Artėjant svarbiausiam metų renginiui, kuriame šventiškai bus pagerbti geriausi Lietuvos sportininkai, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas kviečia prisidėti išrenkant labiausiai 2022-aisiais nusipelniusius šalies olimpinio sporto atletus.
Jau gruodžio 21-ąją prestižinėje Lietuvos sporto apdovanojimų šventėje paaiškės geriausias „Metų sportininkas“, „Metų sportininkė“, „Metų komanda“, „Metų treneris(-ė)“, „Metų proveržis“.
BALSUOTI iki gruodžio 12 d. galima visose penkiose kategorijose, kuriose visuomenės balsas lems 20 proc. galutinio rezultato, likusius 80 proc. sudarys apdovanojimų Tarybos balsas.
Likus vos kelioms savaitėms iki šventinio renginio, kviečiame susipažinti su nominantais.
Medaliai jaunių ir jaunimo varžybose leidžia suprasti – šie sportininkai drėbti iš molio, iš kurio lipdomi čempionai. Tačiau pirmoji sėkmė suaugusiųjų varžybose visuomet reiškia proveržį, ypač svarbų kiekvieno sportininko karjeroje, kad ir kokios amžiaus jis būtų. „Metų proveržio“ nominacijos kandidatai – ir jaunieji debiutantai, ir savo šlovės akimirkos sulaukęs olimpietis.
Domantas Stankūnas ir Dovydas Stankūnas
Broliams Domantui ir Dovydui Stankūnams auksiniu tapo Europos jaunimo (U23) irklavimo čempionatas Hazevinkelyje, Belgijoje. Pavienių dviviečių valčių finale dvyniai trasą įveikė per 6 min. 37.65 sek. ir, daugiau nei dvejomis sekundėmis aplenkdami rumunų irkluotojus, apgynė čempionų titulą, iškovotą ir 2021 metais.
Žibėjo broliai ir kitose svarbiausiose varžybose. Pasaulio jaunimo (U23) pirmenybėse Varezėje, Italijoje, Dovydas ir Domantas iškovojo sidabrą, o suaugusiųjų Europos čempionate, vykusiame Miunchene, Vokietijoje, buvo ketvirti.
Varezėje Domantas ir Dovydas finišavo per 6 min. 21.25 sek., vos 1.26 sek. nusileisdami tik varžovams iš Pietų Afrikos Respublikos. Pasaulio U23 vicečempionais jie buvo tapę ir 2021 metais.
Stabilumą varžybose su bendraamžiais demonstruojantys Stankūnai šiemet kėsinosi į medalį ir Europos suaugusiųjų čempionate. Šiose varžybose broliai iš Kauno rajono debiutavo 2020 metais irkluodami aštuonvietę. 2021 m. žemyno pirmenybėse su Povilu Stankūnu bei Mantu Juškevičiumi irklavo vyrų pavienę keturvietę be vairininko, bet tenkinosi tik B finalu.
Šiemet dvyniai į Europos čempionatą vyko dvivietėje. Nuirklavę ketvirtadalį distancijos pavienių dviviečių valčių A finale, Stankūnai buvo antri, bet galiausiai užėmė ketvirtą vietą. Tai vis tiek aukščiausias jų pasiekimas suaugusiųjų čempionatuose.
Gabrielė Stonkutė
Tolių kaime, Kretingos rajone, augusiai Gabrielei Stonkutei boksas buvo pirmoji lankyta sporto šaka, iškart pakerėjusi ir užkabinusi. Prisimena svarsčiusi pereiti į krepšinį, bet trenerių perkalbėta liko bokse. Sprendimas pasiteisinęs, nes rezultatai jau svaiginantys, o sportininkei tik 21-eri.
2022-aisis G. Stonkutė tapo ir pasaulio, ir Europos čempione svorio kategorijoje iki 81 kg. Tai nėra olimpinė svorio kategorija, bet lietuvė apie save bokso pasauliui paskelbė išties garsiai.
Pasaulio čempionato Turkijoje pusfinalyje G. Stonkutė eliminavo dukart Europos čempionę, penkių pasaulio čempionato medalių savininkę, 34-erių turkę Elif Guneri, o finale vieningu teisėjų sprendimu 5:0 nugalėjo lenkę Oliwią Toborek. Tai pirmas Lietuvos atstovų laimėtas auksas pasaulio vyrų ir moterų bokso čempionatuose per visą istoriją.
