logo
days
hours
mins
secs
21
Jan
2025

#Švietimas
Praktiniuose seminaruose pedagogams – idėjos, kaip ugdyti ikimokyklinukų fizinį raštingumą ir skatinti judėjimą įvairiose aplinkose

Sausio 13 ir 17 dienomis Kaune ir Palangoje vyko Lietuvos mažųjų žaidynių (LTMŽ) praktiniai seminarai ikimokyklinio ugdymo pedagogams. Į renginius susirinko 200 mokytojų iš visos Lietuvos. Jie gilino žinias ir įgijo praktinių gebėjimų, padedančių ugdyti vaikų fizinį raštingumą bei skatinti aktyvumą įvairiose aplinkose.

Šių metų praktinių seminarų tema – „Vaikų fizinio raštingumo ugdymas, skatinant fizinį aktyvumą įvairiose aplinkose“. Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijos (RIUKKPA) prezidentė Audronė Vizbarienė akcentavo, kad seminarų tikslas buvo parodyti, kaip galima, pasitelkus minimalias priemones, organizuoti fiziškai naudingas veiklas.

Kaip pastebi Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis, suaugusieji dažnai ieško priežasčių, kodėl jie ar jų vaikai negali būti fiziškai aktyvūs tiek, kiek norėtų – esą trūksta infrastruktūros, tinkamų priemonių, palankių oro sąlygų, laiko ir kt.

„Vis dėlto šių metų Lietuvos mažųjų žaidynėse siekiame pabrėžti, kad fizinis aktyvumas yra įmanomas bet kur ir bet kada – tam nereikia nei specialių erdvių, nei specialios įrangos. Skatinant fizinį raštingumą ir ugdant šiuos teisingus įpročius nuo ankstyvos vaikystės, tikime, kad aktyvus gyvenimo būdas ir sportas gali tapti neatsiejama kasdienybės dalimi, kuri lydės mūsų piliečius visą gyvenimą”, – sako K. Šileikis. 

Olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis
Olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis

„Genialumas slypi paprastume – su minimaliomis priemonėmis arba net visai be jų galime organizuoti labai linksmas, emocingas ir naudingas veiklas, kurios yra tiesiogiai susijusios su fiziniu raštingumu. Tai reiškia, kad žmogus supranta, kada, kur, su kuo ir kaip būti fiziškai aktyviam. Juk nereikia specialių priemonių – jei atėjau į parką, galiu tiesiog pabėgioti ar įveikti kliūtis“, – po seminarų kalbėjo A. Vizbarienė.

Praktinės veiklos metu pedagogai turėjo galimybę išbandyti skirtingas užduotis. Pirmosios veiklos metu dalyviai atliko užduotis kaip komanda ir prisiminė pagrindines olimpines vertybes: pagarbą, draugystę ir tobulėjimą. Antroji veikla leido išbandyti sportą be priemonių, o trečioji parodė, kaip organizuoti orientacines varžybas šiai sporto šakai netradicinėse erdvėse, tokiose kaip sporto salė.

Ilgametė šių seminarų ir žaidynių dalyvė Laima Sadauskienė, Raseinių rajono Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus fizinio ugdymo mokytoja ir grupės auklėtoja, dalijosi įspūdžiais: „Labai patiko užduotys, kurios atrodo lengvai pritaikomos mūsų kasdieninėje praktikoje. Tai tikrai motyvuoja ir įkvepia tobulėti.“

„Minimalios priemonės leidžia kurti įdomias ir naudingas veiklas, – sakė Sandra Ramonienė, Darbėnų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus pedagogė. – Svarbu atsipalaiduoti ir nebijoti išmėginti naujų dalykų. Tai suteikia vaikams puikių emocijų ir skatina juos būti fiziškai aktyvius.“

Seminarai ne tik suteikė naujų žinių, bet ir įkvėpė pedagogus skatinti vaikų fizinį raštingumą bei aktyvumą netradicinėse erdvėse – parkuose, gatvėse, mokyklos ar miesto aikštynuose. Klaipėdos lopšelio-darželio „Inkarėlis“ mokytoja Renata Viržintienė džiaugėsi seminaro patirtimi: „Ši patirtis įkvepia skleisti fizinio aktyvumo idėjas mūsų įstaigoje ir motyvuoti vaikus judėti visur ir visada.“

Lietuvos mažųjų žaidynės, kurias nuo 2014 metų organizuoja LTOK ir RIUKKPA, siekia skatinti 1,5–7 metų vaikų fizinį aktyvumą ir stiprinti sveikatą, teikdamos vaikams teigiamas emocijas ir prasmingas fizinio aktyvumo patirtis. Projekto tikslas – ugdyti Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų fizinį raštingumą, skatinant fizinį aktyvumą įvairiose aplinkose.

Projekte dalyvaujantys pedagogai tiki, kad kuo daugiau vaikų bus įtraukiama į fizinį aktyvumą, tuo sveikesni ir laimingesni jie užaugs.

Šį sezoną projektą padeda įgyvendinti rėmėjai – implantologijos bei estetinės odontologijos klinika „Neodenta“. „Visada noriai prisidedame prie iniciatyvų, skatinančių vaikų sveikatą ir aktyvumą. Žingeidūs ir motyvuoti vaikai yra mūsų šalies ateities pagrindas, o sveikus įpročius būtina formuoti nuo mažų dienų. Džiaugiamės, kad esame Lietuvos mažųjų žaidynių dalis ir kartu su odontologijos klinika „Neodenta“ galime dar plačiau skleisti šią žinią“, – sakė „Neodenta“ plėtros vadovas Laurynas Kunčius.

Projektą globoja pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė.

Apie LTMŽ ir 2025 metų nuostatai

Dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai