Kur? JAPONIJA
Iškovoti medaliai? 1

1964 m. Tokijo vasaros olimpinės žaidynės

Apie žaidynes

Pirmą kartą Azijoje vykusiose olimpinėse žaidynėse dalyvavo 5151 sportininkas iš 93 rinktinių. Jie kovojo dėl 163 medalių komplektų.

Daugiausia medalių iškovojo (iš viso medalius laimėjo 41 rinktinės atstovai): 1. JAV – 90 (36, 26, 28), 2. SSRS – 96 (30, 31, 35), 3. Japonija – 29 (16, 5, 8).

Lietuva žaidynėse

Tokijo olimpinėse žaidynėse dalyvavo net 16 Lietuvos sportininkų. Iš jų net dešimt – irkluotojai. Penki lietuviai dalyvavo lengvosios atletikos varžybose, o vienas – bokso.

Būtent boksininkas Ričardas Tamulis iškovojo vienintelį lietuvių medalį Tokijo žaidynėse. Mūsų šalies atletą tik finale įveikė lenkas Marianas Kasprzykas.

Per žingsnį nuo garbės pakylos liko Romos olimpinių žaidynių bronzos laimėtoja Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė – Tokijuje ji užėmė ketvirtąją vietą. 3000 m bėgimo su kliūtimis parengiamosiose varžybose olimpinį rekordą (8 min. 31,8 sek.) pasiekęs Adolfas Aleksejūnas finale finišavo septintas. Rutulio stūmikas Adolfas Varanauskas finale užėmė aštuntąją vietą.

Irklavimo varžybose net šeši lietuviai – Romos žaidynių vicečempionai Zigmas Jukna ir Antanas Bagdonavičius, taip pat Julius Vytautas Briedis, Juozapas Aleksandras Jagelavičius, Petras Karla bei Ryšardas Vaitkevičius – irklavo aštuonvietę. Vieni varžybų favoritų finale užėmė penktają vietą. Kartu su lietuviais dar irklavo Jurijus Suslinas, Vladimiras Sterlikas, o vairininkas buvo Jurijus Lorenconas.

B finalą laimėjo ir septintąją vietą iškovojo lietuviška pavienė keturvietė be vairininko – Celestinas Jucys, Eugenijus Levickas, Povilas Liutkaitis, Jonas Motiejūnas.

Įdomūs faktai

Žaidynių atidarymo iškilmėse ugnį uždegė Yoshinori Sakai, gimęs 1945 m. rugpjūčio 6 d. Hirošimoje. Būtent tą dieną ant Hirošimos buvo numesta atominė bomba.

Olimpinėse žaidynėse debiutavo Alžyras, Kamerūnas, Čadas, Kongas, Dramblio Kaulo Krantas, Dominikos Respublika, Libija, Madagaskaras, Malaizija, Malis, Mongolija, Nepalas, Nigeris, Šiaurės Rodezija, Senegalas ir Tanzanika.

Žaidynių uždarymo dieną šalies nepriklausomybę paskelbė Zambija. Į Tokiją šios šalies sportininkai atvyko kaip Šiaurės Rodezijos atstovai. Tai pirmas kartas olimpinių žaidynių istorijoje, kai žaidynes pradeda viena šalis, o baigia jau kita valstybė, nors jos delegacija nepasikeičia.

Į olimpinę programa įtraukti dziudo ir tinklinis. Surengtos moterų lengvosios atletikos penkiakovės varžybos. Jose buvo rutulio stūmimo, šuolių į aukštį ir tolį, sprinto ir barjerinio bėgimo rungtys.

Abebe Bikila iš Etiopijos tapo pirmuoju lengvaatlečiu, dukart laimėjusiu olimpinį maratoną. Jis triumfavo ir 1960 m. Romos žaidynėse.