Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) antradienį pagerbti Lietuvos kilnaus sportinio elgesio apdovanojimų laureatai. Ceremonijos metu apdovanojimus herojams įteikė olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir Lietuvos kilnaus elgesio sporte (angl. „Fair Play“) komiteto prezidentė, olimpietė Austra Skujytė.
„Kilnus sportinis elgesys yra savybė, dėl kurios nereikia lieti prakaito sporto salėse ar stadionuose. Tai nuoširdūs poelgiai, noras padėti, siekiamybė varžytis sąžiningai. Skirti savo laiką ir jėgas nuo agresorės kenčiančiai Ukrainai, ištiesti pagalbos ranką varžovui ir dėl to net paaukoti prizines vietas, savo laisvą laiką savanoriškai skirti bendruomenės ugdymui – visa tai jau savaime yra čempioniški poelgiai, kurie verti daugiau nei medalio.
Ačiū, kad esate pavyzdys mūsų visuomenei ir tikiu, kad garsiai nuskambėjusios jūsų istorijos įkvėps ne vieną“, – sveikindama ceremonijos dalyvius kalbėjo olimpinė čempionė D. Gudzinevičiūtė.
28-ą kartą LTOK surengtuose apdovanojimuose pagerbti šešių nominacijų herojai – „Už viso gyvenimo nuopelnus”, „2022 m. kilnus poelgis”, „2022 m. jaunojo sportininko ar jaunimo komandos kilnus poelgis“, „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“, „Fair Play projektas“ ir „Fair play organizacija“.
Į nominacijas pretenduoti galėjo tiek mėgėjai, tiek profesionalūs sportininkai, kilniu elgesiu pasižymėję aikštėje arba už jos ribų, taip pat sąžiningą sportą, olimpines vertybes, kilnų elgesį sporto varžybose ar bendruomenės gyvenime skatinančios organizacijos ar įvairiausių sporto šakų atstovus, komandas, judėjimus remiančios įstaigos.
Visus nominantus analizavo ir vertino Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komisija, kuri iš būrio kandidatų išrinko kiekvienos nominacijos laureatus.
„Labai džiaugiamės, kad kasmet sulaukiame vis daugiau nominantų pasiūlymų, o šiemet, minint kilnaus sportinio elgesio judėjimo Lietuvoje 30-metį, nugalėtojus išrinkti buvo tikras iššūkis. Šiuo metu mūsų broliai ukrainiečiai kaunasi ne tik dėl savo, bet ir mūsų visų laisvės, todėl ypatingai smagu, kad tarp visų nugalėtojų turime ir du kilnaus sportinio elgesio pavyzdžius, kurie neskaičiuodami darbo valandų prisideda prie Ukrainos sportininkų gerovės. Atskiro apdovanojimo, kuris, mano akimis, morališkai vertas daugiau nei bet kuris kitas, nusipelnėte jūs visi, tad man labai malonu, kad turime progą apie jūsų tylius ir nuoširdžius darbus šiandien paskelbti visai Lietuvai“, – į laureatus kreipėsi Lietuvos kilnaus elgesio sporte komiteto vadovė A. Skujytė.
+26
Už išskirtinę pagalbą siekiant sukurti kuo palankesnes sąlygas į Lietuvą atvykusiems Ukrainos sportininkams „Fair Play organizacijos“ nominacijoje apdovanojimas skirtas Lietuvos plaukimo federacijai.
Nuo pat karo pradžios orgnizacija ėmėsi koordinuoti į Lietuvą atvykstančių Ukrainos plaukikų gerbūvį, skyrė lėšas sportininkų stovykloms, sudarė sąlygas dalyvauti Lietuvoje vykstančiose oficialiose varžybose, įtraukė į kitas veiklas bei sukūrė karštąją liniją, kvietusia susisiekti net pusšimtį iš Ukrainos atvykusių plaukikų, kuriems buvo ir vis dar yra teikiama visa reikalinga pagalba.
