Liepos 20 d. Šiaurės Makedonijos sostinėje Skopjėje startuos XVIII Europos jaunimo vasaros olimpinis festivalis. Lietuvos rinktinėje bus 66 sportininkai. Kartu su treneriais ir kitais delegacijos nariais juos lydės keturi medikai, kurių tikslas – ne tik padėti jauniesiems atletams, bet ir juos supažindinti su sporto medicinos teikiamomis galimybėmis.
Jaunimo festivalio dalyvių amžius – nuo 14 iki 18 metų. Lietuviai Skopjėje nedalyvaus tik tinklinio ir rankinio turnyruose. Gausiausia – krepšininkų delegacija (20 sportininkų), nes žais vaikinų 5x5 komanda ir merginų bei vaikinų 3x3 ekipos. Plaukikų ir lengvaatlečių – po dešimt, aštuoni dviratininkai – šeši plento bei du kalnų, septyni dziudo ir du tekvondo atstovai. Po vieną merginą ir vaikiną rungsis stalo teniso, šaudymo, badmintono, o kanojų slalomo ir gimnastikos varžybose bus po vieną vaikiną.
Kaip informavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto olimpinio sporto direktorė bei misijos vadovė Agnė Vanagienė, Lietuvos sportininkai į Skopję vyks dviem etapais. Kelionę lietuviai pradės iš Vilniaus autobusu iki Rygos, o iš ten dviem užsakytais lėktuvais skris visų trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos delegacijos.
Daugumos sporto šakų atstovai rungtyniaus Skopjėje. Tik krepšinio (5x5) varžybos vyks Kumanove, esančiame 40 km nuo Skopjės. Gimnastai pasirodys Osijeko mieste Kroatijoje.
Sportininkų sveikata rūpinsis keturi medikai – Lietuvos jaunimo olimpinės rinktinės vyr. gydytojas Paulius Petraitis bei trys kineziterapeutai: Agnė Šeleikaitė dirbs su plaukikais, Agnė Ginevičiūtė su krepšininkais, o Arnas Urbonas, kaip ir P.Petraitis, talkins visiems sportininkams.
Esate dirbęs olimpinėse žaidynėse, Europos šalių sporto žaidynėse. Kelintas jums šis jaunimo olimpinis festivalis? – paklausiau P.Petraičio.
Jaunimo olimpinis festivalis bus antras. Šiemet vasario mėnesį Bakurianyje, Sakartvele, dirbau jaunimo žiemos olimpiniame festivalyje.
Prieš šias atsakingas varžybas visi sportininkai pasitikrina sveikatą?
Privalo! Jiems ten, kur gyvena, sudarytos sąlygos pasitikrinti sveikatą. Tai padarę visi turi man atsiųsti sveikatos patikros pažymas.
Ar atvykus į festivalį būna daug nusiskundimų skausmais, negalavimais?
Čia startuoja jauni, sveiki sportininkai. Nemanau, kad jie puls skųstis sveikatos problemomis. Bet ir aš, ir kolegos būsime pasiruošę visiems netikėtumams, kurių gali kilti kelionėje.
Ar jaunimas nebijo medikų ir drąsiai į jus kreipiasi?
Ne visi drąsūs. Tie, kurie jau buvo ne sykį susitikę su sporto medikais ar kineziterapeutais, drąsesni. Medicinos punkto durys visada ir visiems atviros, čia galima užsukti ne tik tada, kai ką nors skauda, bet ir pajutus nerimą ar paprasčiausią norą pasišnekėti. Neabejoju, kad festivalio pabaigoje sportininkai bus drąsūs, smalsūs, susipažinę ir noriai naudosis reabilitacijos priemonėmis.
Vešitės jaunimui dar nematytos medicininės aparatūros ir ją demonstruosite sportininkams?
Manau, daug olimpinio festivalio dalyvių dar nebus matę vyresniems atletams kasdien įprastų reabilitacijos priemonių. Kadangi nebus ribojimų, kiek pajėgsime, tiek vešimės kuo daugiau įvairios aparatūros.
Visų pirma mūsų atsivežta aparatūra turės būti pagalbininkė ir padės atsigauti po krūvių. Turėsime limfodrenažinių aparatų, modernių raumenų stimuliatorių, magneto terapijos aparatūrą. Vešimės įrangą, skirtą atsigauti, o ne gydyti.
Kviesime sportininkus ateiti ir išbandyti tuos aparatus. Tai bus edukacija, padėsianti susipažinti, kada ir kuo galima sėkmingai naudotis, siekiant sportinių tikslų.
Įvairiose plaukimo ir kitose varžybose, net ir jaunimo, ant sportininkų kūnų matome vakuuminių taurių atspaudus. Ar taikysite juos ir olimpiniame festivalyje?
Aš ne. Su plaukikais dirbsiančios kineziterapeutės Agnės Šeleikaitės planų dar nežinau. Tie atspaudai dabar madingi. Dažnai sakau, kad sporto medikai yra ir sportininkų norų pildytojai. Jeigu sportininkas tiki, kad taurės jam padės, tada jų reikia.
„Olimpinė panorama“, Bronius Čekanauskas