logo
days
hours
mins
secs
05
Dec
2019

#LTOK
Paskelbti „Lietuvos Fair Play apdovanojimų“ laureatai

Ketvirtadienį (12.05) Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) pagerbti „Lietuvos Fair Play apdovanojimų 2019“ laureatai. Spalio ir lapkričio mėnesiais buvo ieškomi kilnaus elgesio sporte herojai. Per šį laikotarpį Lietuvos kilnaus elgesio sporte komitetas sulaukė 30 paraiškų. Tai – didžiausias skaičius projekto istorijoje.

„Sportas išmokė labai daug dalykų, įskaitant pagarbą varžovui. Kiekviena pergalė, kuri yra iškovota kilniu būdu, visuomet – svaresnė. Būtent dėl šios priežasties „Fair Play“ apdovanojimas yra vienas svarbiausių apdovanojimų sportininko karjeroje“, – akcentavo LTOK prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.

26-ą kartą surengtuose Lietuvos kilnaus sportinio elgesio apdovanojimuose pagerbti šešių nominacijų laureatai – „Jaunojo sportininko kilnus poelgis“, „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“, „Fair Play projektas“, „Fair Play organizacija“ ir „Už viso gyvenimo nuopelnus“ bei „Metų kilnus poelgis“.

Į nominacijos pretenduoti galėjo tiek mėgėjai, tiek profesionalūs sportininkai, kilniu elgesiu pasižymėję aikštėje arba už jos ribų, taip pat sąžiningą sportą, olimpines vertybes, kilnų elgesį sporto varžybose ar bendruomenės gyvenime skatinančios organizacijos ar įvairiausių sporto šakų atstovus, komandas, judėjimus remiančios įmonės.

„Kalbant atvirai, kilnumo idėją žodžiais nusakyti – labai sunku. Tačiau pats sau paaiškinimą radau: tai jausmas, kai bėgioja šiurpuliukai, nutirpsta pakaušis, kai matai kažką išskirtinio, kuomet tavo vidus suskaičiuoja šio poelgio svarbą ir reikšmę. Šiandien, kalbėdamas su viena iš laureačių, patyriau šį jausmą“, – pabrėžė Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto vadovas Marius Paškevičius.

Laureatė, apie kurią kalbėjo dziudo kovotojas – Laura Samulionytė, laimėjusi statulėlę nominacijoje „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“. Nuo šešerių metų sportuojanti mergina dalyvauja ka­no­ji­nin­kų re­ga­to­se, do­mi­si po­li­ti­ka, va­di­na sa­ve pa­trio­te, da­ly­vau­ja įvai­rio­se so­cia­li­nė­se ak­ci­jo­se, ne­se­niai or­ga­ni­za­vo jau­ni­mo su­si­ti­ki­mą su se­ne­liais sen­jo­rų na­muo­se „San­ta­ra“.

Prieš metus ji, norėdama padėti vėžiu sergančiai mergaitei, kad po chemoterapijos jai būtų pagamintas perukas, paaukojo savo daugiau kaip metro ilgio kasas. Kaip sportininkė, ji visada padeda, motyvuoja mažesnius ir juos palaiko bei niekada neleidžia jiems pasiduoti.

Savo geraširdiškumą Laura pademonstravo ir viename pusmaratonio bėgime – pamačiusi sustojusią, krūtinės sritį spaudžiančią moterį ir supratusi, kad ši – negaluoja, laureatė bėgikę apsikabino, persisvėrė per pečius ir kelis šimtus metrų lydėjo iki artimiausio vandens punkto, kur buvo suteikta reikiama pagalba.

„Visas šias savybes manyje įdiegė mama ir būtent jos dėka aš esu tokia, – paaiškino L. Samulionytė. – Manau, kad jeigu savyje turime bent truputį gėrio, mes turime juo dalintis. Ir nesvarbu: tau 18 ar 25 metai – tu turi padėti kitiems.“

Jaunuoju kilniu sportininku pripažintas Rimvydas Aleksa iš Vilkaviškio dviračių sporto klubo „Aira“. Šią vasarą Lietuvos jaunių dviračių plento rinktinė dalyvavo atrankinėse varžybose į Europos čempionatą. Likus paskutiniam etapui, rinktinės treneris iškėlė užduotį komandai išlaikyti Aivaro Mikučio antrą vietą bendroje įskaitoje.

Tačiau Aivaras pateko į griūtį, sulaužė dviračio vairą ir ratą. A. Mikutis dar bandė tęsti lenktynes, tačiau su sprogusia padanga tai padaryti sekėsi labai sunkiai. Visą laiką kartu su komandos draugu važiavęs R. Aleksa atidavė savo dviratį – pats laureatas prarado galimybę patekti į Europos čempionatą, tačiau padėjo kolegai bendroje įskaitoje užimti 4-ą vietą.

