logo
days
hours
mins
secs
L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir G.Venčkauskaitė. Kipro Štreimikio/LTOK nuotr.
11
Aug
2024

#LTEAM
Paskutinę olimpinių žaidynių dieną – penkiakovininkių finalas ir dviratininkės kova treke

Rugpjūčio 11 d. vakarą Paryžiuje bus užgesinta olimpinių žaidynių ugnis. Bet dieną dar vyks olimpinės kovos, kurių sūkuryje bus ir trys Lietuvos sportininkės.

Šiandien jau penktąsias karjeroje olimpines žaidynes baigs Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir trejų žaidynių dalyvė Gintarė Venčkauskaitė. Karališkųjų Versalio rūmų pašonėje jų laukia kova šiuolaikinės penkiakovės varžybų finale.

Netoli Versalio esančiame treke jėgas išmėgins dviratininkė Olivija Baleišytė. Ji olimpinėse žaidynėse debiutavo prieš trejus metus Tokijuje.

Dviračių trekas

Olivija Baleišytė

Daugiakovė

12 val. Skrečo lenktynės

12.57 val.  Tempo lenktynės

13.53 val. Atkrintamosios lenktynės

14.56 val. Lenktynės dėl taškų

„Nedaugžodžiausiu, ryt mano antrosios olimpinės žaidynės, ryt ta diena, apie kurią svajojau nuo pat Tokijo. Ar esu pasiruošusi? Taip. Ar laukiu? Taip. Ar jaudinuos? Labai. Nesvarbu koks skaičius prie mano pavardės rytoj bus, svarbiausia, kad žinočiau, kad padariau viską ką galėjau ir dar daugiau“.

Taip savo paskyroje feisbuke antro karjeroje olimpinio starto išvakarėse parašė treko dviratininkė Olivija Baleišytė, šiandien kovosianti daugiakovėje, dar vadinamoje omniumu.

Daugiakovę sudaro keturios rungtys. Pirmoje – skreče – dviratininkės varžosi 7,5 km distancijoje, Šiose grupinėse lenktynėse užduotis paprasta – kuo aukštesnę vietą užimi, tuo daugiau gauni taškų.

7,5 km, arba 30 ratų, reikia įveikti ir antroje rungtyje – tempo lenktynėse. Čia po pirmųjų penkių ratų kiekvieno likusio rato laimėtoja gauna po tašką, aplenkusioji varžoves ratu – 20 taškų, o aplenktoji ratu praradanda 20 taškų. Nugalėtoja taps daugiausia taškų surinkusi dviratininkė.

Lietuvos dviratininkė geriausiai jaučiasi atkrintamosiose lenktynėse – trečioje omniumo rungtyje. Joje kas antrą ratą iškrenta po vieną paskutinėje vietoje važiuojančią sportininkę, kol paaiškėja nugalėtoja.

Paskutinė rungtis – lenktynės dėl taškų. Jų distancija – 20 km (80 ratų). Kas dešimt ratų keturioms greičiausioms dviratininkėms išdalijami taškai (5, 3, 2 ir 1). Finaliniame sprinte kovojama dėl dvigubų taškų.     

Prieš trejus metus Tokjuje O.Baleišytė irgi lenktyniavo paskutinę žaidynių dieną. Tik tada kvietimą tapti olimpiete ji gavo iki starto likus vos savaitei, žaidynėms persiritus pasiaukelę.

Tarptautinės dviračių sporto sąjungos kvietimas priimti likusią kvotą ir vykti į Japoniją LTOK pasiekė rugpjūčio 1-ąją. „Mūsų žiniomis, vienas iš kelialapį turėjusių nacionalinių olimpinių komitetų vietos atsisakė, todėl ji buvo pasiūlyta pirmai už brūkšnio likusiai Lietuvai. Situacija labai panaši į tą, su kuria susidūrėme sužinoję apie kviečiamą vyrų porinės keturvietės valtį. Laiko labai mažai, o procedūra sudėtinga: turėjome aktyvuoti akreditaciją, gauti leidimą jai įvažiuoti į šalį, o pati sportininkė turėjo spėti atlikti du COVID-19 testus. Laimė, viskas sklandžiai pavyko“, – apie neeilinę situaciją tada pasakojo Lietuvos olimpinės misijos vadovas Einius Petkus.

Šį kartą O.Baleišytė, kurią treniruoja Dmitrijus Leopoldas, ramiai galėjo rengtis žaidynėms jau nuo balandžio, kai buvo paskelbtas galutinis olimpinis reitingas.

