Apie būtinybę mokytis ir tobulėti visą gyvenimą kalbama vis garsiau. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) kartu su Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) Olimpinio solidarumo programa jau kelerius metus tokią galimybę suteikia treneriams ir vadybininkams, o pastaruoju metu prie jų prisidėjo ir sportininkai bei medikai.
Kursus, kurie finansuojami Olimpinio solidarumo lėšomis, LTOK pradėjo rengti dar 2014 m. „Vienas pagrindinių mūsų tikslų – padėti sportininkams, federacijoms, treneriams tobulėti. Džiaugiuosi, kad kiekvienais metais sporto specialistai turi galimybę dirbti su profesionaliais lektoriais ir semtis žinių“, – sako olimpinė čempionė, TOK narė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Šiuos mokymus kuruoja Lozanoje specialius TOK rengiamus mokslus baigusi ir programos vadove sertifikuota LTOK projektų vadovė Agnė Vanagienė.
Kursų pasiūla plečiasi
„Organizuojame trijų tipų mokymus: administravimo kursus vadybininkams, dirbantiems sporto srityje, vadybos kursus treneriams ir aukščiausio lygio – sporto vadybos kursus pažengusiems, kuriuose gali dalyvauti tik tie, kurie išklausė pirmojo lygmens kursus“, – paaiškina ji.
Tačiau kursų pasiūla plečiasi ir 2019-aisiais LTOK juos taip pat pradėjo rengti sporto medikams.
„Taip pat turime sportininkams skirtus mokymus. Šią naujovę įgyvendiname kartu su Sportininkų komisija. Aukšto meistriškumo sportininkams skirtus kursus planuojame stipriai plėsti“, – perspektyvomis dalijasi A.Vanagienė.
Kasmet surengiama po vieną kiekvienų kursų mokymą. Pagal TOK rekomendacijas juose dalyvauja ne daugiau kaip 20 žmonių. Į kursus skelbiama atranka – ir LTOK svetainėje, ir kvietimai išsiunčiami federacijoms, sporto organizacijoms, savivaldybių sporto skyriams. Norintieji dalyvauti privalo užpildyti specialią anketą, pateikti savo darbo patirties ir gyvenimo aprašymus, organizacijos rekomendaciją. Speciali LTOK komisija atrenka labiausiai motyvuotus mokytis žmones. Pasak A.Vanagienės, konkurencija nemaža – į vieną vietą du trys pretendentai, o didžiausia ji tarp sporto trenerių.
„Jie labiausiai stokoja mokymų“, – pastebi projektų vadovė.
Po kiekvienų mokymų dalyviai pildo anketas, kuriose įvertina, kokios temos labiausiai patiko, kaip vertina dėstytojus ir pan. Tai leidžia organizatoriams bendradarbiauti su geriausiai vertinamais dėstytojais ir atrinkti aktualiausias temas.
„Turime bazinius lektorius, bet kasmet stengiamės atsinaujinti ir įtraukti naują temą, naują lektorių. Išsibandome, jei patinka – kitais metais kviečiame, jei nepatinka – daugiau nebendradarbiaujame. Stebime rinką ir tobulėjame kartu“, – sako A.Vanagienė.
Turi liekamąją vertę
Šių metų spalį sporto administravimo mokymus baigė 19 trenerių, tarp jų – ir Kauno plaukimo mokyklos trenerė Rasa Duškinienė.
„LTOK kursai – labai didelė vertybė“, – patikina ji.
Plaukimo trenerė itin džiaugėsi galimybe dalyvauti sertifikuotos verslo trenerės Nadeždos Doroninos-Koltan paskaitose, kurios mokymuose jai yra tekę būti anksčiau. Labiausiai R.Duškinienei įsiminė jos paskaita apie lyderystę.
„Tam, kad būtų sėkmingas kolektyvas, pirmiausia turi būti sėkmingas kiekvienas iš mūsų. Kai sekasi visiems, tai ir vadovas tampa sėkmingas. Manau, tai labai svarbus dalykas, kurį aš geriausiai išgirdau ir supratau. Esu plaukimo trenerė, tai individuali sporto šaka, atrodytų, čia kiekvienas turėtų būti už save. Bet išgirsta žinia pridėjo supratimo, kad sėkmingas treneris būsi tik tada, kai seksis visiems, o jeigu seksis tik vienam, toli gal ir nenueisi. Supratau, kad jeigu esi treneris, automatiškai esi ir lyderis. Gavau susimąstyti vertų žinių, jos tikrai nusipelno dėmesio“, – įspūdžiais dalijasi trenerė.
