logo
days
hours
mins
secs
24
Oct
2021

#EOK
Pasaulio nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos Generalinės asamblėjos sesijoje – dėmesys klimato kaitai

Sekmadienį Kretoje (Graikija) prasidėjo dvi dienas truksianti Pasaulio nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos (ANOC) Generalinė asamblėja, į kurią susirinko 155 nacionalinių olimpinių komitetų atstovai. Tarp jų – ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė bei generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.

Sesijoje dalyvauja ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė bei generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.
Sesijoje dalyvauja ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė bei generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.

Ši Generalinė asamblėja – pirmoji neutrali anglies dioksido atžvilgiu. Tai pavyko pasiekti įsigijus anglies dioksido kreditų, kompensuosiančių tai, ką atvykdami sukūrė susitikimo dalyviai, bei  bendradarbiaujant su tarptautine organizacija „One Tree Planted“. Susitarimo tikslas – penkiuose pasaulio žemynuose pasodinti po medį už kiekvieną asamblėjoje dalyvaujantį delegatą.

Sveikinimo kalboje klimato kaitos problemą akcentavo ir Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas. Jis pranešė, kad TOK iškėlė tikslą iki 2030 metų perpus sumažinti organizacijos tiesiogiai ir netiesiogiai pagaminamų šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį.

„Šį tikslą galime pasiekti greičiau, aukščiau, stipriau – kartu“, – cituodamas atnaujintą olimpinį devizą kalbėjo T. Bachas.

T. Bachas pristatė praėjusią savaitę TOK Vykdomojo komiteto patvirtintą „Olimpizmas 365“ strategiją, kuria bus siekiama sustiprinti sporto vaidmenį, siekiant Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų.

Jis taip pat pakvietė nacionalinių olimpinių komitetų vadovus aktyviai įsitraukti į šio tikslo siekimą, atsigręžiant į tai, ką jie gali padaryti savo šalyje. Pagrindiniu iššūkiu T. Bachas įvardijo būtent klimato kaitą.

„Mes lenktyniaujame su laiku ir šių lenktynių negalime laimėti pavieniui. Turime solidarizuotis“, – kalbėjo TOK vadovas.

Šiuo metu TOK yra neutralus anglies dvideginio atžvilgiu, tačiau kelia ambicingą tikslą – sukurti teigiamai veikiantį anglies dvideginio balansą. Kartu su Jungtinėmis Tautomis TOK pasodins „Olimpinį mišką“ – per 350 tūkst. medžių Senegale ir Malyje, o taip pat pagerins gyvenimo ir sveikatos sąlygas  90 kaimo vietovių.

T. Bachas (IOC nuotr.).
T. Bachas (IOC nuotr.).

Kalbėdamas su nacionalinių olimpinių komitetų atstovais T. Bachas prisiminė šią vasarą vykusias Tokijo olimpines žaidynes. TOK vadovas padėkojo už bendradarbiavimą ir įdėtas pastangas, kurių dėka pavyko susidoroti su COVID-19. iššūkiais ir surengti sėkmingas žaidynes.

Jis taip pat pabrėžė, kad pasiruošimas 2022 metų Pekino žiemos žaidynėms vyksta sklandžiai, o sportininkai džiaugiasi infrastruktūros kokybe.

„Arenos yra paruoštos, pasiruošimo renginiai įvyks netrukus, o atsiliepimai, kurių jau sulaukėme – puikūs, kaip ir organizavimo kokybė. Esame sužavėti, kaip rimtai mūsų partneriai žiūri į kovą prieš COVID-19.

Turime būti budrūs, nes iš šio tunelio dar neišėjome. Tačiau dabar turime labai vertingos patirties, kurią mums suteikė Tokijo žaidynės ir dideli tarptautinių federacijų organizuoti renginiai“, – kalbėjo jis.

TOK prezidentas taip pat atkreipė dėmesį į situaciją Afganistane. Krizės metu TOK padėjo 300 su olimpiniu judėjimu susijusių žmonių palikti šalį. ANOC Generalinės asamblėjos sesijoje dalyvauja Afganistano nacionalinio olimpinio komiteto generalinis sekretorius Mohammad Yonus Popalzay.

ANOC Generalinė asamblėja Kretoje vyksta spalio 24-25 dienomis. Sesijoje ataskaitas pristatys ANOC komisijų vadovai, Pasaulinės antidopingo agentūros, Tarptautinio sporto arbitražo teismo atstovai, Tokijo vasaros žaidynių, Pekino žiemos žaidynių bei 2024 metų Paryžiaus vasaros žaidynių organizacinių komitetų atstovai.