Olimpinėse žaidynėse šiandien startavo penki Lietuvos plaukikai.
Didžiausias krūvis šios dienos rytinėse olimpinių žaidynių plaukimo varžybose teko Danui Rapšiui. „Paris La Defense“ arenoje įrengtame baseine panevėžietis dieną pradėjo 100 m distancijos laisvuoju stiliumi atrankoje.
Aštuntajame iš dešimties atrankos plaukimų lietuvis liko septintas (48,53 sek.), o tarp visų 79 dalyvių užėmė 20-ąją vietą. Į pusfinalį pateko 16 atletų.
Greičiausiai nuotolį įveikė amerikietis Jackas Alexy (47,57 sek.). Paskutinis bilietas į pusfinalį atiteko 16-ąją vietą užėmusiam korėjiečiui Sunwoo Hwang‘ui – 48,41 sek. Vos viena šimtąja sekundės dalimi už korėjietį greitesnis buvo šios rungties pasaulio rekordininkas (46,80 sek.) kinas Zhanle Panas. Jis ir dar du plaukikai finišavo per 48,40 sek.
„Jei jau pasaulio rekordininkas plaukia tik 48,40 sek., tai ko iš manęs tikėtis?“, - po finišo galvą kraipė D.Rapšys.
Jam tai jau buvo ketvirtoji iš eilės diena olimpiniame baseine.
„Šiandien buvau lengviau psichologiškai. Visai neblogai. Bet šiaip man čia sunku naktimis miegoti, visada nueinu tik apie antrą trečią valandą. Tai tokia ir kokybė“, - atskleidė olimpietis, vakar 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje iškovojęs penktąją vietą – aukščiausią nepriklausomos Lietuvos istorijoje olimpinėse vyrų varžybose.
D.Rapšys 100 m distancijoje laisvuoju stiliumi. Vytauto Dranginio nuotr.
Paklaustas, kokios mintys labiausiai blaškė praėjusią naktį, D.Rapšys teigė: „Tiesiog, kodėl taip gaunasi, kad vieną kartą vienaip plaukiasi, kitąkart kitaip. Su komanda kalbėjomės. Sunku dabar taip greitai atrinkti, kodėl taip yra. Komanda darė, ką galėjo geriausiai. Bet aš kažko pats neišpildžiau.“
Nepraėjus nei dviem valandoms po 100 m lenktynių, D.Rapšys jau stojo į startą dvigubais ilgesnėje distancijoje – kartu su komandos draugais kovojo estafetėje 4x200 m laisvuoju stiliumi.
„Dabar einiu kuo ilgiau paplaukiosiu apšilimo baseine. Po to pailsėsiu, kojas aukščiau užsikelsiu“, - apie tai, ką veiks tą trumpą atkarpą iki estafetės, nupasakojo trečiose karjeroje olimpinėse žaidynėse startuojantis lietuvis.
Estafetės varžybose drauge su D.Rapšiu plaukė kartu su juo šiemet šios rungties Europos čempionais tapę Tomas Navikonis ir Tomas Lukminas, o ketvirtasis etapas buvo patikėtas Andriui Šidlauskui, kuriam laisvasis stilius nėra įprastas.
A.Šidlausko pagalbos prireikė todėl, kad pagal griežtas taisykles, norint olimpinėse žaidynėse registruoti visą estafetės komandą, reikia, kad bent du jos nariai būtų įvykdę olimpinį A normatyvą. Nei T.Navikonis, nei T.Lukminas to nebuvo padarę, todėl vietos rinktinėje neliko dar vienam Europos čempionui Kristupui Trepočkai.
Po pirmojo estafetės etapo T.Navikonis savo atkarpos sienelę pasiekė ketvirtas, po jo startavęs D.Rapšys pakėlė Lietuvos komandą į antrąją vietą, o T.Lukminas estafetę A.Šidlauskui perdavė būdamas trečias. Kaip ir tikėtasi, pastarasis neprilygo laisvojo stiliaus specialistams, kurie vienas po kito ėmė lenkti lietuvį.
Galutinis mūsų šalies komandos rezultatas – 7 min. 16,61 sek. Lietuviai užėmė 15-ąją vietą, aplenkę šveicarus (7 min. 18,06 sek.).
Šiemet Europos čempionate auksą lėmęs Lietuvos rekordas (7 min. 8,04 sek.) būtų užtikrinęs aštuntąją vietą ir bilietą į finalą.
Estafetės 4x200 m laisvuoju stiliumi varžybos. Vytauto Dranginio nuotr.