„Iki šiol jaučiu, kad pasielgiau gerai. Man tokį poelgį įkvėpė treneris, nes anksčiau turėjome didelę komandą ir jis yra pasakęs, jog turime vienas kitam padėti, mat toks poelgis padeda žingsniu priartėti prie pergalės“, – prisiminė jaunasis dviratininkas.

„Fair Play projektu“ pripažinta vienos garsiausių Lietuvos dviratininkių Modestos Vžesniauskaitės sugalvota labdaros akcija „Auginam Lietuvai čempionus“, sutelkusi tiek mūsų šalies, tiek užsienio verslininkus. Iš dalyvių registracijos mokesčio bei vakarinio renginio metu surinkta daugiau nei 30 tūkst. eurų – visos lėšos skirtos talentingiems mažiesiems dviratininkams remti.

„Plojimai ne man, – šypsojosi už Modestą prizą atsiėmęs verslininkas Danielius Bunkus, solidžiai prisidėjęs prie šios akcijos. – Idėja mums kilo svečiuojantis JAV, nes norėjosi prisidėti prie Lietuvos sporto skatinimo. Modesta labai išgyveno, svarstydama, kaip mums seksis, tačiau galiu pasakyti, kad pirmas blynas neprisvilo.“

Nominacijoje „Fair Play organizacija“ laurai atiteko Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijai (RIUKKPA), kuri negailėdama savo laiko ir jėgų aktyviai užsiima ikimokyklinio amžiaus vaikų fiziniu aktyvumu darželiuose ir už jų ribų.

RIUKKPA vienija narius visoje Lietuvoje, aktyviai organizuoja įvairius projektus, renginius ir akcijas, į kurias įtraukia Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Asociacija taip pat teikia metodines rekomendacijas, organizuoja kvalifikacijos tobulinimo seminarus visoje Lietuvoje, įgyvendina Lietuvos mažųjų žaidynių, „Futboliuko“ ir kitus projektus bei buria šeimas sportuoti kartu.

„Tai yra labai jautri ceremonija. Negalėjau tramdyti jaudulio klausydama, kaip šie jauni žmonės kalba, kaip aukojasi, ir kokie yra dėkingi savo tėvams ir aplinkiniams, – atsiėmusį prizą atviravo RIUKKPA prezidentė Audronė Vizbarienė. – Tikimės, kad jie bent šiek tiek yra dėkingi ir savo pedagogams. Būtent dėl šio dėkingo, dėl mažų vaikų šypsenų, dėl mažų bei gražių akimirkų mes ir aukojame savo laiką.“

Savo gyvenimą sportininkams paskyręs treneris Zigmas Živatkauskas buvo apdovanotas statulėle „Už viso gyvenimo nuopelnus“. Savo pasišventimą specialistas dar kartą pademonstravo paaiškindamas, kodėl negalėjo atvykti į apdovanojimų ceremoniją. „Kaip ir visą gyvenimą, taip ir šiandien – savo laiką skiriu sportininkams“.

Nors Z. Živatkauskas siejamas daugiausiai su Virgilijaus Aleknos pasiekimais, tačiau šis žmogus iki šiol neatlygintinai padeda daugeliui žymiausių Lietuvos sportininkų – po sunkios traumos padėjo grįžti į didįjį sportą Laurai Asadauskaitei, dirbo su Airine Palšyte, Modesta Morauskaite, Liveta Jasiūnaite ir daugeliu kitų Lietuvos sportininkų.

„Jau pernai su kolegomis kalbėjome, kad šį žmogų reikėtų nominuoti. Jis nėra matomas, tačiau visiems padeda net ir pasitraukęs iš aktyvaus sporto. Kai ir pati susitraumavau, Zigmas buvo paskutinis šiaudas, kurio griebiausi. Kasdien einu pas jį į salę ir esu maloniai priimama. Dirbant su juo matosi, kad žmogus atiduoda visą save, o tas atsidavimas neleidžia ir patiems sportininkams nuleisti rankų“, – specialistui gražių žodžių negailėjo prizą už trenerį atsiėmusi sportinio ėjimo atstovė Brigita Virbalytė. Būtent olimpietė ir nominavo šį specialistą.

Paskutinės nominacijos – už kilnų metų poelgį – laureatu pirmą kartą tapo ne lietuvis. Juo išrinktas estas Erkis Noolas. Sidnėjaus olimpinių žaidynių dešimtkovės čempionas šiuo metu treniruoja Estijos sportininkus.

Europos iki 23 metų lengvosios atletikos čempionate 2019-aisiais Švedijoje Lietuvos rinktinės narys Edgaras Benkunskas dalyvavo dešimtkovės varžybose. Estijos komanda iš pradžių paskolino lietuviui kartį šuolių su kartimi rungčiai, o vėliau E. Noolas teikė rekomendacijas ir pasiūlymus Edgarui ir jo trenerei Indrei Jakubaitytei. Erkis pasiūlė Lietuvos sportininkui naudoti kitą kartį ir patarinėjo Edgarui net varžybų metu. To rezultatas – 8 vieta čempionate ir 20 cm pagerintas asmeninis karjeros rekordas (4,50 m).