logo
days
hours
mins
secs
K. Štreimikis
29
Sep
2022

#Švietimas
Antrasis Olimpinių vertybių ugdymo programos regioninis forumas subūrė Alytaus apskrities švietimo ir sporto specialistus

Alytuje įvyko Olimpinių vertybių ugdymo programos (OVUP) regioninis forumas, kuriame švietimo ir sporto specialistai turėjo galimybę susipažinti su programa ir patys išbandyti jos veiklas. Tai buvo antrasis toks programos pristatomasis renginys, į kurį susirinko daugiau nei 30 Alytaus apskrities pedagogų, sporto trenerių bei švietimo sistemos atstovų.

„Labai smagu, kad sulaukėme didelio susidomėjimo paskelbę apie galimybę susipažinti su programa Alytuje. Nemaža dalis dalyvių jau yra įsitraukę į kitus olimpinio švietimo projektus, bet būtent OVUP šiandien daugumai buvo nauja. Dar vakar baigėsi trijų dienų OVUP mokymų vadovų seminaras, tad esame tikri, kad visi 17 vadovų yra pasiruošę padėti tiems, kurie su programa norės susipažinti iš dar arčiau“, – kalbėjo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis.

Renginį sveikinimo žodžiu pradėjo Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistas Evaldas Martinka, kuris pasidžiaugė bendradarbiavimu su LTOK ir galimybe praplėsti Alytaus pedagogų bei sporto trenerių akiratį.  

E. Martinka (K. Štreimikio nuotr.)
E. Martinka (K. Štreimikio nuotr.)

Forumo dalyviai su OVUP veiklomis geriau susipažinti galėjo pakviesti pristatomojo OVUP filmuko peržiūrai, o iškart po to LTOK olimpinio švietimo programų vadovas Paulius Martinkėnas pristatė fizinio raštingumo sąvoką bei Lietuvai dar kuriamą unikalų fizinio raštingumo modelį.

„Fizinis raštingumas visų pirma prasideda nuo suaugusiųjų – tėvų, pedagogų, trenerių. Tačiau ugdyti jį turime nuo mažų dienų. Mes esame tie žmonės, kurie įtraukiame mažuosius į smagius žaidimus skatindami juos dalyvauti, taip ugdome jų kompetencijas, pasitikėjimą savimi ir motyvaciją. Lietuvai kuriamas unikalus fizinio raštingumo modelis bus pagalba ne tik visiems pedagogams ir sporto treneriams, bet ir prisidės prie visos Lietuvos gerovės“, – sakė P. Martinkėnas, po pristatymo pakvietęs forumo dalyvius pasiklausyti bei įsitraukti į diskusiją.  

P. Martinkėnas (K. Štreimikio nuotr.)
P. Martinkėnas (K. Štreimikio nuotr.)

Disukusijoje „Kūno, valios ir proto darna“ dalyvavę olimpietis šaulys Karolis Girulis, Lietuvos jaunųjų maltiečių vadovė Neringa Sukauskaitė ir Alytaus Dzūkijos mokyklos psichologė Justa Ryženinė kalbėjosi apie jaunimui kylančias problemas siekiant tikslų, galimybes padėti jas spręsti bei vertybinį ugdymą.

„Vertybių diegimas prasideda nuo supratimo, kas vyksta tavo gyvenime. Kaip ir šachmatuose, kai aš matau ne atskiras figūras, o visą šachmatų lentą, aš jau žinau, kaip žaisti žaidimą. Vaikai turi nebijoti pasakyti pedagogui, treneriui, kad suklydo, kad jam šiandien nepasisekė. Mes turime būti tie žmonės, kuriais jie nuoširdžiai pasitiki. Kartais vaikams sporto salė yra net pabėgimas į saugesnę aplinką, kurią mes turime sukurti“, – pabrėžė K. Girulis, kuris šiuo metu treniruoja vaikus.

Kalbėdama apie kūno, valios ir proto darną N. Sukauskaitė pabrėžė, kad vertybes ugdantiems pedagogams ypač svarbi darna bei kalbėjo apie nesėkmės reikšmę.

„Kai kūnas jaučia nuovargį, protas sako eiti miegoti, o valia stumia į priekį, visų pirma reikia sau pasakyti „stop“. O labai dažnai valios mums tokiose situacijose reikia tik tam, kad pripažintume sau, kad aš neprivalau daryti daugiau nei geba mano kūnas ar protas. Aš labai mėgstu sakyti, kad nesėkmė yra dovana, dovana pasimokyti. Be kūno, valios ir proto darnos tą net pabandyti suprasti būtų labai sunku“, – dalijosi N. Sukauskaitė.

Iš kairės: N. Sukauskaitė, J. Rižėninė, K. Girulis, D. Petkauskas (K. Štreimikio nuotr.)
Iš kairės: N. Sukauskaitė, J. Rižėninė, K. Girulis, D. Petkauskas (K. Štreimikio nuotr.)

Po diskusijos dalyviai buvo pakviesti į dirbtuves patys išmėginti OVUP veiklas, kuriose praktinių užduočių metu analizavo olimpizmo temas – tobulumo siekimas, pastangomis pelnytas džiaugsmas ir kilnus elgesys. Veiklas vedė OVUP lektorius Donatas Petkauskas bei N. Sukauskaitė.

„Apie OVUP esu girdėjusi labai seniai, todėl sužinojusi, kad programos forumas vyks man visai netoliese, Alytuje, nedvejodama užsiregistravau ir nenusivyliau. Man labai patiko, kad visos dienos programa buvo įtrauki, visose veiklose dalyviai turėjo galimybę patys pasisakyti, paklausti, sudalyvauti, net pažaisti. Praktines veiklas, į kurias renginio metu įsitraukėme, nekantrauju parsivežti į savo mokyklą ir išbandyti su mokiniais, jas nesudėtinga įgyvendinti, bet vykdant jas ugdomos labai svarbios vertybės“, – po renginio sakė Prienų r. Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos fizinio ugdymo pedagogė Daiva Macijauskienė.

K. Štreimikio nuotr.
K. Štreimikio nuotr.

LTOK vienas pirmųjų pasaulyje OVUP išvertė į savo šalies kalbą ir, pritarus TOK, pasiūlė kelių lygių mokymus Lietuvos pedagogams. Per ketverius metus visoje Lietuvoje pedagogams buvo surengta 56 mokymai. Juose dalyvavo daugiau kaip 1300 ugdytojų. Lietuvoje vykdomus mokymus yra stebėjusios TOK olimpinio švietimo padalinio atstovė Ana De Azevedo ir TOK olimpinio fondo kultūrai ir paveldui vyriausiosioji švietimo vadovė Xenia Kourgouzova.