Kvapą gniaužiančios sportininkų kovos, intriguojančios arenų užkulisių istorijos, džiaugsmo ir skausmo ašaros ant garbės pakylos ar jos papėdėje. Tikros – dokumentiniuose kadruose, suvaidintos ar nupieštos – meniniuose ar animaciniuose filmuose apie sportą. Kelias dešimtis jų per pastaruosius penkerius metus galėjo išvysti ir LTOK rengiamo „Sporto kino festivalio“ ekranuose.
Ne kartą filmų apie sportą pavadinimai buvo ištarti ir teikiant garsiuosius Oskarus – savotišką kino kūrėjų olimpinį auksą. Trumpiausias iš šių kūrinių buvo prisimintas ir vasario 9 d. Los Anžele per 2020 m. JAV Kino meno ir mokslo akademijos ceremoniją.
„Brangus krepšini“. Taip vadinasi 2018 m. Oskarą geriausio trumpametražio animacinio filmo kategorijoje pelnęs kūrinys, kurio atsiimti 2018-ųjų kovo 4 d. ant scenos lipo 2008 m. Pekino ir 2012 m. Londono olimpinis čempionas Kobe Bryantas – pagal jo to paties pavadinimo poemą ir buvo sukurtas penkių minučių trukmės filmas.
Viena ryškiausių NBA žvaigždžių K. Bryantas, aikštėje ne kartą akis į akį susidūręs ir su Lietuvos krepšininkais užgeso šių metų sausio 26 d. per sraigtasparnio katastrofą. O praėjus beveik mėnesiui, vasario 24 d. „Brangus krepšini“ buvo parodytas per K.Bryanto ir drauge žuvusios jo dukters Giannos atminimo ceremonijoje Los Andželo „Staples Center“ arenoje.
„Brangus krepšini“ („Dear Basketball“):
Portalas LTOK.lt pažvelgė, kokie dar filmai apie sportą buvo įvertinti Oskarais.
„Rokis“ („Rocky“)
Pirmuoju kūriniu, gavusiu Oskarą kaip geriausias metų filmas, laikomas 1976 m. sukurtas legendinis „Rokis“ („Rocky“) su Sylvesteriu Stallone.
Režisieriaus Johno G. Avildseno juosta pagal pagrindinį vaidmenį sukūrusio S. Stallonės scenarijų apie italų kilmės Filadelfijos boksininką Rokį Balboa, buvo nominuota net septyniems Oskarams, o nugalėjo trijose kategorijose – geriausio filmo, geriausio režisieriaus ir geriausio montažo. Vėliau buvo sukurti net septyni šio filmo tęsiniai, bet nei vienam iš jų Oskaro „nuskinti“ nepavyko.
1977 metų Oskarų ceremonijoje „Rokis“ laimi geriausio filmo nominaciją:
Filmo „Rokis“ treileris:
„Ugnies vežimai“ („Chariots of fire“)
1981 m. geriausiu metų filmų paskelbtas dar vienas kultinis kūrinys „Ugnies vežimai“ („Chariots of fire“).
Tikrais faktais paremtame britų režisieriaus Hugh Hudsono filme pasakojama apie du 1924 m. Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių dalyvius iš Didžiosios Britanijos. Vienas jų – pamaldus škotas Ericas Liddelis, bėgdamas siekia šlovinti Dievą, o kitas – Anglijos žydas Haroldas Abrahamsas, lenktyniauja siekdamas sugriauti išankstines nuostatas.
Ši istorinė drama taip pat buvo nominuota septyniems Oskarams, o laimėjo keturis – geriausio filmo, geriausio scenarijaus, geriausio garso takelio ir geriausio kostiumų dizaino.
Filmo „Ugnies vežimai“ ištrauka:
„Mergina, verta milijono“ („Million Dollar Baby“)
Į septynis Oskarus pretendavusi ir keturiais buvo apdovanota ir 2004 m. pasirodžiusi Clinto Eastwoodo režisuota amerikiečių sportinė drama „Mergina, verta milijono“ („Million Dollar Baby“). Joje – bokso trenerio ir jo auklėtinės, apie profesionalų ringą svajojančios boksininkės mėgėjos, istorija.
Oskaras šiai juostai atiteko geriausio filmo kategorijoje, geriausia aktore išrinkta pagrindinę heroję suvaidinusi Hilary Swank, geriausiu antro plano aktoriumi pripažintas Morganas Freemanas, o geriausiu režisieriumi – C. Eastwoodas.
Juostos „Mergina, verta milijono“ treileris:
Po du Oskarus yra laimėję keturi sporto filmai.
„Hustleris“ („The Hustler“)
Net devynias nominacijas gavo „The Hustler“ – 1961 m. filmas apie biliardo žaidėją, kurį suvaidino legendinis Paulas Newmanas. Tiesa, ši juosta ne visų kino žinovų priskiriama filmams apie sportą. Režisieriaus Roberto Rosseno kūriniui atiteko Oskarai už geriausią nespalvoto filmo kinomatografiją ir geriausią nespalvoto filmo dekoraciją.
Filmo „Hustleris“ treileris:
„Pasiutęs bulius“ („Raging Bull“)
Garsiojo Roberto de Niro vaidyba 1981 m. pelnė jam Oskarą už geriausią vyro vaidmenį režisieriaus Martino Scorsese filme „Pasiutęs bulius“ („Raging Bull“), kuris pastatytas pagal garsaus italų kilmės JAV boksininko Jake‘o La Motta‘os biografiją. Filmo kūrėjai apdovanoti Oskaru ir už geriausią montažą.
Oficialus filmo „Pasiutęs bulius“ treileris:
„Kovotojas“ („The Fighter“)
Du geriausių antrojo plano aktorių apdovanojimus 2001 m. pelnė dar vienoje istorijoje apie boksą – „Kovotojas“ („The Fighter“) – vaidinę Christianas Bale‘as ir Melissa Leo. Režisieriaus Davido O. Russello filme pasakojama realiais faktais paremta dviejų boksininkų – buvusio ir esame – brolių gyvenimo drama.
„Kovotojo“ treileris:
„Čempionas“ („The Champ“)
Pirmas istorijoje Oskarui nominuotas ir jį iškovojęs filmas – „Čempionas“ („The Champ“). Tai irgi juosta apie boksą, 1931 m. gavusi geriausio filmo ir geriausio režisieriaus (Kingo Vidoro) Oskarus. Čia pasakojama apie buvusio bokso čempiono ir jo sūnaus santykius.
Filmo „Čempionas“ treileris:
Po vieną Oskarą yra laimėję penki filmai.
„Yankees pasidžiavimas“ („Pride of the Yankees“)
1943 m. net 11-oje nominacijų į Oskarą pretendavo, bet tik vieną – už geriausią montažą – gavo „Yankees pasidžiavimas“ („Pride of the Yankees“) apie legendinį „New York Yankees“ beisbolininką Lou Gehrigą.
Filmo „Yankees pasidžiavimas“ treileris:
„Dangus gali palaukti“ („Heaven Can Wait“)
1978 m. Oskaras už geriausią gamybos dizainą atiteko juostai „Dangus gali palaukti“ („Heaven Can Wait“) apie senstančią amerikietiškojo futbolo žvaigždę. Šis filmas buvo nominuotas devyniems Oskarams.
Filmo „Dangus gali palaukti“ treileris:
„Ištrūkti į priekį“ („Breaking Away“)
1979 m. Oskaru už geriausią originalų scenarijų buvo įvertintas filmas apie dviratininkais siekiančius tapti studentus „Ištrūkti į priekį“ („Breaking Away“). Tais pačiais metais jis laimėjo ir „Auksinį Gaublį“ kaip geriausias miuziklas arba komedija.
„Ištrūkti į priekį“ treileris:
„Nematoma pusė“ („The Blind Side“)
2010 m. Oskarą už geriausią moters vaidmenį laimėjo „Nematoma pusė“ („The Blind Side“) suvaidinusi garsi Holivudo aktorė Sandra Bullock. Filme pasakojama tikrais faktais paremta amerikietiškojo futbolo lygos NFL klubo „Baltimore Ravens“ žaidėjo Michaelo Oherio istorija. S. Bullock suvaidino iš neturtingos šeimos kilusio sportininko draugo motiną, globojusią talentingą atletą.
Filmo „Nematoma pusė“ treileris:
„Džeris Magvairas“ („Jerry Maguire“)
Dar vienas garsus filmas apie amerikietiškojo futbolo realybę – „Džeris Magvairas“ („Jerry Maguire“) – 1997 m. pelnė vieną Oskarą. Jis įteiktas geriausiam antrojo plano aktoriui Cuba Goodingui jaunesniajam. Pagrindinį vaidmenį šioje juostoje sukūrė ir į Oskarą pretendavo, bet apdovanojimo negavo Tomas Cruise‘as
„Džerio Magvairo“ treileris:
Garsius filmus, sulaukusius nemažai dėmesio kino ir sporto pasaulyje, nuo 2015 m. kasmet galima pamatyti ir Lietuvoje rengiamame „Sporto kino festivalyje“.
2015 metais prasidėjęs nuo „Sporto kino vakarų“, vykusių Vilniaus universiteto salėse, projektas išaugo į keturis miestus jungiantį festivalį. Pernai jis vyko „Forum Cinemas“ kino teatruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Festivalyje įvyko 64 seansai. Dauguma jų turėjo pratęsimą – dirbtuves, diskusijas ar pokalbius su sportininkais, treneriais, sporto ir kino ekspertais, diplomatais.
2020 m. rudenį Lietuvoje planuojama surengti jau penktąjį „Sporto kino festivalį“.