Penkiakovininkės G. Venčkauskaitė ir L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
11
Aug
#LTEAM
Paskutinę Paryžiaus olimpinių žaidynių dieną Versalyje – aukšta 7-a G. Venčkauskaitės vieta ir L. Asadauskaitės įstojimas į retą klubą

Karališkųjų Versalio rūmų pašonėje paskutinę Paryžiaus olimpinių žaidynių dieną prieš iškilmingą uždarymo ceremoniją į savo finalinį mūšį stojo dvi Lietuvos penkiakovininkės. Ir abiejų istorijos ypatingos – Gintarė Venčkauskaitė pakartojo Tokijuje iškovotą aukštą 7-ą poziciją, o Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė įstojo į retą klubą Lietuvos olimpiečių gretose, startavusi jai penktosiose olimpinėse žaidynėse. Paryžiuje ji finišavo 16-a.

Olimpinės čempionės atsisveikinimas su olimpine scena?

2012 m. Londone auksą, o 2021 m. Tokijuje sidabrą – vienintelį pastarosiose žaidynėse Lietuvos medalį – iškovojusi L. Asadauskaitė-Zadenprovskienė įstoja į itin retą klubą Lietuvos sporto istorijoje, startavusi jai penktosiose karjeroje olimpinėse žaidynėse. Tiek pat kartų svarbiausiame sporto renginyje yra dalyvavę tik dar trys lietuviai – olimpiniai čempionai šaulė Daina Gudzinevičiūtė ir disko metikas Virgilijus Alekna. Penkis kartus olimpinėse žaidynėse yra dalyvavusi ir treko karalienė Simona Krupeckaitė.

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė finale / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė finale / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.

„Nėra paprasta traukti tiek metų. Sporte esu trisdešimt metų ir būti viršūnėje nėra lengva. Būkime teisingi, amžius yra amžius. Net ir Eliudas Kipchoge (39-erių maratonininkas, olimpinis čempionas, kuris Paryžiuje nebaigė maratono distancijos, – red. past.) pasitraukė. Tikiesi geriausio, darai, ką gali geriausio, bet vis tiek žinai savo ribas. Nuojauta atitinkamai ir sako, kaip gali būti“, – savo pasirodymą Paryžiuje atsiliepė 40-metė penkiakovininkė. 

Po savo penktųjų olimpinių žaidynių legendinė penkiakovininkė pasidžiaugė, kad įžengusi į penktąjį dešimtmetį vis tiek dalyvauja olimpinėse žaidynėse.

„Kažkada seniai nesitikėjau, kad tiek dar sportuosiu, tad džiaugiuosi, kad esu finale. Nežinau, ar kam nors dar pavyks tiek padaryti, tokiam amžiuje pasiekiau finalą ir nesu paskutinė (juokiasi). Iš kitos pusės ir liūdna – jojome paskutinį kartą. Paskutiniai potyriai tokie. Galbūt tai yra mano paskutiniai potyriai gyvenime”, – apie po Paryžiaus lauksiančius pokyčius užsiminė Londono olimpinė čempionė.

Paryžiaus olimpinės žaidynės gali būti bus paskutinės L. Asadauskaitei-Zadneprovskienei, bet dar profesionalios sportininkės karjeros nebaigia, o ir vėliau galimai pasuks į politiką. 

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė  / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.

„Šiai dienai negalvoju, kad Los Andžele (2028 m. vasaros olimpinėse žaidynėse, – red. past.) būsiu. Gal kažkiek pasportuosiu, jei bus noras ir sveikata, bet jaučiu, kad reikia užleisti vietą jaunimui. Gintarė gerai startuoja, auga kitos mergaitės ir berniukai. Ir taip ant manęs čia jau visi pyksta – kada tu pabaigsi (juokiasi). Sužinosite vėliau šiek tiek. Bet šiai dienai galvoju, kad galbūt tai mano paskutiniai potyriai“, – mįslingai užsiminė penkiakovininkė, kuri planuoja kandidatuoti į Seimą.

 Septinta vieta labiau tenkina, nei Tokijuje

Apie kolegę L. Asadauskaitę-Zadneprovskienę kalbėdama G. Venčkauskaitė negailėjo pagyrų: „Ji – fenomenas, tituluota visais įmanomais titulais. Trūko tik gal bronzos olimpinėse žaidynėse, bet tai žmogus iš didžiosios raidės. Lenkiu galvą žemai jai, yra ko pasisemti iš jos – tos stiprybės, charakterio. Kartais tai padeda, kai gali to pasisemti. Atrodo, kad nėra jėgų ir matai, kad jai nėra, bet ji atsistoja ir sako, kad aš čia visus užkariausiu. Tą karalienės karūną ji nešioja ir nešios.“

Gintarė Venčkauskaitė su komanda / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
Gintarė Venčkauskaitė su komanda / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.

Pati trečiosiose karjeroje olimpinėse žaidynėse dalyvaujanti G. Venčkauskaitė iškovojo itin aukštą 7-ą vietą, pakartojo savo pasiekimą Tokijuje, bet rezultatas labiau tenkinantis, nei prieš trejus metus.

„Tokijuje buvau labiau nusiminusi. Čia džiaugiuosi, kad sugebėjau pakilti. Norėjau, aišku, medalio, bet visos 18 merginų buvo vertos medalio. Tiesiog kaip kam kortos sukrito”, – sakė G. Venčkauskaitė 

Finale pasitaikė neaikštingi žirgai

Versalio rūmų aikštėje, stebint 17 tūkst. žiūrovų, sekmadienį penkiakovės finalas prasidėjo jojimo rungtimi.

G. Venčkauskaitės žirgas Api d'Espoir – 14 metų amžiaus. Atrodytų, kad burtai ne ypatingai palankūs, mat vyrų finale su juo jojęs korėjietis Woonngtae Junas ir viršijo laiko limitą, ir numetė kliūtį. Vis tik Lietuvos atstovei Api d‘Espoir pavyko suvaldyti kur kas geriau – pasirodė be priekaištų ir surinko maksimalius 300 taškų. Tokį įvertinimą gavo ir dar septynios penkiakovininkės.

„Aš labai džiaugiuosi dėl jojimo rungties, kuri mums jau buvo tikrai paskutinė. Džiaugiuosi, kad ją pabaigiau gražiai ir be klaidų. Esu labai patenkinta, kad su jojimu atsisveikinu išdidžiai iškelta galva. Noriu padėkoti savo jojimo treneriui už palaikymą ir pagalbą. Truputį gaila dabar to jojimo. Anksčiau, kai klausdavo, sakydavau, kad negaila, bet finišavus jojime su žmonių aplodismentais truputį sugraudino. Tai buvo paskutiniai žingsniai su žirgais“, – po finišo sakė G. Venčkauskaitė.

Jojimo rungtis finale / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
Jojimo rungtis finale / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.

Penktose olimpinėse žaidynėse startuojanti L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė gavo 10 metų turintį žirgą Emyr de Brion – šiek tiek jaunesnį, nei Gintarės pakliuvęs žirgas. Vyrų finale juo jojo prancūzas Jeanas-Baptiste'as Mourcia ir sekėsi įveikti visą distanciją be priekaištų, surinkus maksimalų taškų skaičių. Tuo tarpu lietuvė taip pat jojo švariai, bet pasirinkusi aštresnę taktiką nuvertė vieną kliūtį ir su 293 taškais užėmė 13-ą poziciją.

„Vėl pradėjau jojimo rungtį su vienu metimuku. Pasirinkau kitą taktiką, joti aktyviau, ir nepavyko man, supykau truputį ant savęs – kodėl ir vėl padariau tą metimą? Bet džiaugiuosi, kad bent ne nulis“, – apie pasirinktą taktiką jojimo rungtyje pasakojo L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė.

Fechtavimo papildomas etapas skirtingai sekėsi lietuvėms 

Papildomame fechtavimo etape G. Venčkauskaitei pasipildyti taškų kraičio nepavyko – ji pralaimėjo italei Alicei Sotero. Pastarosios pergalių seriją nutraukė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė, pelniusi 2 taškus. Tiesa, netrukus lietuvė nusileido čekei Lucie Hlavačkovai.

