Lietuvoje ir visame pasaulyje kaip ant mielių populiarėja 3×3 krepšinis, kuris jau yra tapęs olimpine sporto šaka. Mūsų šalies trijulių krepšinio atstovai turi gerą galimybę kitąmet vykti į Tokiją.
Teks įveikti atranką
Pasak specialistų, Lietuvos trijulių krepšinio žaidėjų meistriškumas aukštas, todėl realu, kad jie gali patekti į 2021 m. Tokijo olimpines žaidynes.
„Manau, tikimybė, kad lietuviai žais Japonijoje, yra 60–65 procentai“, – optimistiškai mūsiškių šansus „Olimpinei panoramai“ vertino trijulių krepšinio Lietuvoje vienas didžiausių propaguotojų, vyrų rinktinės treneris Dainius Novickas.
Olimpinėse žaidynėse iš viso varžysis aštuonios vyrų 3×3 krepšinio rinktinės. Tokią teisę jau užsitikrino Serbijos, Kinijos, Rusijos ir šeimininkai Japonijos krepšininkai.
Tris vietas gaus atrankos varžybose geriausiai pasirodžiusios komandos. Pagrindinis atrankos turnyras kitų metų gegužę bus surengtos Austrijoje. Paskui bus dar vienas turnyras dėl paskutinio kelialapio.
Šiame turnyre jėgas išbandys 20 rinktinių. Jos suskirstytos į keturias grupes. Jau aišku, kad mūsų šalies ekipa atsidūrė B grupėje, kurioje rungtyniaus su JAV, Belgijos, Naujosios Zelandijos ir Pietų Korėjos krepšininkais. Į kitą etapą prasibraus po dvi geriausias grupių rinktines. Paskui, pritaikius atkrintamųjų varžybų sistemą, paaiškės pajėgiausios ekipos.
Neatlaikė įtampos
Kas atstovaus Lietuvai? Ilgą laiką buvo manoma, kad mūsų šalies garbę gins Šakių „Gulbelės“ krepšininkai (Paulius Beliavičius, Šarūnas Vingelis, Aurelijus Pukelis, Marijus Užupis), kurie skynė pergales tarptautinėje arenoje, o pasaulio klubų reitinge šiuo metu užima itin aukštą šeštą vietą.
Visi jie gerai susižaidę, nes kelerius metus kartu atstovauja Šakių „Vyčio“ klubui, kuris rungtyniauja antroje pagal pajėgumą šalyje Nacionalinėje krepšinio lygoje.
Dalis specialistų manė, kad „Gulbelė“ pranoks visus varžovus „Hoptrans 3×3“ turnyre. Kai kurie ekspertai prognozavo, kad šakiečiai 3×3 dvikovose netgi pranoktų pačius Kauno „Žalgirio“ krepšininkus.
Tačiau realybė pasirodė kitokia. „Gulbelė“ nelaimėjo nė vieno iš pirmųjų dviejų etapų. Abiejuose triumfavo Utenos „Juventus“ ekipa, kuriai atstovauja Lietuvos krepšinio lygos žaidėjai (Žygimantas Skučas, Ignas Vaitkus, Gintautas Matulis, Vytautas Šulskis, Darius Tarvydas).
„Mano nuomone, „Gulbelės“ krepšininkai nesusitvarkė su įtampa. Jie jautė didžiulį psichologinį spaudimą prieš šį turnyrą, nes daugybė žmonių nuolat kalbėjo, kad Šakių komanda klupdys visus varžovus. Jei kai kurios kitos komandos nebūtų labai rimtai pasirengusios šioms varžyboms, spėju, kad „Gulbelė“ būtų laimėjusi.
Tačiau „Juventus“, Kauno rajono „Tauras“, kuriame žaidė Lietuvos salės krepšinio rinktinės narys Jonas Mačiulis, keletas kitų ekipų itin daug laiko ir dėmesio skyrė turnyrui Palangoje. Dėl to „Gulbelės“ pralaimėjimai man nebuvo staigmena“, – sako D. Novickas.
Veržiasi ir J. Mačiulis
Lietuvos 3×3 krepšinio asociacijos vadovai dar spręs, kurie krepšininkai vyks į lemiamas olimpinės atrankos varžybas. Pasak D. Novicko, galbūt bus surengta stovykla, į kurią pakvies apie dešimt žaidėjų, o tada išrinks geriausius.
Trijulių šalies rinktinėms gali atstovauti tik tie krepšininkai, kurie dalyvauja 3×3 krepšinio varžybose. Jie turi sužaisti tam tikrą turnyrų skaičių ir įgyti reikiamą reitingą. FIBA taip padarė dėl to, kad nacionalinėse trijulių komandose neatsirastų ryškiausių salės krepšinio asų, kurie iki tol nežaidė 3×3 varžybose.