Šiemet pavasarį paklausta, kuo šiandieninė O.Baleišytė skiriasi nuo tos, kuri 2021 metais paskutinę akimirką pateko į Tokijo olimpines žaidynes, dviratininkė sakė: „Jei atsakyčiau vienu žodžiu – subrendusi. Bet jau tada sakiau – nesitikiu stebuklo ir gero rezultato, bet žinau, kad olimpinis startas man labai padės ateityje. Taip ir nutiko. Dabar nebespaudžiu savęs tiek, kad vėl sudegčiau. Nes iš to didelio noro kartais kortų namelis griūna. Jis jau buvo pradėjęs pernai griūti, nes neatsirinkau į du Pasaulio taurės etapus – čia irgi reikia pakovoti dėl teisės startuoti. Galvojau – viskas, neįmanoma patekti į olimpines žaidynes. Bet šaltą protą grąžino mintis, kad jau esu ten buvusi. Patirtis labai daug duoda.“

Šiuolaikinė penkiakiovė

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Gintarė Venčkauskaitė

Finalas

12 val. Jojimas

12.40 val. Papildomas fechtavimo etapas

13.10 val. Plaukimas

13.40 val. Bėgimas ir šaudymas

Vakar pusfinalio barjerą, po kurio iš 36 Paryžiaus žaidynėse startavusių penkiakovininkių liko tik 18, sėkmingai įveikusios Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir Gintarė Venčkauskaitė šiandien iš naujo pradės kovą 17 tūkst. žiūrovų akivaizdoje.

Versalio rūmų pašonėje įrengtame aikštyne yra 25 m ilgio baseinas ir aikštė, kurioje vyksta jojimo, papildomo fechtavimo etapo bei kombinuotos bėgimo ir šaudymo rungties varžybos.

Finalą penkiakovininkės pradės ne tuščiomis – visos savo taupyklėje jau turi taškus, užsidirbtus rugpjūčio 8 d. vykusiame pagrindiniame fechtavimo etape. Lietuvės, jame laimėjusios po 16 kovų, turi po 205 taškus ir tarp finalininkių dalijasi 13-16 vietomis.

Finalas, kaip ir pusfinalis, startuos jojimo rungtimi. Jos maršrutą sudaro 12 kliūčių, bet reikia atlikti 15 šuolių. Kiekviena sportininkė prieš jojimą turi po 300 taškų. Tiek jų gali iškovoti, jei nenumeta nė vienos kliūties ir neviršija laiko limito. Po 7 taškus atimama už kiekvieną numestą kliūtį, minus 10 – už sustojimą, po 1 tašką – už kiekvieną viršytą jojimui skirto laiko sekundę. Kai užsispyręs žirgas visai nešoka per kliūtį arba numeta raitelį, galima likti visai be taškų.

Pusfinalyje lietuvėms jojimo rungtis buvo sėkminga – burtai lėmė ne aikštingus žirgus, tad L.Asadauskaitė-Zadenprovskienė uždirbo 291 tašką, o G.Venčkauskaitė prajojo visai be klaidų ir susižėrė maksimumą – 300 taškų. Bet finale žirgai bus kiti.

Netrukus po jojimo varžybų vyko papildomas fechtavimo etapas. Jame pirmos susitinka paskutines dvi vietas užimančios sportininkės. Nugalėtoja žengia toliau ir susirungia su aukštesnę vietą užimančia varžove, tad paskutinei išsilaikiusiai šiose kovose tenka susidurti su bendrosios įskaitos lydere. Už pergalę skiriami du taškai.

Vėliau olimpietės keliaus į baseiną, kur lenktyniaus 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje. Čia atspirties taškas – 2 min. 30 sek. rezultatas. Prie tiek ar mažiau laiko distanciją įveikusi sportininkė gauna 250 taškų. Už kiekvieną šį laiką viršijančią sekundę atimama taškų, o jei plaukiama greičiau, pridedama.

Prieš paskutinę, kombinuotą šaudymo ir bėgimo rungtį visi anksčiau surinkti taškai paverčiami sekundėmis. Pirma startuoja varžybų lyderė, o kitos – tokiu intervalu, kiek sekundžių yra nuo jo atsilikę. Sportininkėms reikia įveikti 5 ratus po 600 m ir keturis kartus šaudykloje lazeriniu pistoletu kuo greičiau užgesinti po penkias taikinio lemputes. Tiesa, ir nepataikiusi į visus taikinius po 50 sek. olimpietė gali bėgti toliau.

Paklausta, kokį tikslą sau kelia lemiamose varžybose, pusfinalyje išplėšusi paskutinį bilietą į finalą olimpinė čempionė ir vicečempionė L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė sakė: „Padovanojo aukščiausiasis finalą, gal paskutinį olimpinėse žaidynėse. Ačiū. O kaip bus, jau sunku pasakyti. Bet į penketuką neturiu šansų patekti, nes varžovės toli. Reikia labai gerai joti, šaudyti. Reikia laukti stebuklo. Kartais jie mane aplanko“.

G.Venčkauskaitė irgi nesiryžo prognuozuoti savo galimybių finale: „Jojimo rungtis labai nenuspėjama. Paskutinė irgi – kartais gali gerai šaudyt, o kartais po 50 sekundžių šaudykloje prastovi. Šiuo metu planas – pirmas dešimtukas.”

LTOK.lt