Į pokalbiams su žurnalistais skirtą zoną po estafetės Lietuvos plaukikai atėjo neslėpdami šypsenų.
A.Šidlauskas buvo atviras: „Kiekvienas atidavėme visą save. Aišku, aš ne prie ko prie šios komandos narių. Bet taip jau nutiko. Teko man plaukti. Nesu specialistas šio stiliaus, ypač 200 m distancijoje, tai buvo kosminis plaukimas. Buvo ir šiek tiek gėda, kai visi lenkė. Svarbiausia, kad nelikome paskutiniai.“
Komandos draugai negailėjo pagyrų ne savo vandenyje atsidūrusiam A.Šidlauskui. O D.Rapšys prisipažino: „Pačiam buvo labai sunku plaukti, bet kai plaukė Andrius, nevalingai šypsena veide buvo visą nuotolį.“
Abiem estafetės komandai atstovaujantiems Tomams tai buvo olimpinis debiutas.
„Puikus debiutas. Plaukiau pirmajame etape, tai galėjau pasigerinti ir savo asmeninį rekordą“, - džiaugėsi T.Navikonis, savo atkarpą įveikęs per 1 min. 47,08 sek. Ankstesnis jo geriausias rezultatas buvo 1 min. 47,42 sek.
„Man labai patiko. Būtų įdomu pamatyti, kaip būtume sudalyvavę geriausia sudėtimi, kartu su Kristupu Trepočka. Bet labai gera, nes žinome, kad visi viską atidavėme“, - teigė T.Lukminas.
Pirmą kartą gyvenime olimpinių žaidynių skonio šiandien paragavo JAV studijuojantis panevėžietis Aleksas Savickas.
Savo plaukime tris ketvirčius distancijos pirmavęs lietuvis vėliau į priekį praleido penkis varžovus 200 m krūtine rungties atrankoje , o galutinėje įskaitoje tarp 25 sportininkų užėmė 19-ąją vietą. Jo rezultatas – 2 min. 11,53 sek. Vietą šešioliktuke ir, tuo pačiu, pusfinalyje, būtų užtikrinęs 0,55 sek. greitesnis plaukimas.
„Tai pirmas man startas olimpinėse žaidynėse. Viskas, atrodo, ėjosi neblogai. O kaip buvo išties, nežinau, reikia kalbėtis su treneriais“, - teigė Floridos universitete psichologiją studijuojantis olimpietis.
Kalbėdamas apie tai, kad pirmas tris atkarpas jis buvo pirmas ir tik paskutiniuose 50 m sulėtėjo, plaukikas sakė: „Kai plaukiau, viskas atrodė normaliai, viskas kontroliuojama. Bet iš šono tikriausiai kitaip atrodė.“
Asmeninis šios rungties A.Savicko rekordas – 2 min. 9,66 sek. – beveik 2 sek. geresnis už šios dienos rezultatą.
„Jei čia būtų greitas baseinas, labai skaudėtų širdį, bet matote, kaip visas pasaulis plaukia. Virš sekundės nuo savo geriausių rezultatų. Baseinas seklus, tai labai daro įtaką. Kol kas nėra nei vieno pasaulio rekordo, nors paprastai jau pirmą dieną jų būna olimpinėse žaidynėse“, - tikino sportininkas, kurio po olimpinių žaidynių laukia poilsis: „Gal net iki spalio. O po to – atgal į darbus.“
A.Savicko debiutas olimpinėse žaidynėse. Vytauto Dranginio nuotr.
A.Savickas neslėpė – debiutas olimpinėse žaidynėse milžiniškoje „Paris La Defense“ arenoje jam paliko neišdildomą įspūdį: „Įspūdingiausias momentas šiandien buvo, kai išėjęs iš laukiamojo kambario pamačiau, kiek žmonių tribūnose – niekada nebuvau tiek matęs. O šiurpas eina jau apšilimo baseine. Kai koks prancūzas lenktyniauja, tai visa arena pradeda drebėti.“
Ką duoda lietuviui studijos Amerikoje? „Daug duoda. Duoda išsilavinimą, gerą komandą. Bet, kad ir kokios geros būtų sąlygos, kartais nepavyksta. Tai reikia į šitą plaukimą pažiūrėti kaip į pamoką ir judėti į priekį, pernelyg savęs neužsisūdyti“, - teigė olimpinių žaidynių debiutantas.
Lietuvos plaukikų pasirodymą Paryžiaus žaidynėse pabaigs Kotryna Teterevkova, rytoj startuosianti 200 m rungties krūtine atrankoje. Palaikyti jos ketina ateiti visi šalies plaukimo rinktinės nariai.
LTOK.lt