Trijulių rinktinės aprangą gali apsivilkti solidžiai „Hoptrans 3×3“ turnyre atrodantis J. Mačiulis. Jis tą mielai padarytų, jei nepatektų į nacionalinę salės krepšinio komandą.
Turnyre Palangoje žaidė ir daugiau puikiai žinomų veidų. Vieni tokių – broliai Darjušas ir Kšyštofas Lavrinovičiai. Tiesa, „Legendų“ ekipa, kurios aprangą jie vilki, kalnų neverčia. Šiai komandai padėjo ir Steponas Babrauskas, „Legendų“ gretose yra ir 41-erių D. Novickas.
Vilios moteris
O kaip su moterimis? Deja, bet kol kas mūsų šalyje nėra nei moterų komandų, nei rinktinės. Anksčiau trumpam buvo susibūrusi Lietuvos jaunių trijulių nacionalinė komanda, ji beveik nesitreniravo, patyrė keletą nesėkmių iš eilės viename tarptautiniame turnyre ir tuo viskas baigėsi.
Tačiau, D. Novicko žodžiais tariant, artimiausiu metu padėtis turėtų radikaliai pasikeisti į gera.
„Aš dabar tuo rimtai užsiimsiu. Vyrų kovas Palangoje stebėjo Lietuvos salės rinktinės viena lyderių Kamilė Nacickaitė. Jai labai patiko toks krepšinis ir Kamilė pareiškė norą žaisti pati. Kalbėjau ir su kai kuriomis kitomis žinomomis žaidėjomis. Nieko prieš išbandyti 3×3 krepšinį ir Lina Pikčiutė, Kornelija Balčiūnaitė, Santa Baltkojienė (buvusi Okockytė), Martyna Petrėnaitė.
Bandysiu suburti ir merginų U-18, U-23 rinktines. Mano svajonė, kad per kitas olimpines žaidynes, 2024-aisiais Paryžiuje, Lietuvos garbę gintų trys krepšinio rinktinės – viena salės ir dvi trijulių, – dėsto pašnekovas. – Tam reikės dar didesnės Krepšinio federacijos paramos. Dabar galiu pasidžiaugti, kad ir LKF, ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas mums labai daug padeda.“
Yra tapę pasaulio čempionais
3×3 krepšinis, kur žaidžiama 10 minučių arba iki 21 taško, yra itin patrauklus žiūrovams. Tai labai dinamiška sporto šaka, kur vyksta nuolatinė kova be ilgesnių pauzių.
Čia leidžiamas glaudesnis kontaktas, nei žaidžiant tradicinį krepšinį, rungtyniaujama kiek mažesniu kamuoliu nei salėje. Varžybos rengiamos ne tik sporto salėse, bet labai dažnai ten, kur būna daug žmonių – ant jūros ar ežero kranto, reprezentacinėse miestų aikštėse, dideliuose prekybos centruose, pilyse.
Mūsų šalyje trijulių krepšinis vis populiarėja. Kiekvieną savaitgalį Lietuvos mėgėjų čempionatuose dalyvauja maždaug 80 įvairaus amžiaus grupių komandų.
Lietuvoje trise prieš tris anksčiau aktyviai žaidė ir tradicinio krepšinio atstovai – buvę LKL krepšininkai Mindaugas Budzinauskas, Rolandas Matulis, Erikas Kučiauskas, Rolandas Skaisgirys. Pastarieji trys 2003-iaisiais tapo pasaulio čempionais. M. Budzinauskas su partneriais yra nugalėjęs ir planetos taurės varžybose.
Gatvės krepšinio asas yra Ovidijus Varanauskas, kuris „Hoptrans 3×3“ turnyre gynė Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ garbę. Jis 2014-aisiais su trimis komandos draugais Europos čempionate, kuriame trenerio pareigas ėjo M. Budzinauskas, iškovojo bronzos medalius. Pasaulio pirmenybėse lietuviai tais pačiais metais užėmė ketvirtą vietą. Kelerius vėlesnius metus Lietuvoje trijulių krepšinį buvo sukausčiusi krizė, kuri jau senokai baigėsi. Dabar ši sporto šaka – ant didžiulės bangos.
„Neabejoju, kad greitai Europoje atsiras labai stiprus klubinis turnyras, panašus į salės krepšinio Eurolygą. Dar visai neseniai daug kas juokėsi, kai sakiau, kad trijulių krepšinis bus olimpinė sporto šaka“, – primena nepavargstantis trijulių krepšinio entuziastas D. Novickas.