„Šio žiauraus karo akivaizdoje solidarizuojamės su Ukraina ir jos žmonėmis. Lietuviams nereikia priminti, kokia brangi yra laisvės kaina – kartu jaučiame atsakomybę ir palaikome ukrainiečius jų kovoje už laisvę. Džiaugiamės, kad ne tik mes, kaip organizacija, bet ir patys sportininkai aktyviai padeda Ukrainai šiuo itin sunkiu metu. Tikimės, kad ir mūsų pavyzdys tapo didžiule paskata kitoms sporto organizacijoms skleisti palaikymo žinią.
Per praėjusius 2022 metus prisidėjome prie Ukrainos sportininkų mokomųjų stovyklų Lietuvoje, sudarėme jiems galimybes dalyvauti mūsų šalyje vykusiose oficialiose varžybose bei kitose veiklose. Norime tikėti, kad tai daugiau nei pusšimčiui Ukrainos plaukikų padėjo bent truputį atitrūkti nuo skaudžios realybės gimtojoje šalyje ir įkvėpė jiems vilties“, – kalbėjo Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Saulius Binevičius.
„2022 m. Fair Play projektu“ pripažinta Šiaulių sporto gimnazijos direktoriaus, imtynių trenerio Andriaus Stočkaus pagalbos Ukrainos sportininkams iniciatyva.
A. Stočkus vedamas nesavanaudiškų paskatų nesudvejojęs ryžosi sutekti prieglobstį būriui Ukrainos sportininkų bei tapo dviejų nuo karo pabėgusių Ukrainos sportininkių globėju. Šiaulių sporto gimnazijos direktorius prisiima visą atsakomybę už merginų gerbūvį Lietuvoje, nuolatos rūpinasi jomis kaip tikras tėtis – perka drabužius kasdienai ir sportui, rūpinasi jų sveikata, kartu vyksta į užsienyje vykstančias sporto varžybas, o globėjo lydimos merginos praėjusiais metais išovojo prizines vietas Europos ir pasaulio imtynių čempionatuose. A. Stočkus sutelkė Šiaulių sporto gimnazijos bendruomenę į savanorių būrį, kurio pagalba įrengė patalpas sportininkams iš Kijivo olimpinio rezervo priimti ir apgyvendinti, surinko ir nupirko būtiniausius daiktus, suorganizavo ir pasitiko atvykusiuosius sportininkus ir jų šeimų narius. Šiuo metu gimnazijos patalpose gyvena 19 sportininkų.
„Mes nuolatos glaudžiai dirbame su Ukrainos imtynininkais, todėl vos prasidėjus karui aš visiems pažįstamiems parašiau, ar nereikia kokios nors pagalbos. Atsirado dvi mergaitės, kurioms labai reikėjo bent trumpam pabėgti nuo šios tragedijos, todėl aš nedvejodamas tapau jų globėju, o jų tėvai liko fronte. Tiesą pasakius, net nelabai įsivaizduoju, kaip būtų galima pasielgti kitaip.
Sužinoję, kad galime suteikti prieglobstį atvykstantiems sportininkams, per keturias dienas sugebėjome savo pastangomis susiremontuoti patalpas, mokykloje gyvenančiais vaikais rūpinasi daugybė specialistų, todėl apdovanojimas ne man, o visai bendruomenei, kuriai esu labai dėkingas. Aš nevertinu to kaip žygdarbio, manau, kad yra vertesnių žmonių gauti apdovanojimus, mieliau jį skirsiu kiekvienam mūsų mokyklos specialistui, nes jie yra žmonės, kurie daro svarbiausius darbus”, – atsiimdamas apdovanojimą sakė A. Stočkus.
2022 m. jaunojo sportininko kilnaus poelgio apdovanojimas skirtas Alytaus šv. Benedikto gimnazijos mokinei, „Lietuvos mokyklų žaidynių” dalyvei Gabijai Čepononytei.
Dalyvaudama Lietuvos mokyklų žaidynių estafetinio bėgimo varžybose lengvaatletė ištiesė pagalbos ranką parkritusiai varžovų komandos lyderei. Antroje vietoje tuo metu buvusiai G. Čepononytės komandai pritrūko vos kelių šimtųjų sekundės dalių iškovoti pirmąją vietą.
„Kai bėgdama estafetę pamačiau and bėgimo takelio suklupusią merginą, net nesudvejojau, ar bėgti toliau ir siekti kuo geresnio rezultato, ar sustoti padėti. Aš nepadariau nieko tokio, ko nebūtų padaręs kas nors kitas būdamas mano vietoje. Tiesdama ranką elgiausi kaip kiekvienas doras žmogus – nei tada, nei dabar nemanau, kad mano poelgis kuo nors išskirtinis. Todėl esu labai nustebinta dėl man skirto apdovanojimo. Dar kartą atsidūrusi tokioje situacijoje, esu tikra, kad elgčiausi taip pat“, – kalbėjo G. Čepononytė.
„Jaunojo sportininko pavyzdžiu bendraamžiams“ buvo išrinkta ir apdovanota Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Emilija Greviškytė.
19-metė iš Pandėlio miestelio kilusi mergina 6 metus buvo Kazickų šeimos fondo programos „Jaunimas Gali“ dalyvė. Praėjusiais metais Lietuvos kilnaus sportinio elgesio apdovanojimuose pagerbtos programos tikslas – naudojant sportą kaip įrankį ugdyti regionuose gyvenančio jaunimo gyvenimiškus įgūdžius bei suteikti galimybių, kurių netrūksta didmiesčiuose gyvenančiam jaunimui. Išvykus programos Pandėlio komandos trenerei buvo planuojama nutraukti projekto veiklas miestelyje, tačiau, jausdama didelę projekto vertę Pandėlio jaunimui, iniciatyvą tapti trenere parodė daugeliui programos dalyvių tuo metu bendraamže buvusi E. Greviškytė. Merginos dėka programos veiklos buvo tęsiamos, o tokia iniciatyva įkvėpė ir kitus programos dalyvius.
„Programą „Jaunimas Gali“ pradėjau lankyti šeštoje klasėje, todėl tikrai bėgant metams po treniruočių, seminarų ar stovyklų vis pagalvodavau, kad vieną dieną norėčiau tapti programos trenere ir išbandyti savo jėgas, panaudoti sukauptas žinias bei taip atsidėkoti žmonėms, kurie manimi tiki ir pasitiki. Aš pati buvau programos auklėtinė, todėl žinau, kiek teigiamų emocijų, naujų patirčių ir galimybių ji suteikia. Norėjau, jog veikla ir toliau tęstųsi Pandėlyje ir mūsų jaunimas tobulėtų.
Buvo keista, jog bendraamžiai į mane kreipėsi vadindami trenere, bet taip pat tai buvo ir nuostabi patirtis, išmokiusi mane kalbėti garsiau ir laisviau. Šis apdovanojimas mane labai nustebino, nes manau, kad mes visi turime prisidėti prie kitų gerovės taip, kaip galime, turime dalintis. Tačiau labiausiai užplūdo dėkingumo jausmas. Ačiū už tvirtą užnugarį mano komandai, programos treneriams ir koordinatoriams! Džiaugiuosi, jog šiandien galiu būti pavyzdžiu bendraamžiams ir toliau prisidėti prie programos organizuojamų veiklų“, – šypsenos neslėpė E. Greviškytė.
„Metų kilnaus poelgio“ nominacijoje apdovanotas Lietuvos olimpietis, biatlonininkas Vytautas Strolia.
Penktame 2021 – 2022 metų pasaulio biatlono taurės etape Rūpoldinge Vytautas Strolia per plauką neiškovojo pirmo karjeroje medalio, kuris būtų buvęs pirmasis nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Tada jį 10 km sprinto varžybose vos 1,5 sek. pranoko baltarusis Antonas Smolskis. Kitame, šeštame, pasaulio taurės etape Antholce bendro starto rungtyje būtent šiam baltarusiui atsisegė slidė. Vytautas nedvejodamas ją pagavo bei meistriškai perdavė varžovui, o tai leido varžovui sutaupyti keliolika ar net keliasdešimt sekundžių. Šis epizodas daugybę kartų buvo kartojamas kaip „Fair Play“ pavyzdys per „Eurosport“ televiziją, o Lietuva, dėka V. Strolios poelgio, sulaukė dėmesio visoje Europoje.