Grįžusi į darbą šią žinią ištransliavo savo auklėtiniams. „Sportininkams pasakiau, kad kiekvieno jų sėkmė reiškia ir mūsų komandos sėkmę, o jeigu mūsų komanda sėkminga, tai mes, kaip komanda, galbūt galėtume pretenduoti į geresnes sąlygas treniruotis, tobulėti ir pan. Vieno žmogaus sėkmė nereiškia, kad visai komandai bus gerai“, – akcentus dėliojo trenerė. Ji apgailestavo, jog prasidėjęs karantinas išgirstomis žiniomis neleido pasidalyti su kolegomis: „Labai norėjau pasidalyti patirtimi ir žiniomis trenerių susirinkimuose, kuriuos rengiame kiekvieną savaitę, bet kaip tik užklupo karantinas ir susirinkimai tapo nuotoliniai. Jų laikas ribotas, tad kalbame labiau apie darbinius dalykus.“
Be žinių apie lyderystę, LTOK mokymuose R.Duškinienė taip pat klausėsi jau minėtos lektorės paskaitos apie konfliktus, jų sandarą, kaip jų išvengti ir kaip spręsti. Verslo konsultantas Lauras Balaiša kalbėjo apie laiko ir veiklos planavimą, prioritetų susidėliojimą.
„Kadangi nesu labai jaunas žmogus, turiu planavimo patirties, sukaupi jos intuityviai per gyvenimą. Tačiau bet kokiu atveju teorinės žinios dar labiau užtvirtina tai, ką žinai, išgirsti ir naujų dalykų, kaip planuoti laiką ir efektyviau praleisti dieną, nesiblaškyti ir atlikti užduotis, kurias reikia atlikti. Manau, bet kuriam specialistui – tiek sporto, tiek ne sporto – tai labai vertinga“, – įsitikinusi trenerė.
Vieną dieną šių mokymų dalyviai dalyvavo pirmą kartą virtualiai vykusioje „LTeam“ konferencijoje.
„Labai svarbu tas žinias pakartoti, vėl perskaityti, ką užsirašei, nes kai per tokį trumpą laiką gauni tiek informacijos, sudėtinga viską atsiminti. Po šių kursų ne visai tiesiogiai bendrauju su N.Doronina-Koltan ir ji labai nuoširdžiai atsako į kylančius klausimus. Taigi tie kursai turi didžiulę liekamąją vertę“, – galimybe patobulėti džiaugiasi plaukimo trenerė.
Įpučia naujovių
Panevėžio sporto skyriaus vedėjas Justinas Jasiukaitis dalyvauja sporto vadybos mokymuose pažengusiems.
„Geriau gyvai perteikiamos žinios, bet nėra taip blogai ir per nuotolį – prisitaikome, ką darysi, kai tokia situacija, – sako J.Jasiukaitis, kuris šešių dienų mokymus pradėjo dar prieš paskelbiant pirmąjį karantiną, o baigs juos jau šį rudenį nuotoliniu būdu. – Mokymai įdomūs ir lektoriai labai aukšto lygio.“
J.Jasiukaitis neabejoja, kad visos mokymuose įgytos žinios reikalingos. „Pasipildome savo žinių bagažą ir vėliau pritaikome savo veikloje, – patikina sporto specialistas, kuris apskritai nepraleidžia progos dalyvauti įvairiuose seminaruose, mokymuose. – Mokytis nesudėtinga – labai gerai ir atitrūkti nuo darbo, ir su kitų miestų kolegomis pabendrauti, žiniomis pasikeisti. Turime sporto padalinių vadovų susitikimus, kitų progų susitikti, bet čia buvo susirinkę žmonės iš įvairesnių sričių. Tas bendravimas naudingas, ypač šiuo laikotarpiu, kai karantinas, – šypteli J.Jasiukaitis ir rimtai tęsia toliau: – Be to, šiuose mokymuose labai stiprūs lektoriai, kurie turimą bagažą papildo kitokiomis idėjomis, įpučia daug naujovių į galvą ir į įvairias situacijas verčia pažiūrėti visiškai kitaip.“
Šiuose mokymuose įspūdį jam paliko N.Doroninos-Koltan paskaita apie projektų valdymą. „Kaip turėti idėjų, kaip jas įgyvendinti, kaip turėtų vykti procesas ir taip toliau“, – pasakoja J.Jasiukaitis.
Jį taip pat sudomino paskaita apie planavimą – nuo idėjos iki finansų ir net savo gyvenimo planavimo. „Tai labai svarbu. Ir kitą kartą viską susidėlioji į lentynėles, nes kasdien dirbant atrodo vis laiko nėra – bėgi, bėgi ir tik bėgi. O mokymai priverčia sustoti ir pamąstyti“, – džiaugiasi Panevėžio sporto skyriaus vedėjas.
Baigusiųjų kursus skaičius
Sporto administravimo kursai – 159
Sporto administravimo kursai treneriams – 66
Sportininkų antrosios karjeros mokymai – 73
Sporto vadybos kursai pažengusiems – 65
Aukšto meistriškumo sportininkų mokymai – 52