Baigėsi jau septintą kartą surengtas projektas „Olimpinis mėnuo“, kurio metu dešimtys tūkstančių Lietuvos pradinukų turėjo galimybę mokytis sveikos gyvensenos pagrindų ir įkvėpimo semtis ne tik iš ekspertų, bet ir garsių bei tituluotų šalies sportininkų.
Spalio mėnesį vykusiame projekte šiemet ir vėl dalyvavo rekordinis skaičius dalyvių – net 2 855 klasės iš visų 60 Lietuvos savivaldybių, o tai sudaro daugiau nei 56 tūkst. mokinių. Šis didelio masto projektas kasmet suburia vaikus, jų mokytojus ir tėvus, kad kartu ugdytų fizinio aktyvumo įgūdžius, skatintų sąžiningą žaidimą ir sveikos gyvensenos suvokimą.
Nuo fizinio aktyvumo iki sąmoningumo
Kiekvieną spalio savaitę mokiniai kartu su mokytojais gilinosi į vis kitą aktualią temą: fizinį raštingumą, sveiką mitybą, sąžiningo sporto principus, elektroninio sporto poveikį ir fizinio aktyvumo svarbą. Projekto organizatoriaus Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis džiaugiasi aktyviu įsitraukimu į projektą: „Olimpinis mėnuo“ ir šiemet ne tik sulaukė didelio dėmesio, bet ir labai palankių atsiliepimų – absoliuti dauguma dalyvių jį įvertina kaip prasmingą ir įdomų. Tikimės, kad projektas paskatins sveikai gyvensenai visus metus, o naujos žinios ir įgyti įgūdžiai lydės vaikus visą gyvenimą.“
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė neabejoja, kad fizinio aktyvumo įvairovė, sveikos gyvensenos būdai, atsakomybė už savo sveikatą ir sąžiningumas turi būti akcentuojami dar vaikystėje: „Projektas „Olimpinis mėnuo“ siekia skatinti vaikų judėjimą, parodant, kad mankštai nereikia nei sudėtingų priemonių, nei ypatingų sąlygų. Svarbiausia – skirti laiko ir pasitelkti kūrybišką požiūrį, kad vaikai suprastų, jog fizinis aktyvumas gali būti malonus ir prasmingas. Šis projektas padeda jiems ne tik ugdyti sveikus įpročius, bet ir formuoja atsakingą požiūrį į savo sveikatą. Nuoširdi padėka pedagogams už aktyvų įsitraukimą, iniciatyvumą ir kantrų darbą diegiant mažiesiems gerąsias aktyvaus gyvenimo vertybes.”
Viena iš projekto dalių – ekspertų patarimai ir siūlomos veiklos. Vaikai žiūrėjo filmukus, kuriuose fizinio ugdymo mokytoja Ugnė Avižienytė supažindino mokinius su kasdieniais sveikatingumo pratimais, Lietuvos antidopingo agentūros švietimo vadybininkė Dalia Motėjūnaitė aiškino sąžiningo sporto svarbą, o e-sporto ekspertas Edgaras Abramovičius kalbėjo apie sveiką balansą tarp skaitmeninių pramogų ir fizinio aktyvumo. Pradinukai sužinojo, kad sveikai gyventi ir aktyviai judėti galima net skaitmeninių pramogų pasaulyje – svarbu saikas ir aktyvios pertraukos. Be to, vaikai taip pat pamatė, kaip prieš treniruotę sportuoja Olimpinės klasės burlentininkas Rytis Jasiūnas ir patys išbandė specialią mankštą.
Mokytojams taip pat buvo pasiūlyta įvairių veiklų, kurias galima vykdyti ne tik pamokų, bet ir pertraukų metu. Be to, pateikta idėjų, kaip tėvai gali skatinti sveiką gyvenseną namuose.