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė dalyvauja papildomame fechtavimo etape / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė dalyvauja papildomame fechtavimo etape / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.

Pagrindinis fechtavimo etapas surengtas dar ketvirtadienį. Jame abi lietuvės laimėjo po 16 kovų iš 35 ir pelnė po 205 taškus.

Deficito per šaudymo ir bėgimo rungtį panaikinti nepavyko

Plaukimo rungtyje G. Venčkauskaitė užėmė 12-ą vietą. Ji 200 m laisvuoju stiliumi įveikė per 2 min. 18,16 sek. ir už tai gavo 274 taškus. L. Asadauskaitės-Zadneprovskienė buvo lėtesnė – 2 min. 24,52 sek. (261 tšk.) ir 17-a pozicija.

Prieš šaudymo ir bėgimo rungtį tribūnose lietuviai sulaikę kvapą stebėjo intrigą dėl bronzos – pasiekiama ji bus lietuvėms ar ne? Po trijų rungčių G. Venčkauskaitė su 779 taškais buvo 11-a ir bronzinėje pozicijoje besirikiavusią sportininkę vijosi 34 sek., o L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė (761 tšk.) – 16-a (iki bronzos – 52 sek.).

Gintarė Venčkauskaitė paskutinėje šaudymo ir bėgimo rungtyje / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.
Gintarė Venčkauskaitė paskutinėje šaudymo ir bėgimo rungtyje / Vytauto Dranginio/ LTOK nuotr.

Bėgimo ir šaudymo rungtyje („Laser Run“) dalyvėms reikėjo įveikti penkis trasos ratus (iš viso 3 km) su keturiomis šaudymo zonomis. G. Venčkauskaitė šioje rungtyje užfiksavo ketvirtą geriausią rezultatą (11.00,31; 640 tšk.), o L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė (11.32,07; 608 tšk.) – 13-ą.

„Bėgime atotrūkis buvo didelis, visos buvo tolokai, o priekyje bėgančio buvo pakankamai greitos, žinojau, kad ne kažkur pakilsiu. Tiesiog bėgau, pasimėgavau, bandžiau šaudymą lėtinti, šaudyti kitaip, gal geriau pavyko, bet vis tiek nepavyko. Nežinau, visus metus su tuo šaudymu nesusidraugauju – matyt, jau ateina laikas. Ateina laikas viskam, yra pradžia ir pabaiga“, – sakė Londono olimpinė čempionė.

Prizininkes apdovanojo LTOK prezidentė

Šių varžybų prizininkes apdovanojo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, kuri yra ir Tarptautinio olimpinio komiteto narė. Olimpinė chartija numato tokias pareigas TOK nariams apdovanoti prizininkus per olimpinių žaidynių apdovanojimų ceremonijas. 

Olimpine čempione tapo pasaulio rekordą pagerinusi vengrė Michelle Gulyas su 1461 taškais, sidabro medalį iškovojo vietinių audringai palaikoma prancūzė Elodie Clouvel su 1452 taškais, bronzos – korėjietė Seugmin Seung (1441 tšk.).

Praėjusiose Tokijo olimpinėse žaidynėse LTOK prezidentė taip pat buvo apdovanojusi moterų šiuolaikinės penkiakovės prizininkes, kai vienintelį Lietuvai medalį – sidabro – iškovojo Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Tai jau šeštoji apdovanojimų ceremonija Paryžiuje, kurioje medalius įteikė D. Gudzinevičiūtė.

Beje, tai buvo paskutinės olimpinės šiuolaikinės penkiakovės varžybose, kuriose buvo jojimo rungtis. Jau kitose olimpinėse žaidynėse šią rungtį pakeis ekstremalus bėgimas su kliūtimis (OCR).

Šį vakarą laukia iškilminga Paryžiaus olimpinių žaidynių uždarymo ceremonija – uždanga bus nuleista olimpiniame „Stade de France“ stadione.