Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) visą kovą kvietė kalbėti apie lyčių lygybę ir moterų lyderystės skatinimą. Ši kryptis jau ne pirmus metus yra vienas Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prioritetų. Apie kelią lygybės link „Olimpinė panorama“ kalbėjosi su olimpine čempione, TOK nare, LTOK prezidente Daina Gudzinevičiūte.
– Kaip LTOK paminėjo lyčių lygybei skirtą kovo mėnesį?
– Pristatėme naują projektą „New Miracle“, kurį įgyvendinsime su Italijos, Latvijos, Estijos ir Slovakijos nacionaliniais olimpiniais komitetais. Per trejus metus bus sukurta ir įdiegta jauniems ar pradedantiems sporto vadybininkams bei vadybininkėms skirta nemokama mokymų programa ir išskirtinė mentorystės platforma, kurioje projekto dalyviai turės galimybę konsultuotis su patyrusiais kolegomis.
Noriu pasidžiaugti komanda, dėl kurios atsiranda tokios iniciatyvos. LTOK paraiška pateko tarp nedaugelio laimėjusiųjų Europos Komisijos finansavimą šiam projektui įgyvendinti. Vienas pagrindinių jo tikslų – skatinti lyčių lygybę, lyderystę ir dalyvavimą priimant sprendimus, ugdyti pasitikėjimą savimi. Tikimės, kad geri projekto pavyzdžiai paskatins pokyčius visuomenėje.
Taip pat pakvietėme sporto federacijas dalintis įkvepiančiomis moterų istorijomis projekte „HeForShe“. LTOK prie šios Jungtinių Tautų iniciatyvos prisidėjo pernai. Sulaukėme daug dėmesio ir gerų atsiliepimų ne tik Lietuvoje, bet ir iš tarptautinių partnerių. Džiaugiuosi, kad šis projektas tęsis dar bent metus.
– Kuo Tokijo olimpinės žaidynės bus kitokios lyčių lygybės aspektu?
– TOK siekia, kad Tokijo žaidynės taptų pavyzdžiu. Šios žaidynės bus ypač paremtos lyčių pusiausvyra. Sportininkės sudarys 49 proc. visų dalyvių, šalies vėliavą atidarymo ceremonijoje neš ir sportininkas, ir sportininkė, bus užtikrintas vienodas vyrų ir moterų varžybų matomumas bei vyks net 18 mišrių rungčių – devyniomis daugiau nei Rio de Žaneire.
TOK sesijoje dar ketveriems metams perrinktas prezidentas Thomas Bachas nuveikė didelį darbą lyčių lygybės srityje. Pirmiausia išryškindamas problemą ir pabrėždamas, kad TOK lyčių lygybės siekia visose sporto srityse – tiek varžybose, tiek kalbant apie sporto vadybą bei organizacijų valdymą.
O veikti tikrai yra ką. Iš pusšimčio Europos nacionalinių olimpinių komitetų vos penkių prezidentės yra moterys. Iš daugiau nei 200 viso pasaulio nacionalinių komitetų vos keliolikai vadovauja moterys.
– Lietuvoje taip pat vis garsiau kalbama apie ryškesnį moterų vaidmenį ir lyderystės skatinimą. Kaip ši situacija atrodo mūsų šalies sporto pasaulyje?
– Kaip ir visame pasaulyje, Lietuvoje susiduriame su moterų trūkumu svarbiose sporto institucijose. Turime daug perspektyvių ir daug pasiekusių atlečių, tačiau norėtųsi, kad daugiau moterų taptų klubų vadovėmis, federacijų prezidentėmis, trenerėmis ar generalinėmis sekretorėmis.
LTOK šiuo klausimu aktyviai dirba ir yra įgyvendinęs ne vieną projektą. Prieš trejus metus Vilniuje vyko pirmasis Europoje TOK forumas „Moterų lyderystės stiprinimas“. Renginys sulaukė didžiulio tarptautinio dėmesio ir TOK prezidento T.Bacho vizito.
Didelį dėmesį skiriame specialistų mokymams ir profesionalių sporto vadybininkų ugdymui. Visada raginame moteris aktyviai dalyvauti šiuose projektuose, nebijoti imtis iniciatyvos ir lyderystės.
Lygybės vertybę pradedame skatinti labai ankstyvame amžiuje. Olimpinio švietimo projektuose dirbame su moksleiviais, pedagogais, darželinukais. Visada pabrėžiame, kad nėra mergaitiškų ar berniukiškų sporto šakų, stengiamės, kad visi vaikai turėtų galimybę patirti sporto teikiamą džiaugsmą ir išsiugdytų įprotį judėti.
Matau, kad mūsų projektuose dalyvaujančios mergaitės yra drąsios, veržlios, nebijo imtis iniciatyvos. Tikiu, kad auga ateities lyderės.