto ir prievartos. Europos komisija 2016-uosius metus skirs kovai su smurtu sporte, todėl, pasak p. Čikotienės, tai geras laikas pradėti projektus prieš smurtą ir Lietuvoje. Komisija aptarė kokių iniciatyvų Lietuvos sporto organizacijos galėtų imtis šioje srityje. 

Lyčių lygybės politika Europos sporto organizacijose

V. Masalskytė pateikė statistinę informaciją apie moteris vadoves Europos sporto organizacijose. Kol kas LTOK prezidentė yra vienintelė moteris Europos olimpinių komitetų (EOC) valdyboje. EOC yra 10 komisijų, moterys vadovauja dvejoms. Europoje veikia 50 nacionalinių olimpinių komitetų, tik dviejų prezidentės yra moterys, generalinės sekretorės - 8. Daugiausiai moterų Bulgarijos ir Rumunijos olimpinių komitetų valdybose - po 6. Monakas turi 4 žmonių valdybą, joje – 1 moteris. Graikijos, Latvijos, Prancūzijos ir Serbijos olimpinių komitetų valdybose moterų nėra.

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) reikalauja, kad moterys sudarytų bent 30% olimpinių komitetų valdybų narių. Lyčių lygybės iniciatyvas sporte skatina ir ES.

Trenerio darbas taip pat suvokiamas kaip vyriška profesija. Nors studijuojančių merginų yra nemažai, Europoje tik 20-30 proc. trenerių yra moterys, Jungtinėje Karalystėje – 17%, daugiau Suomijoje – 30%. Europa skatina moteris rinktis trenerės profesiją įvairiais būdais – per švietimo programas, vaikus auginančioms moterims skirtus projektus, mentorystės programas ir moterų trenerių apdovanojimus.

Strategija ir veiksmų planas

Komisija išsikėlė šiuos strateginius tikslus:

  • šviesti visuomenę apie moterų dalyvavimo sporte naudą ir galimybes;
  • organizuoti mokymus sporto srityje dirbantiems vyrams ir moterims bei taip skatinti abiejų lyčių bendradarbiavimą;
  • tobulinti moterų lyderių rengimo ir kvalifikacijos kėlimo programą;
  • pritaikyti ICO patirtį ir įsteigti komisijos „Moterys ir sportas“ apdovanojimą už lyčių lygybės politikos įgyvendinimą;
  • stiprinti moters vadovės įvaizdį;
  • įtraukti vyrus į komisijos veiklą;
  • surinkti statistinius duomenis apie moteris dirbančias sporto organizacijose;
  • kartu su partneriais organizuoti forumus ir seminarus sporto žurnalistams, kuriuose būtų diskutuojama apie sportininkių įvaizdį žiniasklaidoje.

Komisijos narės pasiskirstė atsakomybėmis ir aptarė kaip pradės siekti numatytų tikslų. Partneriai

4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas