Ugdyti įprotį aktyviai gyventi ir meilę sportui reikia pradėti ankstyvame amžiuje. Padėti tai daryti mažiausiems sportuojantiems, darželinukams, galime kiekvienas iš mūsų – leisdami į įvairius būrelius, užkrėsdami geru pavyzdžiu, skatindami juos ir motyvuodami. Masiškai su sporto teikiamu malonumu penkiamečiai supažindami Lietuvos mažųjų žaidynėse. Didžiausiame šalyje ikimokyklinio amžiaus vaikams skirtame projekte per penkerius metus dalyvavo dešimtys tūkstančių vaikų.
„Žvelgdami į praėjusius penkerius metus galime pasidžiaugti, kad Mažųjų žaidynės kasmet auga: dalyvių skaičiumi, pedagogų ir tėvelių įsitraukimu.
Kaskart atvykusi į finalinį festivalį jaučiu puikią nuotaiką, geras emocijas ir džiaugsmą, kurį sukelia sportas ir judėjimas. Tai tik įrodo, kad mažieji nori sportuoti, o mes turime jiems suteikti šią galimybę“, – sakė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Prieš penkerius metus į pirmąjį žaidynių sezoną užsiregistravo 80 ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Jau kitais metais didelio susidomėjimo sulaukusio projekto dalyvių skaičius išaugo iki 180.
Šiemet organizatoriai skaičiavo ne tik rekordinį darželių skaičių, bet ir išsiplėtusią projekto geografiją. Lietuvos mažųjų žaidynės šiemet sutraukė 273 ikimokyklinio ugdymo įstaigas iš 47 savivaldybių.
Penktąjį sezoną projekte dalyvavo 12 tūkst. vaikų nuo 1,5 iki 7 metų amžiaus ir 3 tūkst. pedagogų. Organizatoriai skaičiuoja, kad iš viso per penkerius metus Lietuvos mažųjų žaidynėse sportinėmis veiklomis džiaugėsi apie 30 tūkst. darželinukų.
Reportažas iš finalinio Mažųjų žaidynių festivalio Jonavoje:
Tačiau projektui keliami dar ambicingesni tikslai. Tikimasi, kad ateityje Mažųjų žaidynėse dalyvaus visos šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigos ir visi Lietuvos vaikai turės galimybę judėti, bendrauti ir susipažinti su olimpinėmis vertybėmis.
LTOK prezidentė pastebi, kad kasmet į trečiąjį projekto etapą – keturis festivalius – atvyksta vis daugiau vaikų šeimos narių. Tai ne tik įkvepia mažuosius, bet ir sutvirtina šeimyninius ryšius.
„Neseniai sužinojau, kad mano pusbrolio dukra dalyvavo finaliniame festivalyje Panevėžyje. Patikėkite, įspūdžių užteko visai šeimai. Matydami, kaip vaikams smagu, suaugusieji užsikrečia tomis emocijomis, o vėliau paragina vaikus toliau sportuoti.
Mažųjų kasdienybė kupina naujų dalykų, todėl po kelių savaičių, tikėtina, kad jie pamirš kaip linksma buvo dalyvauti, tačiau tas emocijas matę suaugusieji jiems primins ir paskatins nesustoti“, – įsitikinusi LTOK prezidentė.
Lietuvos mažųjų žaidynėse šiemet dalyvavo ir 14 įstaigų su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais. Vaikų su specialiaisiais poreikiais dalyvavimas projekte padeda jiems lengviau integruotis į visuomenę, socializuotis, o sveikuosius vaikus moko atvirumo ir empatijos. Lietuvos mažųjų žaidynėse skatinamas vienodas berniukų ir mergaičių įsitraukimas.
„Laikas pradėti apie tai kalbėti nuo pačių mažiausiųjų, kad jie žinotų jog sportas yra skirtas visiems ir kad nėra berniukiškų ar mergaitiškų sporto šakų. Visi esame lygūs. Ne tik mergaitės ir berniukai, bet ir vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių.
Mums svarbu per sportą ugdyti ne tik čempionus, bet socialiai atsakingus, empatiškus ir atvirus piliečius, mylinčius aktyvų gyvenimo būdą. Olimpiniai medaliai yra žvaigždė, pasiekiama nedaugeliui, o sportuoti gali visi“, – sakė D.Gudzinevičiūtė.
Lietuvos mažųjų žaidynes organizuoja Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA).
Turime skatinti vaikus ugdyti poreikį judėti visą gyvenimą. Tam labai svarbus ir kitų organizacijų bei institucijų įsitraukimas. Registracija į naująjį Lietuvos mažųjų žaidynių sezoną prasidės 2019 m. lapkričio mėnesį.