Motyvacija iš olimpiečių
Į „Olimpinio mėnesio“ veiklas įsitraukia ir olimpiečiai, lankydamiesi mokyklose ir dalindamiesi savo istorijomis, patirtimi, skatindami vaikus sportuoti bei išlaikyti fizinį aktyvumą. Utenos Krašuonos progimnazijoje lankęsis olimpietis krepšininkas Gintautas Matulis stebėjosi pradinukų energija ir skatino juos judėti ne tik mokykloje, bet ir namuose: „Judėjimas yra gyvybė, todėl linkiu vaikams būti aktyviems ir užkrėsti tuo savo šeimos narius. Taip kursime aktyvią ir sveiką visuomenę.“ Ketvirtokų mokytoja Jolita pridūrė, kad projekto veiklos paragino vaikus dar labiau įsitraukti į aktyvias veiklas tiek per pamokas, tiek pertraukų metu.
Olimpietis Gintautas Matulis lankosi Utenos Krašuonos progimnazijoje:
Raudondvario Anelės ir Augustino Kriauzų pradinės mokyklos ketvirtokai taip pat sulaukė svečių – čia apsilankė olimpietė buriuotoja Viktorija Andrulytė, kuri su vaikais ne tik aptarė buriavimą ir kitus sportus, bet ir fizinio raštingumo svarbą.
Olimpietės Viktorijos Andrulytės vizitas Raudondvario Anelės ir Augustino Kriauzų pradinėje mokykloje:
Vilniuje esančioje Gedimino miesto mokykloje antrokus lankė olimpietė bėgikė Modesta Morauskaitė. Ji akcentavo, kad vaikai yra imlūs naujai informacijai, todėl nuo pat mažų dienų svarbu perduot jiems žinias apie judėjimą ir kitus sveikos gyvensenos principus. „Džiaugiuosi galėdama daryti įtaką jaunimui ir įkvėpti juos siekti savo tikslų. Galbūt vieną dieną pamatysime šiuos vaikus olimpiniuose stadionuose ar pasaulio čempionatuose“, – sakė ji. Pirmą kartą projekte dalyvavusi mokytoja Otilija šiuo sprendimu nenusivylė ir pridūrė, kad šis projektas ne tik padeda ugdyti fizinį raštingumą ir gilinti sporto žinias, bet ir ugdo vaikų asmenybes, todėl yra labai vertingas.“
Olimpietės Modestos Morauskaitės vizitas Gedimino miesto mokykloje:
Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje lankęsis olimpietis Edvinas Ramanauskas pradinukams papasakojo savo sėkmės istoriją, parodė Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse iškovotą bronzos medalį ir atsakė į gausius vaikų klausimus.
Olimpinio mėnesio projektą planuojama įgyvendinti ir kitais metais, ir prie jo gali prisijungti visos norinčios pradinės klasės. Kitų metų rugsėjo mėnesį LTOK vėl kvies pradinių klasių mokytojus registruoti savo ugdomas klases. Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų mokykloje dirbanti mokytoja Aušra kalbėjo, kad šis projektas išsiskiria savo paprastumu, todėl kitąmet kviečia prisijungti kolegas, nes šios iniciatyvos padeda organizuoti ugdymo procesą, o ne jį apsunkina. „Įprastai dalyvaujant projektuose reikia kažką atsiskaityti, su kuo nors konkuruoti, rengti ataskaitas. O šiame projekte viskas vyksta be jokių įsipareigojimų – galime skirti laiką tam, kas mums tikrai įdomu.“
Olimpietis Edvinas Ramanauskas lankosi Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijoje:
„Olimpinio mėnesio” iniciatyvą globoja pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Lapkričio viduryje projektą vainikuos ypatingas akcentas – pirmoji ponia Diana Nausėdienė išrinks 30 laimingųjų, kurių klasės bus apdovanotos partnerių prizais. Kviečiame sekti informaciją „Facebook” paskyroje „Olimpinis ugdymas”. Su nugalėtojais susisieksime asmeniškai.
Visą vaizdo medžiagą rasite LTOK „Youtube” kanale, „Olimpinis mėnuo 2024” grojaraštyje.