Nuotraukos – E. Žaldaris, teksto – M. Grinbergas
20
Dec
#LTEAM
Prie olimpinės svajonės priartėjusi 3x3 rinktinė: požiūris į mus – labai rimtas

„Mes turime istorinę galimybę, kuri gali ir nepasikartoti, todėl privalome padaryti viską, ką galime“, – teigia geriausia Lietuvos metų komanda išrinktos vyrų krepšinio 3×3 rinktinės treneris Dainius Novickas.

Pasinaudoti istorine galimybe ir patekti į Tokijo olimpines žaidynes, kuriose debiutuos trijulių krepšinis, Lietuvos rinktinė bandys kovo 18-22 d. Indijos sostinėje Delyje vyksiančiame atrankos turnyre. Pirmame jo etape lietuviai kovos B grupėje su JAV, Belgijos, Pietų Korėjos ir Naujosios Zelandijos ekipomis. Iš viso šiose varžybose dalyvaus 20 komandų, o bilietus į Tokiją iškovos tik trys.

Šiais metais 3×3 krepšinio pasaulį sudrebinusios ir į šeštąją vietą planetos reitinge pakilusios Šakių „Gulbelės“ pagrindu sudarytos Lietuvos rinktinės nariai Marijus Užupis, Paulius Beliavičius, Šarūnas Vingelis ir Aurelijus Pukelis repeticijas prieš olimpinę atranką pradės sausio 25 d. Rusijoje. Sankt Peterburge vyksiančiame žiemos turnyre olimpinei atrankai ruošis ir kitų šalių komandos. Vėliau mūsų šalies nacionalinės komandos laukia dar mažiausiai trys panašaus lygio turnyrai įvairiose šalyse.

Visi keturi rinktinės krepšininkai atstovauja Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) komandai Šakių „Vytis“, yra tarp geriausių jos žaidėjų. Bet, anot D. Novicko, artėjant olimpinei atrankai krūvis tradiciniame krepšinyje jiems turėtų mažėti.

Vyrų rinktinės nariai įtraukti į Tokijo olimpinių žaidynių kandidatų sąrašą, jiems skirtos LTOK stipendijos.

Pergalę „LTeam apdovanojimų 2019“ metų komandos rinkimuose 3×3 rinktinei lėmė sėkmė 2019 m. Europos čempionate, kur lietuviai iškovojo bronzos medalius, pralaimėję tik Europos čempionams serbams. Be to, šiemet mūsų šalies ekipa buvo devinta pasaulio čempionate. 

Vyrų rinktinei auga ir galinga pamaina – Lietuvos U-18 rinktinė šiemet tapo savo amžiaus grupės Europos čempione.

Lietuvos rinktinės svarbiausius sezono laimėjimus pasiekė vadovaujamos šalies mėgėjų ir 3×3 krepšinio legenda vadinamo trenerio 41 metų D. Novicko. Jam priklauso neįtikėtinas pasiekimas – per rungtynes pelnyti 152 taškai. Įvairiausių titulų D. Novickas laimėjo žaisdamas 1×1, 3×3 Lietuvos ir pasauliniuose turnyruose.

– Kada pradėsite pasirengimą olimpiniam atrankos turnyrui?, – LTOK.lt paklausė D. Novicko.

– Jis jau prasidėjo. Vyrai dirba fizinio pasirengimo pratybose. Atlikome testus, pažiūrėjome, ko trūksta. Matosi, kad jie išsikrovę po praėjusio sezono. Todėl dabar sudaryta programa, parinkti maisto papildai. Norėtųsi, kad jie kuo mažiau žaistų NKL. Nors, žinoma, rezultatai svarbūs ir „Vyčio“ komandai. Todėl mėginame rasti balansą. Svarbu gerai pakrauti baterijas svarbiausioms 3×3 sezono varžyboms.

Pirmoje sausio pusėje vakarais jau užsidarysime krepšinio salėje ir šlifuosime derinius. Reikia susirasti gerus treniruočių partnerius. Gal net subursime visas rinktines – ir vyrų, ir jaunių, ir jaunimo į vieną vietą ir kartu padirbėsime.

Pirmame turnyre Sankt Peterburge laukia stiprūs varžovai. Ten bus ir slovėnai, ir latviai, ir rusai. Bus įdomu pasižiūrėti, koks jų pajėgumas šiame etape.

Pastaruoju metu jaučiame ne tik krepšinio 3×3 asociacijos, bet ir Lietuvos krepšinio federacijos, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto globą. Požiūris į 3×3 rinktinę labai rimtas.

Su komanda keliaus ir medikas. Tai labai svarbu. Nes iki šiol, jei važiuodavau kartu, aš būdavau ir treneris, ir asistentas, ir masažuotojas.

– Pagal krepšinio 3×3 taisykles, trenerio vaidmuo rungtynių metu yra labai apribotas. Jam negalima duoti patarimų, jokių ženklų, jis sėdi su žiūrovais tribūnose. Ar sunku susivaldyti?

– Taisyklės darosi liberalesnės. Teisėjai jau nekreipia dėmesio į žodinius patarimus iš tribūnų, leidžia sėsti arčiau aikštės, negalima tik rodyti gestų, prieiti per pertraukėles. Bet ir tai jau gerai. Žaidėjai tai pripažino. Nes rungtyniaudami jie susitelkia į žaidimą, todėl trenerio pagalba padeda, pavyzdžiui, nepamiršti, kiek jau surinkta pražangų. Manęs kartais po rungtynių teisėjai juokaudami net paklausia, ar prakalbėsiu kitą dieną.

Po olimpinių žaidynių gal bus dar laisviau. Nes FIBA pamatė, kad visos komandos labai profesionaliai dirba, turi trenerius, aptarnaujantį personalą. Visas bendras lygis labai kyla.

– Į ką labiausiai kreipiate dėmesį per treniruotes?

– Į kiekvieną detalę. Kur pagreitėti, kaip pasisukti, kur stovėti, kada gali įgnybti, prilaikyti, stumtelėti varžovą. 3×3 krepšinyje intensyvumas labai didelis. Tradiciniame krepšinyje dar yra laiko atsikvėpti, pertraukų daugiau. O čia tos 10 minučių yra tokios intensyvius, kad negali nė akimirkai prarasti koncentracijos. Nes labai greitai gali būti nubaustas.

Krepšininkai vienas kitą jaučia net nežiūrėdami, žino, kur jo komandos draugas atsidurs kitą akimirką, kaip ginsis, kur perduos kamuolį. Ir jei išmoksi vienu žingsniu aplenkti varžovą, būsi arčiau pergalės.

Beje, geras pavyzdys lyginant su didžiuoju krepšiniu, kad ten žaidžia tas, kuriam stato užtvarą, o čia pagrindinis veikėjas yra tas, kuris stato.

– Krepšininkai nesusipainioja vieną dieną žaisdami tradicinį krepšinį, kitą – 3×3?

– Tai, kad mūsiškiams tenka taip kaitalioti žaidimą, labai jaučiasi. Kaip treneris, nesu tuo patenkintas. Geriau būtų visą dėmesį skirti vienam žaidimui.

Gal net nebereikėtų lyginti tradicinio krepšinio ir 3×3, nes tai skirtingos sporto šakos. Kaip paplūdimio ir salės tinklinis.

Kitose šalyse dauguma 3×3 krepšininkų nežaidžia tradicinio krepšinio. Pietų Korėja, Indija, Naujoji Zelandija, kurios kaip ir nelaikomos rimtomis varžovėmis, labai sparčiai tobulėja, nes susitelkia į vieną tikslą. Juk tradiciniame krepšinyje jiems ką nors pasiekti beveik neįmanoma, o čia dar yra galimybės. Surinkti keturis stiprius žaidėjus daug lengviau nei dvylika. Pavyzdžiui, latviai turi net tris rinktines, kasdien treniruojasi, kapojasi tarpusavyje.

Prieš atrankos turnyrą bandysime išsinagrinėti visų varžovų žaidimą. Yra pažinčių Europoje, treneriai mums padės gauti mažiau žinomų varžovų žaidimo vaizdo įrašus. Padedame vieni kitiems.

Aišku, stipriausi varžovai bus amerikiečiai. Bet ir kiti turi savo ginklų. Korėjiečiai tradiciškai gerai pataiko iš toli. Naujosios Zelandijos žaidėjai – stiprūs, laužo varžovų gynybą. Belgai turi susižaidusią komandą, važinėja po turnyrus. Bet kuo sunkesnė pirmo etapo grupė – tuo po to gali būti lengviau.

– Lietuva neturi antros rinktinės?

– Kol kas nėra. Bet planuojame suburti. Dabar visas jėgas atiduodame olimpinei atrankai. Po to norėtume rinkti antrą komandą iš LKL, NKL žaidėjų, mokėti jiems atlyginimus. Juk ir latviai turi, serbai, kitos šalys. Kodėl mums to nepabandžius.

Bet kitąmet žais ne tik vyrų rinktinė. U17 komanda rungtyniaus pasaulio čempionate, U23 rinktinė žais FIBA Tautų lygos varžybose, kuriose dalyvaus 16 komandų. Tai bus puikus pasirengimas Europos, pasaulio čempionatams. Toliau ugdysime aštuoniolikmečius. Reikia kuo anksčiau burti ir moterų rinktinę, nes vyks Europos čempionato atranka.

– Apibūdinkite kiekvieną Lietuvos vyrų rinktinės žaidėjų. Kokios jų stiprybės?

– Marijus Užupis neišmušamas iš vėžių. Jis niekada nebijo imtis iniciatyvos, visi ieško jo lemiamu momentu. Jis visą sezoną išsiskyrė ramybe, šaltu krauju, taiklia ranka. Ne veltui jo pravardė – Uzi. Jis tvirtas. Kaip ir visi kiti.

Gal kiek lengvesnis Šarūnas Vingelis. Bet jo stiprybė – metimas iš vidutinio nuotolio. Mirtinas. 3×3 pasaulyje nedaug žaidėjų turi tokį metimą.

Aurelijus Pukelis tikriausiai geriausias vidurio puolėjas 3×3 pasaulyje. Labai aukštas, bet gali pataikyti tolimą metimą. Gerai ginasi, mobilus, rankos ilgos, spėja susikeisti. Didžiausias privalumas – beveik neprameta baudų.

Paulius Beliavičius – kaip visų tėtis. Prižiūri, parėkauja, turi daugiausia patirties aukšto lygio krepšinyje. Visus padrąsina. Geras snaiperis. Gali įmesti tada, kai komandai sunku.

Didžiulė šios komandos stiprybe – visi yra labai geri metikai.

O didžiausias privalumas – susižaidimas. Visi yra lyg šeima, net atostogas kartu planuoja.

– O kokia trenerio stiprybė?

– Didžiausias pliusas – daug metų žaidžiau krepšinį 3×3 pakankamai gerame lygyje. Galiu perduoti patirtį visiems. Parodyti tokias, atrodytų, nematomas detales, iš kurių susideda pergalė.

Labai daug dėmesio skiriu vaizdo įrašų peržiūroms. Todėl apie pirmų dešimties stipriausių pasaulio komandų žaidėjus galiu pasakyti viską. Pavyzdžiui, ar taip pastatęs koją pataikys, ar ne.  Prieš kai kuriuos esu net pats žaidęs.

– Ar pats dar parungtyniaujate mėgėjų varžybose?

– Dabar neturiu daug laiko, visą skiriu 3×3 rinktinei. Bet dar šešiose komandose pažaidžiu. Anksčiau ir 11-12 komandų per sezoną būdavo. Pasportuoju ir su 3×3 rinktinėmis, šiemet su savo komanda rimtai žaidėme ir 3×3 varžybose.

Laiko tikrai trūksta. Vasarą jo visai nebuvo. Bet man labai patinka krepšinis 3×3, trenerio darbas. O kai dar ateina rezultatai, tai – ne darbas, o svajonės išsipildymas.