Lietuvos tautinis olimpinis komitetas kartu su Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininku Sauliumi Skverneliu pasirašė susitarimą, kuriuo numatomas lyderystės sporte perdavimas nevyriausybinėms organizacijoms, valstybei pasiliekant tik esminius politikos formavimo bei kontrolės vykdymo mechanizmus.
„Esame dėkingi Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkui Sauliui Skverneliui, kad parodė rūpestį dėl esamos sporto situacijos ir atsiliepė į mūsų kvietimą pasirašyti susitarimą. Turėjome išsamią diskusiją apie sporto politikos situaciją, supažindinome su esamomis problemomis. Matome, kad S. Skverneliui išties rūpi sporto ateitis ir kalbama ne tik apie pačią aukščiausią grandinę – aukšto meistriškumo sportą. Mums rūpi ir pati auganti pamaina, pradėti reikia ir nuo pačių mažiausiųjų.
Sportas Lietuvoje šiuo metu išgyvena itin sudėtingą situaciją, kuri kilo dėl skubotų ir neapgalvotų sprendimų, kai reformos buvo daromos dėl reformų. Dėl neįsiklausymo į sporto bendruomenės poreikį, kuriems ir tenka dabar susidurti su pasekmėmis.
Kviečiame ir kitas partijas palaikyti nevyriausybinių sporto organizacijų iniciatyvą ir visiems kartu sukurti nacionalinę sporto strategiją“, – sakė LTOK prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.
Susitikimo metu S. Skvernelis tvirtino, kad Lietuva labai mėgsta ir moka džiaugtis mūsų sportininkų pergalėmis, bet mes retas susimąstome, koks turi būti nueitas kelias iki to medalio.
„Labai gaila, kad valstybė šiandien neskiria jokio dėmesio nei vaikų, nei jaunimo sportui, nei perspektyviems jauniesiems sportininkams, nei tiems, kurie pretenduoja į čempionatus, olimpines žaidynes. Visa ši sistema tikrai reikalauja realių pokyčių.
Dėl to mes labai džiaugiamės, kad šiandien sugebėjome pasirašyti susitarimą tiek su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu, tiek su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis. Manau, kad šis susitarimas ateityje leis įgyvendinti tai, ko laukia sporto bendruomenė. Kad kiekvienas vaikas, talentingas vaikas, kuris nori sportuoti, galėtų nueiti tinkamai finansuojamą, tinkamai prižiūrimą kelią nuo pirmos abėcėlės raidės, nuo pirmos klasės iki olimpinių žaidynių.
Ir kad tas kelias būtų toks, jog jaunasis sportininkas jaustų valstybės rūpestį, taip pat ir finansinį rūpestį. Kad jis turėtų tinkamą infrastruktūrą, kur sportuoti, kad galėtų aukoti savo laisvalaikį, savo sveikatą, jog pasiektų tų aukštumų, kurių mes visą laiką laukiame. Kuriomis norime pasidžiaugti, o daug kas nori ir pasišildyti jų šlovės spinduliuose, bet mažai ką darome dėl tų puikių rezultatų. Tai už sveiką, sportuojančią Lietuvą”, – sakė S. Skvernelis.
Remiantis susitarimu, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir Lietuvos sporto federacijų sąjunga, apimantys beveik visas Lietuvos sporto nevyriausybines organizacijas, imasi atsakomybės įgyvendinti sporto politiką. Tuo tarpu valstybė, pasak S. Skvernelio, tardamasi su minėtomis organizacijomis, profesionalais, o ne vykdydama prie gero nevedančias, sportą žlugdančias reformas, užtikrina skaidrų, kryptingą ir pakankamą finansavimą.
Susitarimu ketinama sukurti sporto strategiją, numatant aiškius valstybės prioritetus bei tikslus. Galiojantį įstatymą pakeisti į aiškesnį bei konkretesnį, numatyti konkretų procentą iš Švietimo, mokslo bei sporto ministerijos biudžeto, kuris kiekvienais metais būtų skiriamas sporto sričiai. Taip pat siekiama, prieš paskiriant viceministrą, kuruosiantį sportą, suderinti jo kandidatūrą su sporto bendruomene.
Numatoma kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis nutarti, kaip bus paskirstomas sporto biudžetas konkrečioms sporto sritims. Remiantis susitarimu, neįgaliųjų sportas yra bendra sporto sistemos dalis su savo savivalda, susitarime aptariami centralizuoto sportininkų rengimo olimpinėms žaidynėms, stipendijų skyrimo ir jų atšaukimo, regioninių sporto centrų sukūrimo bei kiti aktualūs klausimai.
Susitarimą dėl Lietuvos sporto strategijos kūrimo iniciavo ir parengė Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos sporto federacijų sąjunga, Lietuvos paralimpinis komitetas, Lietuvos savivaldybių sporto vadovų asociacija, Lietuvos olimpiečių asociacija, Lietuvos savivaldybių sporto mokymo įstaigų vadovų asociacija, Lietuvos sporto trenerių asociacija, Lietuvos studentų sporto asociacija, Lietuvos kurčiųjų sporto komitetas, Lietuvos asociacija „Sportas visiems“, Lietuvos sporto meistrų asociacija „Penki žiedai“, Lietuvos aeroklubas. Šį susitarimą balandį jau pasirašė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.