Kur? KANADA
Iškovoti medaliai? 7

1976 m. Monrealio vasaros olimpinės žaidynės

Apie žaidynes

Monrealio olimpinėse žaidynėse dalyvavo 6084 sportininkai iš 92 šalių. Jie kovojo dėl 198 medalių komplektų.

Daugiausia medalių iškovojo (iš viso medalius laimėjo 41 rinktinės nariai): 1. SSRS – 125 (49, 41, 35), 2. VDR – 90 (40, 25, 25), 3. JAV – 94 (34, 35, 25).

Lietuva žaidynėse

Monrealio žaidynėse dalyvavo aštuoni Lietuvos sportininkai. Jie iškovojo net septynis medalius. Ant garbės pakylos neužkopė tik irkluotojas Antanas Čikotas, su SSRS aštuonviete užėmęs septintąją vietą.

Olimpinėmis čempionėmis su SSRS rinktinėmis tapo krepšininkė Angelė Rupšienė ir rankininkė Aldona Česaitytė-Nenėnienė.

Sidabro medalį su aštuonvietės valties įgula iškovojo irkluotoja Klaudija Koženkova. Tokios pat prabos medalį iškovojo dar vienas irkluotojas – porinės keturvietės ekipažo narys Vytautas Butkus.

Lietuviška porinės dvivietės valties įgula – Genovaitė Ramiškienė ir Leonora Kaminskaitė – laimėjo bronzą.

Plaukikas Arvydas Juozaitis laimėjo bronzos medalį 100 m krūtine rungtyje. Be to, jis finišavo šeštas 200 m distancijoje krūtine, o su komandos draugais užėmė penktąją vietą kombinuotoje estafetėje 4×100 m.

Įdomūs faktai

Net 22 Afrikos šalys boikotavo Monrealio žaidynes, nes jose dalyvavo Naujosios Zelandijos sportininkai. Afrikiečiai protesto ėmėsi dėl to, kad Naujosios Zelandijos regbio rinktinė buvo nuvykusi žaisti į apartheido politikos besilaikančią Pietų Afrikos Respubliką.

Olimpinių žaidynių programoje debiutavo moterų krepšinis, irklavimas ir rankinis.

Žolės riedulio varžybos pirmą kartą vyko ant dirbtinės aikštės dangos.

14-metė rumunė Nadia Comaneci tapo ryškiausia žaidynių Monrealyje žvaigžde. Ji tapo pirmąja istirijoje gimnaste, kurios pasirodymas buvo įvertintas maksimaliu balu – 10. Iš viso per šias žaidynes rumunė gavo septynis maksimalius įvertinimus ir laimėjo tris aukso medalius.

Japonijos šaudymo rinktinės gretose buvo Taro Aso. Po 32 metų jis tapo Japonijos premjeru.

Žaidynes atidarytomis paskelbė Anglijos karalienė Elžbieta II, kuri yra ir Kanados valdovė. Karalienės dukra, princesė Ana, dalyvavo žaidynių jojimo varžybose. Jai vienintelei iš visų žaidynėse dalyvavusių moterų nebuvo atliktas lyties testas. Be to, Elžbietos II vyras, princas Filipas, tuo metu buvo Tarptautinės žirginio sporto federacijos prezidentas.

Fechtavimo komandų varžybose su Vakarų Vokietijos rinktine auksą iškovojo Thomas Bachas. Vėliau jis tapo TOK prezidentu.