logo
days
hours
mins
secs

Lyčių lygybė ir LTOK prezidentė

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė 2018 metų spalio 8–9 d. Buenos Airėse (Argentina) vykusioje 133-iojoje eilinėje Tarptautinio olimpinio komiteto sesijoje buvo išrinkta Tarptautinio olimpinio komiteto nare. Ji tapo pirmąja Lietuvos atstove, kuriai buvo patikėtos tokios pareigos.

Vienos svarbiausių TOK nariams patikėtų galių – rinkti TOK prezidentą, viceprezidentus ir Vykdomojo komiteto narius, keisti Olimpinę chartiją, išrinkti olimpinių žaidynių sostines, tvirtinti TOK metines ataskaitas ir biudžetus, į TOK priimti naujus nacionalinius komitetus ar kitas sporto organizacijas, savo šalyse skleisti, prižiūrėti ir puoselėti olimpines vertybes.

Kaip TOK narė pirmuosius įsipareigojimus D.Gudzinevičiūtė gavo jau Buenos Airėse – apdovanojo šiame mieste surengtų jaunimo olimpinių žaidynių čempionus ir prizininkus.

Europos olimpinių komitetų (EOK) Vykdomojo komiteto narė D.Gudzinevičiūtė nuo šiol darbuojasi ir TOK sportininkų palaikymo komisijoje. Šios komisijos pirmininkas – legendinis Ukrainos šuolininkas su kartimi Sergejus Bubka, tarp 36 komisijos narių yra olimpiniai čempionai rusė Jelena Isinbajeva, marokietis Hishamas El Guerroujus, Rumunijos gimnastikos superžvaigždė Nadia Comăneci, kiti žinomi atletai, sporto organizacijų atstovai.

„Esu labai dėkinga Tarptautiniam olimpiniam komitetui ir prezidentui Thomui Bachui už pasitikėjimą bei pripažinimą. Noriu pabrėžti, kad nors tapau individualia TOK nare, aš esu Lietuvos atstovė ir šis įvertinimas nėra asmeninis nuopelnas, tai visos mūsų komandos pripažinimas. Tai dar kartą parodo, kad net ir nedidelė komanda, dirbanti su aistra bei atsidavimu, daro didžius darbus ir yra matoma pasaulyje“, – po rinkimų sakė D.Gudzinevičiūtė.

2000 m. Sidnėjaus olimpinė čempionė D.Gudzinevičiūtė įvertinta už indėlį siekiant lyčių lygybės sporte, atstovavimą mūsų šalies sportininkų interesams svarstant jiems svarbius klausimus Lietuvoje, aktyvią veiklą tarptautinio olimpinio judėjimo srityje.

TOK apdovanojimas „Moterys sporte“

Dainos Gudzinevičiūtės veikla siekiant lyčių lygybės sporte įvertinta Tarptautinio olimpinio komiteto apdovanojimu „Moterys sporte“. Jį spalio 5 d. LTOK vadovei Buenos Airėse įteikė Tarptautinės triatlono federacijos prezidentė Marisol Casado. Apdovanojimo teikimo iškilmės surengtos per pirmą sykį istorijoje vykusį TOK forumą „Olympism in Action“. Jis organizuotas trečiųjų jaunimo vasaros olimpinių žaidynių išvakarėse.

LTOK prezidentės kandidatūrą apdovanojimui „Moterys sporte“ pasiūlė Europos olimpiniai komitetai (EOK). D.Gudzinevičiūtė nuo 2014 m. buvo šios organizacijos Lyčių lygybės sporte komisijos vadovė, be to, jau antrą kadenciją yra EOK vykdomojo komiteto narė.

D.Gudzinevičiūtės vadovaujamas LTOK itin daug dėmesio skiria lyčių lygybei sporte skatinti. Nuo 2014 m. Lietuvoje rengiami moterims skirti kvalifikacijos kėlimo kursai bei kiti projektai. LTOK glaudžiai bendradarbiauja su Europos lyčių lygybės institutu, 2017 metų spalį Vilniuje vyko pirmasis TOK forumas „Moterų lyderystės stiprinimas Europoje“. Jame lankėsi ir kalbą sakė TOK prezidentas Thomas Bachas.

Kasmet teikiami šeši „Moterys sporte“ apdovanojimai – po vieną penkių žemynų atstovams ir vienas pasaulinis, kurį gali gauti ne tik asmenys, moterys ir vyrai, bet ir organizacijos. 2013 m. Europai skirtas apdovanojimas „Moterys sporte“ buvo įteiktas tuometei Lietuvos moksleivių ir studentų sporto centro direktorei Onai Babonienei. Diplomus „Moteris ir sportas“ yra gavusios ir kitos mūsų šalies atstovės: Birutė Kalėdienė, Angelė Rupšienė, Liucija Kalvaitienė, Roma Grinbergienė.