Sporto kino festivalis 2022

Sporto kino festivalis – jau tradiciniu tapęs, aštuntus metus organizuojamas renginys, kuriame susijungia ir sportas, ir kinas. Tai vienintelis šias dvi sritis apjungiantis festivalis Lietuvoje, kalbantis apie sporto galią įkvėpti, keisti, gydyti, teikti džiaugsmą, integruoti. Filmų istorijos kasmet pasakoja apie kelią į tobulesnį save, priverčia sportą, o kartais ir pasaulį pamatyti kitu kampu.

2022-aisiais renginys vyko Vilniaus kino teatre „Pasaka“ kino teatruose, čia žiūrovams lapkričio 3–10 dienomis buvo parodyti 7 filmai, iš kurių 3 dokumentiniai ir 4 vaidybiniai.

Filmų repertuarą šiemet, kaip ir ankstesniais metais, sudarė kino guru, kasmet po šimtus filmų peržiūrintis ir geriausius žiūrovams Lietuvoje iš didžulės gausos atrenkantis kino kritikas Edvinas Pukšta. Pasak jo, atrinkti Sporto kino festivalio filmus šiemet nebuvo pati lengviausia užduotis – gerų filmų 2022-aisiais išleista itin daug.  

2022-ųjų repertuare – oficialus 1972-ųjų Miuncheno vasaros olimpinių žaidynių filmas „Aštuonios olimpinės vizijos“ (Visions of Eight), kurį kūrė net aštuoni garbūs to meto režisieriai. Dokumentinė retrospektyva šiemet tapo ir festivalio atidarymo filmu, taip simboliškai paminint žaidynių 50-metį. Filmas šiemet sulaukė ir Kanuose, į jį kino kritikai siūlo pažiūrėti kaip į istorijos palikimą.

Tarp dokumentinių filmų – ir dvi naujos juostos. Viena jų – režisieriaus Jeffo Harasimowiczo „Aliaskos tinklai“ (Alaskan Nets), pasakojanti apie vietinių aistrą krepšiniui bene netikėčiausiame pasaulio krašte – Aliaskoje. Tai unikalus, adrenalino ir jautrių emocijų kupinas filmas, iš arti parodantis, kiek daug sportas gali reikšti vietos bendruomenei.

Festivaliu siekiama žiūrovą supažindinti ir su retesnėmis sporto šakomis, pavyzdžiui – moterų ledo rituliu ant… riedučių. Modernus žaidimas ypač paplitęs Azijos ir Okeanijos šalyse, o „Angelų ant riedučių“ (Angels in the Rink) režisieriaus Samo Kalantari kamera fiksuoja į šį sportą aktyviai įsitraukusias Irano moteris. Nepaisydamos visuomenės spaudimo konservatyvioje patriarchalinėje šalyje jos susiduria su daugybe iššūkių. 

Repertuare – net 4 vaidybiniai filmai. Karlovi Varų kino festivalyje sužibėjęs brazilų režisieriaus Gregorio Graziosi „Spengiančios ausys“ (Tinnitus), tarpusavyje įspūdingai ir stilizuotai maišantis kelis sudėtingus žanrus – siaubo trilerį ir psichologinę dramą. Nuo pirmos minutė įtraukiantis pasakojimas apie sinchroninių šuolių į vandenį sportininkę, netikėtai savo karjeros pike patyrusią traumą, nepaliks abejingų.

Žiūrovų simpatijų prizą Karlovi Varuose pelnęs „Čempionas Zatopekas“ (Zatopek) sudomins ir kino teatrų lankytojus Lietuvoje. Čekų režisieriaus Davido Ondriceko biografinė drama – apie 1968-ųjų greičiausią bėgiką ir pasaulio rekordininką Roną Clarke’ą, kuris iš gimtojo Melburno atvyksta į apniukusią ir niūrią Prahą ir čia susitinka su savo didžiausiu įkvėpėju, keturių olimpinių aukso medalių savininku Emiliu Zatopeku. Paaiškėja, kad juodu sieja ne tik sportas, bet ir panašūs asmeniniai išgyvenimai šeimoje.

Dar viena dėmesio verta čekų biografinė drama – „Lemtingos lenktynės“ (Posledni zavod). Veiksmas vyksta 1913-aisiais Krkonošių kalnagūbryje, kur tragiškai baigiasi slidinėjimo varžybos – pačiame lenktynių įkarštyje trasą apgaubė sniego ir lietaus audra. Lenktyniauti liko vienintelis iš šešių startavusių sportininkų Bohumilas Hančas. Režisierius Tomašas Hodanas pasirinko narplioti nors ir skandalingų, bet mažai kam žinomų, prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą vykusių lenktynių eigą filme atskleisdamas iki šiol nežinomų detalių.

Kino gurmanus sudomins ir suomių režisieriaus Roope’o Oleniu „Laisvė čiuožti“ (Free Skate). Sunkus, tačiau ryškus ir susimąstyti verčiantis trileris per padidinamąjį stiklą parodo tamsiąją dailiojo čiuožimo ledo pusę – įžeidinėjimais paremtą ir jaunų sportininkių psichiką iškraipančią skandalinga treniruočių metodiką. „Laisvė čiuožti“ pasakoja apie Rusijos rinktinės čiuožėją, kuri randama be sąmonės snieguotame Suomijos kelyje. Mergina atsigauna ligoninėje, tačiau jai tenka iš naujo mokytis pasitikėjimo.

Daugiau informacijos apie 2021-aisiais vykusį Sporto kino festivalį.

2021 metais renginys vyko Vilniaus ir Kauno „Forum Cinemas“ kino teatruose, žiūrovams buvo parodyti 9 filmai: 6 iš jų dokumentiniai, 3 – vaidybiniai.

Pagrindinės 2021-ųjų Sporto kino festivalio temos – tolerancija, lygybė, humaniškumas, diskriminacija, socialinė atsakomybė. Filmai apėmė įvairias sporto šakas, tarp kurių – plaukimą, futbolą, banglenčių ir riedlenčių sportą, nardymą, bėgimą, gimnastiką.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS