Ketvirtadienį Vilniuje buvo pagerbti Lietuvos kilnaus sportinio elgesio apdovanojimų laureatai. Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) vykusiose ceremonijos metu šešių nominacijų nugalėtojams apdovanojimus įteikė olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir Lietuvos kilnaus elgesio sporte (angl. „Fair Play“) komiteto prezidentė, olimpietė Austra Skujytė.
„Džiaugiuosi, kad jau daug metų apdovanojame žmones, įkvepiančius ne tik savo sportiniais laimėjimais ir rezultatais, bet ir sąžiningu bei garbingu sportiniu elgesiu. Olimpinės vertybės – pagarba, draugystė, tobulėjimas – yra neatsiejama sporto dalis. Ačiū, kad savo pavyzdžiu prisidedate prie jų sklaidos“, – Daina Gudzinevičiūtė
29-ą kartą LTOK surengtuose apdovanojimuose pagerbti šių nominacijų herojai – „Už viso gyvenimo nuopelnus”, „Kilnus poelgis”, „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“, „Fair Play projektas“, „Fair Play organizacija“, bet šių metų naujovė – „Fair Play sklaida“.
Visus nominantus analizavo ir vertino Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komisija, kuri iš būrio kandidatų išrinko kiekvienos nominacijos laureatus.
„Galima pastebėti, kad čia dažniausiai įvertinami žmonės, kurie dirba ne visai patogiai. Turbūt paprasčiau yra dirbti su gabiais ir rezultatų norinčiais siekti žmonėmis, bet „Fair play“ bendruomenė yra tokia, kuri ne tik siekia rezultato, bet ir suteikia galimybę sportuoti neįgaliems žmonėms, sujungia visus į vieną būrį. Šis žmogiškumas mus labai džiugina, nes ta neįgaliųjų atskirtis nuo visuomenės prieš kažkiek metų buvo daug didesnė“, – kalbėjo A. Skujytė.
Lietuvos „Fair Play“ komiteto prezidentė pasidžiaugė, kad šie apdovanojimai leidžia pagerbti tuos žmones, kurie dažnai nesistengia girtis ir rodytis prieš visuomenę, o tyliai ir kantriai dirba vedami geros širdies.
Apdovanojimas „Už viso gyvenimo nuopelnus“ buvo įteiktas Aušrai Kriškoviecienei.
A. Kriškoviecienė 17 metų dirbo Vilniaus „Atgajos“ spec. mokyklos kūno kultūros mokytoja, ugdydama specialiųjų poreikių turinčius vaikus. Ji taip pat yra ilgametė „Special Olympics“ tarptautinio projekto „Jaunieji atletai“ koordinatorė Lietuvoje bei aktyvaus užimtumo centro „Eik“ trenerė. Nuo 2018 metų A. Kriškoviecienė eina Lietuvos triračių sporto asociacijos prezidentės pareigas bei yra bėgimo su triračiu trenerė. Jos dėka, ši inovatyvi parasporto šaka atsirado mūsų šalyje, o Lietuvos triratininkai tapo žinomi visame pasaulyje.
„Atostogavau kalnuose ir pamačiau laiškelį iš LTOK, kad esu nominuota „Fair Play“ apdovanojimams. Buvau maloniai nustebinta, nes nesijaučiu kažką ypatingo padariusi praėjusiais metais. Pasirodo, kad tai prizas už viso gyvenimo nuopelnus. Likimas turbūt yra toks, koks skirtas kiekvienam žmogui. Mane jis prieš 20 metų nuvedė į darbą su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais ir jų šeimomis. Stengiamės tokius žmones įtraukti į visuomenę ir nuolat dalyvaujame įvairiuose renginiuose. Labai džiaugiuosi, kad per pastaruosius veiklos metus pavyko užsiauginti ir pamainą, kuri gali tęsti darbus su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais“, – kalbėjo A. Kriškoviecienė.
„Kilnaus poelgio“ nominacijoje nugalėtoju paskelbtas Virgilijus Prušinskas.
Lietuvos irkluotojas praėjusiais metais pradėjo siekti trenerio specialybės ir iškart atskleidė savo vertybes. Jaunas treneris negaili savo laiko ir energijos bei treniruoja paralimpinės rungties irkluotoją, parengė jį pirmosioms varžyboms bei kartu toliau siekia rezultatų tarptautiniuose čempionatuose.
„Labai netikėtas įvertinimas ir tikrai nesijaučiu darydamas kažką ypač kilnaus. Kaip pradedantis treneris, džiaugiuosi galėdamas jau kaupti darbo patirtį. Mane motyvuoja auklėtinio atsidavimas, sporto suderinimas su šeima ir darbu. Mano pareiga yra jam tiesiog padėti siekti savo svajonės. Pats iš sporto išėjau dėl traumos, bet viliuosi, kad tik laikinai“, – šypsojosi V. Prušinskas.
Nominacijoje „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“ laureate paskelbta breiko šokėja, pasaulio čempionė Dominika Banevič.
D. Banevič jau įrodė, kad yra drąsi, pasitikinti savimi ir atkakliai bei sistemingai savo tikslų siekianti sportininkė. 2023-aisiais metais D. Banevič buvo kviečiama į daugelį suaugusiems verslo, mokslo, sporto lyderiams ir jaunimui, moksleiviams skirtų renginių, kad pasidalintų savo sėkmės formule, motyvacijos šaltiniais. Būsima olimpietė įvertinta už jos tikėjimą savo jėgomis, drąsą kalbėti apie savo tikslus ir atkaklų kasdieninį darbą.
„Man didelė garbė sulaukti tokio įvertinimo, tačiau stengiuosi per daug jų nesureikšminti, nes tai jau praeitis. Dabar mano mintys jau nukreiptos į naują tikslą – olimpines žaidynes, – sakė D. Banevič. – Man malonu susilaukti žinučių, kad esu įkvėpimas kitiems žmonėms. Kai aš buvau maža, tai daug sportininkų iš Lietuvos įkvėpdavo mane, todėl džiaugiuosi, jog dabar aš galiu būti įkvėpimo šaltiniu. Linkiu visiems iš visos širdies daryti tai, ką myli, nes tada natūraliai ateis ir pasiekimai.“
2023 metų „Fair Play projektu“ tapo „Kardioteniso populiarinimas bendruomenėje.
Šio projekto esmė – sudaryto palankias sąlygas dirbantiems asmenims užsiimti kardiotenisu, parengti pasiūlymus darbovietėms ir šviesti visuomenę apie kardioteniso sveikatinamąjį poveikį. Projekte dalyvauja 120 dalyvių, iš jų 20 – patiriantys socialinę atskirtį. Visos projekto veiklos yra nemokamos.
„Kadangi pats buvau olimpietis, tai garbingo elgesio vertybės man nėra svetimos, bet dirbant kasdieniame darbe nelabai tikiesi kažkokio įvertinimo. Kardiotenisas nėra skirtas varžymuisi, tai – fizinis aktyvumas. Kadangi sporte pinigai yra labai maži, tai daugelis veiklų vyksta iš mūsų entuziazmo, todėl tai tikriausiai ir būtų „Fair Play“ prasmė. Didžiausia motyvacija – žmonių grįžtamasis ryšys. Kai matau laimingus ir besidominčius žmones, tada norisi viską tęsti ir plėsti. Žinoma, visa tai leidžia tobulėti ir mums patiems asmeniškai“, – sakė kardioteniso treniruotes vedantis buvęs lengvaatletis Tomas Bardauskas.
„Fair Play organizacijos“ nominacijoje nugalėjo Aktyvaus užimtumo centras „Eik“.
Šis centras rūpinasi judėjimo negalią turinčiais žmonėmis, prieš penkerius metus Lietuvoje pradėjo kultivuoti naują paralimpinę triračių sporto šaką. Penkių moterų komanda šią veiklą vykdo jau aštuntus metus. „Eik“ sportininkai važiuoja į daugybę užsienyje vykstančių varžybų, o į treniruotes įtraukia ne tik suaugusius, bet ir judėjimo negalią turinčius vaikus.
„Jaučiu didelį dėkingumą už tai, kad mus palaiko ir kad mus pastebi. Esu dėkinga visai mūsų komandai, bendražygiams, su kuriais dirbame jau aštuntus metus. Kuo toliau, tuo labiau matome, kad mūsų veikla yra reikalinga – ne tik mūsų pačių augimui, bet ir visai visuomenei, ypač žmonėms, kurie patiria negalią. Matome didelę prasmę mūsų veikloje“, – mintimis dalinosi centro „Eik“ vadovė Vida Adomaitienė.
Prizas pirmą kartą įsteigtoje „Fair Play sklaidos“ nominacijoje įteiktas Sauliui Kavaliauskui.
S. Kavaliauskas Lietuvos sporto universitete Sporto sociologijos paskaitose daug metų dėstė olimpinio ugdymo teoriją, vertybių kilmę ir raidą. Jis taip pat asmeniškai ir su savo studentais aktyviai dalyvauja kilnaus elgesio renginiuose, inicijuoja novatoriškas ir originalias edukacines veiklas studentams, šalies mokiniams ir senjorams Trečiojo amžiaus universitete. Dėstytojo paskaitose vyrauja kilnaus elgesio, garbingos kovos, gerųjų gyvenimiškų pavyzdžių ir asmenybių dvasia.
„Prieš 36 metus viename iš laikraščių buvo išspausdinta mano mintis, kad Lietuva galėtų dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Akmenukas taip įsibėgėjo, kad ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas atsirado tais pačiais metais. Labai džiaugiuosi, kad studentai olimpines vertybes puoselėja savo šeimose, nes viena iš užduočių yra aptarti olimpinio sąjūdžio reikšmę jų gyvenimui. Džiugu, kad nemažai šeimų jau laukia olimpinių žaidynių Paryžiuje ir galės aptarti lietuvių pasirodymus. Tarp LSU studentų turime ir pasaulio čempionų, ir olimpiečių, o jų puoselėjamos vertybės yra labai artimos garbingam elgesiui. Tas mane labai džiugina“, – teigė S. Kavaliauskas.
Lietuvoje kilnaus sportinio elgesio judėjimas vystomas nuo 1993 metų. Per pastaruosius metus nemažai nuveikta skleidžiant kilnaus elgesio vertybes šalyje ir siekiant žmogui tarnaujančio humaniško sporto.