„Žinia, kad būsiu apdovanotas Lietuvos kilnaus sportinio elgesio apdovanojimuose man buvo labai netikėta. Tuo metu, kai padaviau slidę, galvojau tiesiog apie varžybas, apie distanciją, kaip visuomet per varžybas. Iš tikrųjų visiškai pamiršau tą momentą, kol jo nepriminė treneriai po finišo. Po varžybų kalbėjome su Antonu, jis man tiesiog padėkojo, bet aš nieko daugiau ir nesitikėčiau.
Aš nuo vaikystės buvau auklėjamas padėti neprašomas ir tai buvo pareiga, padėti kitam žmogui. Visada šalia savęs mačiau tokį savo šeimos pavyzdį. Tad negaliu sakyti, kad čia yra kažkoks žygdarbis, aš manau, kad tai turime daryti kiekvienas iškilus panašiai situacijai ir absoliučiai to nesureikšminti. Už tokius dalykus nesitikiu apdovanojimų. Smagu, kad tai prisimenama ir tikiuosi, kad kažkam tai suteiks stimulo padėti kitiems, bet daug dėmesio už tai man tikrai nereikia. Tiesiog, norėčiau, kad žmonės kuo dažniau padėtų vieni kitiems, nes nuo to tampama tik laimingesniais, o laiminga visuomenė yra stipri visuomenė“, – kalbėjo šiuo metu varžybų Vokietijoje laukiantis V. Strolia.
Už viso gyvenimo nuopelnus apdovanota Lietuvos sporto pedagogė, sportinės gimnastikos trenerė, tarptautinės kategorijos teisėja Irina Katinienė.
Dviejų olimpiečių trenerė dar 1998 m. įkūrė sportinės gimnastikos klubą „Skrydis“, kuriame pati treniravo daugybę atletų, o 2011 m. priėmė sprendimą į bendras treniruotes integruoti ir specialiųjų poreikių turinčius vaikus. Vedama didelio entuziazmo I. Katinienė ne tik sudarė visas sąlygas vaikams tobulėti asmeniškai, bet ir išugdė sportininkus, kurie 2022 Italijoje Ponte Di Legno mieste vykusiame Dauno sindromą turinčiųjų pasaulio čempionate iškovojo net 6 prizines vietas. Trenerė savo auklėtiniams didelį dėmesį skiria ne tik treniruočių metu, bet ir padeda specialiųjų poreikių turinčių vaikų tėvams laisvu laiku, o į bendravimą ir vaikų ugdymą įtraukė ir visa savo šeimą.
„Didžiausias apdovanojimas man – vaikų ir jų tėvų šypsenos. Šią veiklą nusprendžiau pradėti visiškai neturėdama patirties, negaliu net atsakyti, kaip man gimė tokia idėja, aš tiesiog visa širdimi jaučiu, kad tai yra mano gyvenimo misija. Laikui bėgant visi suprantame, kodėl mes atsiradome šiame pasaulyje. Dirbdama su specialiųjų poreikių vaikais tikriausiai išmokau žymiai daugiau nei jie. Man vaikai kelia neapsakomas emocijas, kai aš matau, kaip, pavyzdžiui, pradeda kalbėti tie, kurie iki šiol neištardavo nei žodžio. Man nereikia apdovanojimų, aš nenoriu, kad apie mane kalbėtų, tai tiesiog yra mano darbas. Todėl šis apdovanojimas yra visiems dirbusiems ir dar dirbantiems klubo treneriams bei mano šeimai, kuri man labai padeda“, – sakė I. Katinienė.
Kilnaus sportinio elgesio judėjimas Lietuvoje pradėtas vystyti prieš 30 metų. Tarptautinio kilnaus sportinio elgesio komiteto tikslas – saugoti ir skatinti pagarbą kilniam elgesiui ir jo vertybėms ne tik didžiąjame sporte ar sporto visiems progamose, bet ir kasdieniame gyvenime.