Pergalingą žygį Vido Bružo auklėtinė pakartojo ir Europos čempionate Juodkalnijoje. Taip pat nukeliavusi iki finalo, ten rezultatu 3:2 pranoko tituluotą Lenkijos sportininkę Martyną Jancelewicz.
Medalių kolekciją Gabrielė papildė ir Kroatijoje vykusiame Europos jaunimo (U22) bokso čempionate. Tik pusfinalyje taškais 2:3 pralaimėjusi Rumunijos boksininkei Gabrielė pelnė bronzos medalį.
Per visą istoriją Europos U22 čempionatuose Lietuvos boksininkai yra iškovoję keturis medalius ir du iš jų priklauso G. Stonkutei. 2021 m. ji laimėjo sidabrą, o dar 2012 m. šios amžiaus grupės pirmenybėse sidabrą iškovojo Evaldas Petrauskas, bronzą – Edgaras Skurdelis.
Mykolas Alekna
Įsiveržė su trenksmu – taip būtų galima apibūdinti Mykolo Aleknos prisistatymą elitinėse disko metikų kovose. 19-metis lietuvis pasaulio vicečempionu tapo jau debiutiniame čempionate.
Judžine, JAV, lengvosios atletikos gerbėjus už galvų griebtis M. Alekna privertė ketvirtuoju savo bandymu – nuskraidinęs įrankį 69,27 m užsitikrino sidabro medalį, nusileisdamas tik Kristjanui Čehui. Bet slovėną M. Alekna nustelbė Europos čempionate Miunchene, Vokietijoje.
Penktuoju bandymu numesdamas 69,78 metro ir pagerindamas Europos čempionatų rekordą M. Alekna pelnė auksą, tapdamas visų laikų jauniausiu šios rungties Europos čempionu.
Per metus Lietuvos disko metimo vunderkindas savo rezultatą pagerino daugiau nei 6 metrais. Jei 2021 metais geriausias M. Aleknos sezono rezultatas buvo 63,52, tai 2022 metais – 69,81 metro.
Fantastiški sezono rezultatai Mykolui atnešė ir „Kylančios žvaigždės“ prizą prestižiniuose „Golden Tracks“ apdovanojimuose. „Nepakartojamas sezonas, negaliu prašyti nieko daugiau“, – jį atsiimdamas sakė M. Alekna.
Mantas Knystautas
2017 metais Mantas Knystautas, sunkiasvoris imtynininkas iš Klaipėdos, iškovojo pasaulio jaunimo (U23) čempionato bronzą ir iki pirmojo medalio suaugusiųjų čempionatuose keliavo penkerius metus.
„Kad galiu tapti pasaulio čempionato prizininku, supratau būdamas jaunimo amžiaus grupėje, kai buvau vienas geriausių pasaulyje tarp savo bendraamžių“, – yra sakęs M. Knystautas.
Per savo karjerą imtynininkas neišvengė ir sudėtingų momentų. 2019 metais patyrė dvi peties operacijas, po kurių be sporto praleido beveik visus metus. Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutavo pralaimėjimu, tačiau savo šlovės akimirkos M. Knystautas sulaukė 2022-aisiais.
Pasaulio čempionato Belgrade, Serbijoje, svorio kategorijos iki 130 kg mažajame finale 3:1 įveikė olimpinį vicečempioną Iakobį Kajaią iš Sakartvelo ir iškovojo bronzos medalį.
Nuo Nepriklausomybės atkūrimo tai penktasis graikų-romėnų imtynių atstovo medalis pasaulio čempionatuose. Bronzos medalius taip pat laimėjo Kristupas Šleiva (2021 m.) ir broliai Edgaras (2014 m.) bei Valdemaras (2007) Venckaičiai, o sidabrą – Mindaugas Ežerskis (2007 m.).
Po šios sėkmės 28-erių M. Knystautas buvo pakviestas į didžiausią metų graikų-romėnų imtynių komandų UWW „Pasaulio taurės“ turnyrą, kuriame varžėsi penkios geriausios pasaulio čempionato komandos ir viso pasaulio komanda, kuriai ir atstovavo lietuvis.