„Pagaliau vėl tokie metai, kai žmonės vėl galėjo nevaržomai dalyvauti mūsų renginiuose. O po pandeminių ribojimų sporto mėgėjai vėl tapo drąsesni ir noriai visur dalyvauja“, – šypsosi Lietuvos olimpinio fondo (LOF) renginių ir projektų vadovas Ignas Gibas.
Šiemet LOF vėl pakvietė olimpinėms idėjoms prijaučiančius sirgalius ir profesionalius sportininkus į jau tradicinius ar išskirtinius renginius.
Olimpinis festivalis „Beijing 2022“. Vasario 4–20 d. čiuožykla prie Baltojo tilto Vilniuje buvo virtusi aktyvių žiemos sporto pramogų erdve. Pustrečios savaitės ten vyko olimpinis festivalis „Beijing 2022“.
Pekino žiemos olimpinėms žaidynėms skirtas renginys vilniečius ir miesto svečius kvietė aktyviai įsitraukti ir patiems išbandyti įvairias žiemos sporto šakas, tokias kaip slidinėjimas, biatlonas, duatlonas, akmenslydis, ledo ritulys, dailusis ar greitasis čiuožimas. Netrūko renginių ir bėgikams, orientavimosi sporto atstovams.
Žiemą neįprastoje miesto vietoje, pievoje prie Baltojo tilto, buvo įrengta slidinėjimo trasa, itin didelio susidomėjimo sulaukė 2010 m. Vankuverio ir 2018 m. Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių dalyvio slidininko Manto Strolios pamokos.
Drauge su 2022 m. Pekino žiemos olimpinėmis žaidynėmis prasidėjęs festivalis Vilniuje vyko iki pat jų uždarymo. Erdvėje prie Baltojo tilto nuolat buvo rodomos olimpinių žaidynių transliacijos, vyko koncertai, pamokos, užsiėmimai, įvairių sporto šakų turnyrai pradedantiesiems ir pažengusiems atletams.
Olimpinė diena. Laikinojoje sostinėje vasarą surengta Olimpinė diena baigiantis 2022-iesiems atsiėmė apdovanojimą kaip geriausias Kauno metų sporto renginys.
Į birželio 18-ąją Kaune vykusią Olimpinę dieną sugužėjo per 20 tūkst. dalyvių, tarp kurių buvo ir kelios dešimtys olimpiečių. Kauno Santakos parkas buvo virtęs didele sporto ir pramogų aikšte, kurioje į judesio šventę įsisuko sporto entuziastai iš visos Lietuvos.
Olimpinį deglą nuo Kauno Rotušės aikštės iki scenos Santakos parke nešė šeši kauniečiai sportininkai: 2012 m. Londono ir 2020 m. Tokijo žaidynių dalyvė penkiakovininkė Gintarė Venčkauskaitė, 2012 m. Londono, 2016 m. Rio de Žaneiro ir 2020 m. Tokijo žaidynių dalyvis burlentininkas Juozas Bernotas, buvusi krepšininkė, 1999 m. Europos čempionė, dabar krepšinio trenerė Lina Dambrauskaitė, krepšininkė Ugnė Sirtautaitė, gimnastas Tomas Kuzmickas bei pasaulio bokso čempionė Gabrielė Stonkutė.
Iškart po atidarymo prie 500 m nuotolio starto linijos stojo mažieji bėgikai, kurie ir pradėjo Olimpinės dienos bėgimo varžybas. Paskui tradiciškai buvo įveikta lietuviška olimpinė mylia, kurios atstumas įprasmina LTOK atkūrimo metus – 1988-uosius, dar vėliau į trasą leidosi bėgikai, pasirinkę 5 ir 10 km distancijas. 2022-aisiais Olimpinės dienos bėgimus rinkosi rekordiškai daug dalyvių – apie 2 tūkst.
Orientavimosi sporto gerbėjams vyko „LTeam Rogaining“ varžybos, kuriose susirungė 116 komandų. Bėgte arba dviračiu su žemėlapiu rankose per tam tikrą laiką dalyviai, ieškodami kontrolinių punktų, aplankė vaizdingiausias Kauno centro vietas.
ZIP FM 3×3 krepšinio turnyre susirungė 26 komandos, kuriose buvo ir visuomenei žinomų žmonių – Seimo narių, krepšinio teisėjų, visuomenės veikėjų, televizijos laidų vedėjų.
