Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Britų tarybos Lietuvoje įgyvendinamo projekto „Svajonių komandos“ (angl. „Dreams & Teams“) šeštasis sezonas uždarytas šventiniame renginyje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje.
Projektas – Jungtinės Karalystės ir Lietuvos partnerystės pavyzdys
„Svajonių komandos“ projektui buvo atrinkti moksleiviai iš Visagino ir Šalčininkų – šiuose regionuose gyvena įvairių tautinių mažumų ir skirtingų kalbinių grupių atstovai. Sportas tampa ne tik būdu ugdyti fizinius įgūdžius, bet ir priemone, vienijančia šias bendruomenes. Unikaliu projektu „Svajonių komandos“ siekiama per sportines veiklas ugdyti mokinių lyderystę, darbo komandoje įgūdžius. Antrus metus iš eilės sezonas uždaromas Prezidentūroje.
„Malonu sveikinti Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose projekto „Svajonių komanda“ organizatorius ir dalyvius. Šis projektas ir mūsų partnerystė yra puikus Jungtinės Karalystės ir Lietuvos ryšių tvirtumo įrodymas. Ši iniciatyva skatina fizinį aktyvumą, nes dauguma programų yra interaktyvios ir leidžia labai tiesiogiai pajusti judėjimo naudą sveikatai ir socialinei gerovei.
Dėkoju svajonių komandoms už jaunųjų lyderių ugdymą. Dėkoju kiekvienam, kurie suteikė jaunuoliams galimybę išbandyti save įvairiose situacijose. Tikiu, kad kiekvienam iš jūsų pavyko patobulėti kaip asmenybei, juk dirbdami komandoje turėjote įveikti ir savo silpnybes, ir komandos silpnybes, surasti komandos stiprybes bei kūrybiškai įveikti kompleksines problemas.
Džiugu, kad sportinė ir socialinė veikla ne tik praplėtė akiratį, bet ir sujungė skirtingai kalbančias bendruomenes, paskatino tarpkultūrinį bendradarbiavimą, ugdo toleranciją. Linkiu nesustoti daryti tai, ką bendromis jėgomis darome puikiai. Svajonių komandos padėjo vaikams tapti aktyviais ir iniciatyviais bendruomenės nariais“, – į susirinkusiuosius kreipėsi pirmoji šalies ponia D. Nausėdienė.
Jaunųjų moksleivių pasveikinti įgyvendinus projektą atvyko ir Lietuvos olimpiečių asociacijos prezidentas, olimpinis vicečempionas Saulius Ritter.
„Mes matome, kad sportas gali ne tik gerinti sveikatą, bet ir ugdyti lyderystę, bendradarbiavimą ir pilietiškumą. Neabejoju, kad tie moksleiviai, kurie dalyvavo projekte tapo laisvesni bendraujant tarpusavyje, išmoko dar geriau išgirsti vienas kito nuomones ir atlikti komandinį darbą. Neabejoju, kad ir mokytojams buvo naudinga patirtis.
Svarbu leisti mokiniams ir klysti bei mokytis iš savo klaidų. Sportas mums visiems yra bendra ir suprantama kalba. Visai nesvarbu iš kur mes esame kilę, jis mus vienija. Man asmeniškai sportas suteikė galimybę tapti lyderiu, galinčiu vadovauti sporto federacijai ir olimpiečių asociacijai“, – savo patirtimi dalijosi olimpinis vicečempionas S. Ritter.
Britų tarybos atstovai pabrėžė universalią sporto kalbą
Finalinėje šio projekto šventėje dalyvius pasveikindamas Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje B. Olley prakalbo lietuviškai: „Laba diena, esu labai laimingas, galintis šiandien būti čia su jumis“, – su britišku akcentu, bet lietuvių kalba sakė B. Olley. Toliau jau anglų kalba tęsdamas savo pasakojimą prisiminė ir pats iš savo patirties, kaip sportas tapo tiltu tarp skirtingų kultūrų ir padėjo peržengti kalbos bei kitus barjerus.
