logo
days
hours
mins
secs
Europos jaunių čempionai N.Chmieliauskas ir L.Gaudiešius (kairėje) – ant pasaulio čempionato garbės pakylos (UIPM nuotr.)
14
Nov
2021

#LTOK
Naujos penkiakovininkų kartos didelės ambicijos

Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės jaunių ir jaunimo rinktinės vyriausiasis treneris Artūras Kalininas po itin sėkmingo šiųmečio sezono norėtų, kad suaugusiųjų rinktinės lyderiai sulauktų vertos pamainos, kuri pratęstų jų įspūdingas pergales.

Tiesa, A.Kalininas turi ne tik dėl ko džiaugtis, bet ir nerimauti.

„Dirbu su jaunimu, todėl su nerimu laukiu tos dienos, kai jie baigs gimnazijas. Tada penkiakovininkai, jau pasiekę neblogų rezultatų, apsisprendžia, ką daryti toliau: rimtai sportuoti ar studijuoti. Ne vienas nutaria palikti šiuolaikinę penkiakovę.

Europos jaunių čempionams ir pasaulio vicečempionams Lukui Gaudiešiui ir Nojui Chmieliauskui laiko dar yra, jie mokosi gimnazijose. Šių metų pasaulio jaunių čempionatu Egipte jie atsisveikino su trikove (plaukimas, bėgimas ir šaudymas) ir dabar per treniruotes į rankas jau ima špagas bei rengiasi keturkovės išbandymams. Dar šiemet jie mėgins jėgas jaunimo iki 19 metų grupėje. Džiaugiuosi, kad minėti mano auklėtiniai ir dar Džastinas Jasiulevičius prisijungs prie kauniečių bei šiauliečių – Lietuvoje bus aštuoni pajėgūs keturkovininkai.

Tarp jų bus didelė konkurencija, nes tik keturi iš jų galės dalyvauti pasaulio ir Europos jaunimo čempionatuose. Sportininkai žino, kad norint nugalėti reikės daug dirbti, nebus galima atsipalaiduoti. Konkurencija bus didelė motyvacija kelti meistriškumą“, – neabejoja nuo 2007-ųjų penkiakovininkus kartu su tėvu Viačeslavu Kalininu treniruojantis A.Kalininas.

– Vaikinų grupėje atsirado didelė konkurencija, o ką galite pasakyti apie merginas?

– Ten padėtis nėra tokia džiuginanti. Turime ryškią lyderę – pasaulio ir Europos jaunimo (iki 21 metų) bronzinę prizininkę Elzbietą Adomaitytę. Gražių vilčių teikia ir Medėja Gineitytė, kuri šiemet Europos jaunimo iki 19 metų čempionate keturkovėje buvo dešimta, o pasaulio – devinta. Tai buvo vienas paskutinių jos keturkovės startų, dabar sportininkė jau varžysis penkiakovėje. Tačiau kitoms jaunoms sportininkėms dar reikia tobulėti, jų meistriškumas nėra aukštas.

E.Adomaitytė (dešinėje) Europos ir pasaulio jaunimo čempionatuose iškovojo bronzą (ECMP nuotr.)
E.Adomaitytė (dešinėje) Europos ir pasaulio jaunimo čempionatuose iškovojo bronzą (ECMP nuotr.)

Daug tikiuosi iš E.Adomaitytės, kuri nuo jaunų dienų treniravosi su geriausiomis mano auklėtinėmis, pasaulio ir Europos įvairaus amžiaus grupių čempionėmis bei prizininkėmis Karolina Gužauskaite, Ieva ir Emilija Serapinaitėmis, Aurelija Tamašauskaite ir mokėsi iš jų.

Perspektyvią Elzbietą su vyresnėmis sportininkėmis vežiojausi į varžybas, treniruočių stovyklas Lenkijoje. Netrukus atėjo ir geri rezultatai. Šiuo metu psichologiją pirmame kurse studijuojanti sportininkė jau laimi medalių per svarbiausias metų varžybas.

Elzbieta – kairiarankė, gerai fechtuojasi, joja, greitai bėga. Kol kas jos silpnoji rungtis – plaukimas, 200 m distanciją ji įveikia per 2 min. 30 sek. Baseine sportininkei dabar padeda tobulėti mūsų komandoje dirbanti plaukimo trenerė Oksana Sinkevič. Jeigu ji plauktų greičiau, galėtų konkuruoti su geriausiomis pasaulio ir Europos penkiakovininkėmis.

Džiaugiuosi, kad kasmet tobulėja Lukas Gaudiešius, kuris 200 m nuotolį nuplaukia greičiau nei per 2 min., taikliai šaudo, turi gerą jausmą fechtavimo takelyje. Sportininkas jau pradėjo joti, čia jį tobulina su mumis kartu dirbanti jojimo trenerė Dalia Budavičiūtė. Viliuosi, kad Luko rezultatai ateityje tik gerės, nes po kiekvienų varžybų kyla jo motyvacija.

– Nojus Chmieliauskas mokosi Šalčininkų r. Jašiūnų „Aušros“ gimnazijos dešimtoje klasėje ir penkiskart per savaitę po 30 km važinėja treniruotis į Vilnių. Gal jam būtų geriau mokytis Vilniaus Ozo gimnazijoje?

– Nojus treniruojasi pas tėvą ir sūnų Pavelą bei Tomą Makarovus. Jeigu sportininkas norėtų mokytis Vilniuje, nebūtų jokių problemų. Tačiau viskas priklauso nuo paties sportininko. Jis į penkiakovę atėjo iš jojimo, dar ir dabar pajodinėja Šalčininkų rajono žirgyne, pernai netgi tapo Lietuvos jaunių konkūrų čempionu. Tai talentingas sportininkas, tačiau jam reikėtų daugiau dėmesio skirti plaukimui, nes 200 m įveikia tik per 2 min. 16 sek.

– Šiuolaikinė penkiakovė jau kultivuojama ir Telšiuose bei Šiaulių sporto gimnazijoje. Ar ten pastebite talentingų sportininkų?

– Šie miestai glaudžiai susiję su trenere Galina Šidiškiene. Iš pradžių ji dirbo Telšiuose, o dabar – Šiaulių sporto gimnazijoje. Būtent šios trenerės grupėje Telšiuose ir treniravosi L.Gaudiešius, kuris dar mėgo žaisti krepšinį. Jį pastebėjau prieš ketverius metus ir pakviečiau atvykti treniruotis ir mokytis į Vilnių.

Prieš priimant Luką, jam buvo atlikti medicininiai tyrimai, kurie parodė, kokiais gabumais jis pasižymi. Tai labai stiprus, galingas jaunuolis. Dabar jis Ozo gimnazijoje lanko dešimtą klasę. 

Trenerei G.Šidiškienei pradėjus dirbti Šiaulių sporto gimnazijoje, jos auklėtiniai jau sudaro konkurenciją savo amžiaus grupių stipriausiems Lietuvos penkiakovininkams, vienas jos auklėtinis pateko į rinktinę ir dalyvavo Europos jaunių čempionate.  

Telšiuose jaunuosius sportininkus ugdo treneris Vytautas Mickus, bet bėda ta, kad ten ne visada yra kur plaukti. Baseinas yra, bet vaikai jame gali plaukioti tik nuo spalio, o gegužę jau neįleidžiami.

Viena didžiausių mūsų problemų – neturime savo sporto bazės. Pelnome medalių, o vargstame su sporto baze. Per treniruotes plakamės tai prie plaukikų, tai prie lengvaatlečių, Lengvosios atletikos manieže turime tik savo fechtavimo salę. Sėdu prie vairo ir kaip taksistas vežioju sportininkus iš vienos bazės į kitą. Jeigu turėtume savo bazę, išmokytume daug vaikų ir plaukti, ir bėgti, ir šaudyti. Tada galėtume priimti ir daugiau trenerių.

A.Kalininas ir E.Adomaitytė (Kipro Štreimikio nuotr.)
A.Kalininas ir E.Adomaitytė (Kipro Štreimikio nuotr.)

– Dar ne taip seniai jūsų auklėtiniai sėkmingai kovojo ir olimpinėse jaunimo vasaros žaidynėse: Singapūre bronzos medalį pelnė Lukas Kontrimavičius, Nandzinge ketvirta buvo Aurelija Tamašauskaitė, 2018 m. Buenos Airėse dalyvavo E.Adomaitytė. Išugdėte ir Rio de Žaneiro olimpietę I.Serapinaitę. Kur slypi jūsų sėkmingo darbo paslaptis?

– Labai myliu savo darbą. Vienas nuostabiausių ir man neįkainojamų dalykų, kai per pasaulio ir Europos čempionatus mano auklėtinių garbei tarp didžiųjų valstybių keliama ir mūsų šalies vėliava, atliekamas himnas. Tada jaučiu didžiulį pasitenkinimą trenerio darbu.

Su auklėtiniais būnu ilgiau nei su savo šeima – nuo ryto iki vakaro, plius dar daugybė varžybų, treniruočių stovyklų. Dirbdami vienoje komandoje su tėvu, Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos generaliniu sekretoriumi, sukūrėme gerą sportininkų rengimo sistemą, kuri duoda vaisių.

Mano sūnaus fechtuotojo Leonardo Kalinino padedami jau kelerius metus vykstame fechtuotis į Estiją, Latviją, Lenkiją. Šių šalių sportininkai yra stiprūs fechtavimo takelyje.   

– Ar galima tikėtis, kad kuris nors iš jūsų jaunųjų sportininkų pretenduos dalyvauti Paryžiaus olimpinėse žaidynėse?

– Iki olimpinių žaidynių – dar treji metai. Į šį klausimą tiksliau galėčiau atsakyti po poros metų. Jaunimas auga, bet suaugusiųjų penkiakovė – jau visai kita kartelė. Europos ir pasaulio jaunių čempionatų medalininkai yra perspektyvūs, kaunietis Dovydas Vaivada gali sulaukti itin rimtų konkurentų.

Didelė konkurencija bus tarp moterų: be Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės, Gintarės Venčkauskaitės, Ievos Serapinaitės, Aurelijos Tamašauskaitės, apie Paryžių galvos ir Elzbieta Adomaitytė bei Medėja Gineitytė.  

2021 m. penkiakovininkų laimėjimai

Olimpinės žaidynės: Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė – 2 vieta.

Europos čempionatas: Ieva Serapinaitė – 1 vieta.

Europos čempionatas, estafetė: Ieva Serapinaitė, Justinas Kinderis – 2 vieta.

Pasaulio taurės etapas Budapešte: Gintarė Venčkauskaitė – 3 vieta.

Kariškių pasaulio čempionatas: Ieva Serapinaitė – 2 vieta.

Kariškių pasaulio čempionatas, estafetė: Ieva Serapinaitė, Aurelija Tamašauskaitė – 3 vieta.

Pasaulio U-21 čempionatas: Elzbieta Adomaitytė – 3 vieta.

Europos U-21 čempionatas: Elzbieta Adomaitytė – 3 vieta.

Pasaulio U-17 čempionatas: Lukas Gaudiešius – 3 vieta.

Pasaulio U-17 čempionatas, estafetė: Lukas Gaudiešius ir Nojus Chmieliauskas – 2 vieta.

Europos U-17 čempionatas, estafetė: Lukas Gaudiešius ir Nojus Chmieliauskas – 1 vieta.