Viena daugiausiai ištvermės pareikalavusių rungčių buvo ekstremalusis bėgimas „OCR Lietuva“, čia daugiau kaip šimtas dalyvių išmėgino jėgas 100 m ilgio kliūčių ruože: per „Ninja“ laiptelius, kabančius žiedus, „Monkey Bars“ kliūtis.
Šventės svečiai galėjo išbandyti per šimtą nemokamų sporto veiklų, išmėginti skirtingas sporto šakas, gyvai pabendrauti su profesionaliais sportininkais, susitikti su olimpiečiais, įsitraukti į žaidimus, turnyrus, prisijungti prie edukacinių, olimpinio švietimo renginių.
Lino Adomaičio koncertas su gyvo garso grupe vainikavo „Olimpinės dienos 2022“ šventę, o programą baigė nemokamas kino seansas po atviru dangumi – Pilies amfiteatre buvo parodyta biografinė drama „Aš esu Zlatanas“.
„LTeam“ konferencija. Įpusėjus rudeniui kasmet rengiama ir „LTeam“ konferencija, kuri 2022 m. spalio 24–25 d. vyko Druskininkuose. Tačiau šeštą kartą surengtos konferencijos formatas buvo pakeistas: šįkart konferencija buvo skirta tik aukšto meistriškumo sportininkams, o ne visiems sporto aistruoliams kaip anksčiau.
Baigiantis spaliui „LTeam“ rinktinės nariai Druskininkuose klausėsi žinomo žurnalisto, laidų vedėjo ir į įvairius socialinius projektus aktyviai įsitraukiančio Edmundo Jakilaičio pranešimo apie tai, kaip svarbu pasinaudoti savo žinomumu prisidedant prie įvairių iniciatyvų.\
Išsamų pranešimą apie asmeninio prekės ženklo puoselėjimo svarbą sportininkams skaitė rinkodaros specialistė Guoda Sakalauskienė. Asmeninių finansų valdymo patarimais su sportininkais dalijosi verslininkė, finansų ekspertė Odeta Bložienė.
Savo srities naujienas pristatė Antidopingo agentūra, fotografas Gedmantas Kropis pamokė fotografavimo triukų. Susirinkusieji dalyvavo ir specialiame Pauliaus Ambrazevičiaus parengtame protmūšyje sporto tema.
Sporto kino festivalis. Jau tradiciniu tapęs renginys 2022 m. lapkričio 3–10 d. surengtas aštuntą kartą. Tai vienintelis sportą ir kiną vienijantis festivalis Lietuvoje, kalbantis apie sporto galią įkvėpti, keisti, gydyti, teikti džiaugsmą, integruoti. Filmų istorijos kasmet pasakoja apie kelią į tobulesnį save, priverčia sportą, o kartais ir pasaulį pamatyti kitu kampu.
Vilniaus kino teatre „Pasaka“ parodyti septyni filmai: trys dokumentiniai ir keturi vaidybiniai.
„Šis festivalis jau įgauna aiškų veidą, turi savo nuolatinių žiūrovų ratą ir tampa vis įdomesnis, nes greta dokumentinių atsiranda ir vis daugiau vaidybinių su sportu susijusių filmų“, – džiaugėsi I.Gibas.
Lietuvos sporto apdovanojimai. Renginių gausius metus baigė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ir Olimpinio fondo, Lietuvos paralimpinio komiteto bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos gruodžio 21-ąją surengti Lietuvos sporto apdovanojimai, per kuriuos pagerbti labiausiai per 2022-uoius pasižymėję sportininkai ir jų treneriai.
Ateitis. 2023 m. vėl planuojami visi tradiciniai renginiai.
Vasario 10–11 d. sporto aistruolius Druskininkuose suburs „Lteam“ žiemos festivalis, per kurį bus galima susipažinti su skirtingomis sporto šakomis, garsiais Lietuvos sportininkais, dalyvauti pramoginiuose renginiuose.
Birželio 3-iąją Panevėžyje bus rengiama Olimpinė diena. Į šį miestą ji grįš po kelerių metų pertraukos – ten jau vyko 2018-aisiais.
Nuo 1989-ųjų minima Olimpinė diena pastaraisiais metais keliauja per didžiuosius Lietuvos miestus: 2015 ir 2022 m. ji vyko Kaune, 2021 m. – Vilniuje, prieš tai dar buvo organizuota Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje.