Rudenį prasideda ne tik nauji mokslo metai, bet ir naujas olimpinio švietimo projektų sezonas. Apie vykstančias ir būsimas fizinio aktyvumo skatinimo iniciatyvas „Olimpinė panorama“ kalbasi su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidente Daina Gudzinevičiūte.
– Rudenį tūkstančiai Lietuvos vaikų grįžo ne tik į darželius ir mokyklas, bet ir į LTOK olimpinio švietimo projektus.
– Tikrai taip. Pasikeitus aukšto meistriškumo sporto finansavimo sistemai, kai nebegalime finansiškai prisidėti prie sportininkų rengimo, olimpinis švietimas tampa pagrindiniu LTOK prioritetu, todėl apsukų tikrai nemažinsime.
Olimpinio švietimo projektai kasmet išjudina dešimtis tūkstančių įvairaus amžiaus vaikų. Dalyvaudami mūsų iniciatyvose jie ne tik ugdo įprotį sportuoti, bet ir asmenines savybes, tokias kaip lyderystė, bendradarbiavimo, komandinio darbo įgūdžiai.
Iš tiesų rugpjūtis ir rugsėjis buvo labai intensyvūs. Pristatėme penktą lyderystę ir socialinę įtrauktį skatinančio Britų tarybos Lietuvoje inicijuoto projekto „Svajonių komandos“ sezoną.
Esame pirmasis nacionalinis olimpinis komitetas, su kuriuo Britų taryba pradėjo bendradarbiavimą. Labai džiaugiamės šia partneryste. Per penkerius metus jaunieji lyderiai tapo bendruomene, kuri stipriai plečiasi. Šiemet projektas vyks ne tik Klaipėdoje, bet ir Šalčininkuose bei Visagine.
Intensyviai ruošėmės „Olimpinio mėnesio“ projektui, Lietuvos mažųjų žaidynių projekto startui, Olimpinių vertybių ugdymo programos (OVUP) mokymams. Čia turiu pasidžiaugti, kad Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) mus, kaip šios programos įgyvendinimo lyderius Europoje, pakvietė pasidalyti gerąja patirtimi ir metodais.
Praėjusį sezoną pradėjome kalbėti apie fizinį raštingumą ir jo svarbą ugdymo sistemoje. Kartu su partneriais iš Didžiosios Britanijos gryninome Lietuvai tinkantį fizinio raštingumo modelį, kurį netrukus pristatysime.
– LTOK jau tradiciškai spalį paskelbė olimpiniu mėnesiu. Kuo šiemet projektas kitoks?
– Džiaugiamės šio projekto sėkme. Pernai prie iniciatyvos prisijungė beveik 2 tūkst. pradinių klasių iš 59 savivaldybių, o šiemet turime 2682 klases iš visų Lietuvos savivaldybių! Tai reiškia, kad projekte dalyvaus apie 50 tūkst. vaikų. Vadinasi, einame teisinga linkme.
Šiemet per praktines įdomias veiklas, žaidimus ir intriguojančius susitikimus vaikai kalba apie sveiką mitybą, emocinę sveikatą, bendradarbiavimą ir, žinoma, daug judės. Mūsų tikslas – vaikus sudominti sveika gyvensena, todėl į projektą įtraukėme žinomų sportininkų, visuomenininkų, pramogų pasaulio atstovų.
Labai džiaugiuosi, kad iniciatyvą globoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Esame jai be galo dėkingi už tai, kad prisideda prie vaikų fizinio aktyvumo skatinimo. Padėkoti norisi ir pedagogams bei tėveliams. Jie savo entuziazmu, įsitraukimu ir kūrybiškumu įkvepia atžalas judėti ir mums labai padeda išjudinti tūkstančius vaikų.
– Didžiulio dėmesio kasmet sulaukia Lietuvos mažųjų žaidynės. Ar tai populiariausias olimpinio švietimo projektas?
– Nenorėčiau nieko išskirti, tačiau šia iniciatyva išties ypač džiaugiamės. Manau, nebus per drąsu pasakyti, kad šio projekto dalyviai yra viena didelė šeima, kurios nariai vieni kitus palaiko, džiaugiasi pasiekimais, dalijasi idėjomis. Milžinišką indėlį į šią iniciatyvą įdėjo mūsų partneriai Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA). Jos pastangomis šiandien Mažųjų žaidynės yra ne projektas, o bendruomenė.
Jau vasarą sulaukėme klausimų, kada gi bus galima užsiregistruoti. Registracija startavo spalio pradžioje, o RIUKKPA jau ruošia įtraukiančias užduotis ir smagias estafetes. Tikimės, kad šį sezoną dar daugiau darželinukų pajus judėjimo džiaugsmą.