„Aš kaip ambasadorius dažnai turėdavau keisti gyvenamąją vietą. Kartu visada vežuosi ir savo šeimą. Man persikėlus iš Suomijos į Kiprą iškilo problema, kad jie neturėjo anglakalbės mokyklos. Teko jauniausiąjį sūnų vesti į prancūzakalbę mokyklą. Mes labai jaudinomės kaip seksis mūsų mažajam perlipti kalbos barjerą, bet po pirmos dienos mokykloje jis grįžo visas laimingas, sakydamas, kad žaidė futbolą ir buvo labai smagu. Taigi, sportas buvo tas dalykas, kuris suvienijo tarpkultūriškai, nesvarbu kokia kalba kalbame“, – savo pavyzdžiu apibendrindamas ir šio projekto svarbą sakė Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje B. Olley.
„Kalba ne tokia svarbi, kai yra bendros veiklos. Sportas vienija bendruomenes ir valstybes. Mūsų laukia labai daug sporto renginių. Sportas yra ta vieta, kur gali pritraukti labai skirtingus žmones“, – pridūrė B. Olley.
Konkrečiai „Svajonių komandos“ projektas Lietuvoje vyksta nuo 2017 metų. Jau šeštus metus iš eilės vykstantis projektas šiemet prasidėjo vasarį mokymais Birštone. Iš lietuviakalbių, rusakalbių ir lenkakalbių Visagino ir Šalčininkų regionų mokyklų surinkti moksleiviai ir pedagogai įvairių praktinių užsiėmimų metu analizavo, kokios kompetencijos yra svarbios šiandieniniam jaunimui, analizavo lyčių lygybę, kilnų elgesį, toleranciją ir kitas vertybes, mokėsi bendradarbiavimo paslapčių bei lyderystės.
Renginio metu sveikinimo žodį tarė ir Jungtinės Karalystės Kultūros, žiniasklaidos ir sporto departamento direktoriaus pavaduotojas tarptautiniam bendradarbiavimui Ian Ascough.
„Palaikome mintį propaguoti aktyvų gyvenimo būdą nuo pat mažens, tą stengiamės diegti ir Jungtinėje Karalystėje. Reikia pripažinti, kad tie, kurie buvo sėkmingi sporto arenose, tampa labai paklausūs verslo konferencijose, kitose srityse. O propaguodami sportą mes palaikome ne tik fizinę, bet ir psichologinę gerovę. Nekantrauju pamatyti kur toliau kryps jūsų karjera, gal atrasite save sporte, gal versle. Tikiuosi, kad ne tik pasisėmėte puikių žinių, bet ir susiradote draugų“, – renginio metu sakė I. Ascough.
Britų tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskaitė išreiškė padėką susirinkusiems projekto dalyviams ir organizatoriams. „Autoriai viso šio projekto esame ne tik mes, Britų taryba, bet ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas. Autoriai yra visos mokyklos, kurios prisidėjo prie šios programos. Autoriais šiandien esate ir visi jūs, kurie dalyvavote šioje programoje ir toliau sėkmingai ambasadoriausite skleidžiant tas vertybes, kompetencijas, kurias įgyjote“, – sakė O. M. Vyšniauskaitė.
Renginio pabaigoje – staigmenos dalyviams
Finalinėje šeštojo projekto sezono šventėje projekto eigą reziumavo LTOK olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis. Pranešimo metu buvo pristatytas ir organizatorių viso sezono metu rengtas bei daug emocijų sukėlęs projekto šeštojo sezono dalyvių įspūdžių vaizdo įrašas.
„Svajonių komandų“ dalyvius renginio metu taip pat sveikino projekto lektoriai Donatas Petkauskas bei Nerijus Miginis, kurie sezono pradžioje rengė patirtinius mokymus Visagino ir Šalčininkų regionų pedagogams bei moksleiviams, leidusius su projekto temomis susidurti dalyvaujant įvairiose praktinėse veiklose ir žaidimuose.
Iškart po sezono uždarymo ceremonijos šiltai renginio dalyvius Prezidentūroje priėmusi primoji šalies ponia svajonių komandas pakvietė apsilankyti Valstybės pažinimo centre.
Projektas finansuojamas Britų tarybos Lietuvoje ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto lėšomis.