Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir generalinis sekretorius Valentinas Paketūras dalyvavo Kretoje vykusioje Pasaulio nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos (ANOC) Generalinės asamblėjos sesijoje.
Dvi dienas vykusiame renginyje dalyvavo 148 nacionalinių olimpinių komitetų atstovai, dar 57 prisijungė virtualiai. LTOK vadovė taip pat dalyvavo šeštadienį vykusiame ANOC Vykdomojo komiteto posėdyje.
Generalinės asamblėjos metu patvirtintos 2019 m. ir 2020 m. ANOC finansinės ataskaitos, pristatyta ANOC finansų, sportininkų, švietimo, tvarumo, rinkodaros, lyčių lygybės ir medicinos komisijų sudėtis.
„Per dvi dienas aptarėme daug svarbių klausimų. Paskutinę ataskaitą ANOC pateikė Tokijo žaidynių organizacinis komitetas. Šiose žaidynėse ne tik buvo sudarytos geriausios įmanomos sąlygos sportininkams, bet ir garsiai visam pasauliui transliuota solidarumo ir vilties žinutė. Tokijo olimpinės žaidynės buvo žiūrimiausios istorijoje.
Tuo tarpu pasiruošimas Pekino žiemos žaidynėms vyksta sklandžiai, jau prasidėjusios arenų patikrinimui skirtos varžybos organizaciniu požiūriu vertinamos puikiai, sporto bazės – nepriekaištingos. Organizatoriai tikisi visų suinteresuotųjų grupių palaikymo ir vienybės. Šiandien taip pat pristatyti pirmieji olimpinių žaidynių gidai, kuriais žaidynėse vadovausis visi dalyviai. Atrodo, kad taisyklės bus griežtesnės nei Tokijuje.
Didelis dėmesys buvo skirtas tvarumui ir kovai su klimato kaita. Nacionaliniai olimpiniai komitetai skatinami tvarumo idėją sporte skleisti savo šalyse“, – sakė LTOK vadovė.
Kovą su klimato kaita akcentavo ir sesijos dalyvius sveikinęs Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas. Jis pranešė, kad TOK iškėlė tikslą iki 2030 metų perpus sumažinti organizacijos tiesiogiai ir netiesiogiai pagaminamų šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį.
Ši Generalinė asamblėja – pirmoji neutrali anglies dioksido atžvilgiu. Tai pavyko pasiekti įsigijus anglies dioksido kreditų, kompensuosiančių tai, ką atvykdami sukūrė susitikimo dalyviai, bei bendradarbiaujant su tarptautine organizacija „One Tree Planted“. Susitarimo tikslas – penkiuose pasaulio žemynuose pasodinti po medį už kiekvieną asamblėjoje dalyvaujantį delegatą.
Renginyje TOK generalinis direktorius Christophe De Kepper kalbėjo apie naują olimpinio judėjimo „Darbotvarkę 2020+5“, kurios pagrindiniai principai – solidarumas, skaitmeninimas, tvarumas, patikimumas ir finansinis bei ekonominis atsparumas.
TOK olimpinio solidarumo ir ryšių su nacionaliniais olimpiniais komitetais direktorius Jamesas Macleodas pristatė praėjusią savaitę TOK Vykdomojo komiteto patvirtintą strategiją „Olimpizmas 365“, kuria bus siekiama sustiprinti sporto vaidmenį siekiant Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų. Tai – naujas puslapis TOK istorijoje, nes visi nacionaliniai olimpiniai komitetai vaidins svarbų vaidmenį skatinant fizinį aktyvumą, sporto plėtrą ir tvarumą. Taip pat planuojamas dar platesnis bendradarbiavimas su Jungtinėmis Tautomis ir kitomis organizacijomis.
T. Bachas taip pat padėkojo nacionalinių olimpinių komitetų atstovams bei sportininkams už palaikymą ir solidarumą įveikiant pandemijos iššūkius Tokijo olimpinėse žaidynėse.
Sesijos dalyviai dar kartą patvirtino įsipareigojimą vengti politinio susiskaldymo olimpinių žaidynių metu.
„Žiemos olimpinės žaidynės vėl suvienys žmoniją bei grąžins viltį, taiką ir solidarumą. Olimpinės žaidynės kartu su įvairių rasių, religijų, kultūrų sportininkais yra galingas įvairovės, įtraukties, priėmimo simbolis“, – rašoma rezoliucijoje, kurią pasirašė visi sesijos dalyviai.
Nacionalinių olimpinių komitetų atstovai išsakė nuogąstavimus dėl Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) planų pasaulio futbolo čempionatą rengti kas dvejus metus. Baiminamasi, kad šie renginiai turės įtakos kitų sporto šakų renginių populiarumui. Pastebėta, kad svarstant šį sprendimą trūko platesnių diskusijų.
Sesijos metu taip pat vyko ANOC apdovanojimai, kurių metu pagerbti Tokijo olimpinių žaidynių dalyviai:
Geriausias moterų pasirodymas komandiniame sporte: Estijos fechtavimosi špaga komanda
Geriausias vyrų pasirodymas komandiniame sporte: Italijos treko dviratininkai persekiojimo rungtyje
Geriausia moterų komanda: Naujosios Zelandijos regbininkės
Geriausia vyrų komanda: Japonijos beisbolininkai
Geriausia sportininkė: Kanados plaukikė Maggie Mac Neil
Geriausias sportininkas: Kenijos maratonininkas Eliud Kipchoge
Už karjeros pasiekimus apdovanotas Kubos imtynininkas Mijainas Lopezas, olimpiniu čempionu tapes Pekino (2008 m.), Londono (2012 m.), Rio de Žaneiro (2016 m.) ir Tokijo (2020 m.) olimpinėse žaidynėse.