Augustas Četkauskas
17
Aug
2020

#LTEAM
Savaitgalį paaiškėjo geriausi Lietuvos tinklininkai, o lengvaatlečiai skynė pergales Baltijos šalių čempionate

Sekmadienį sausakimšame paplūdimio tinklinio aikštyne šalia Baltojo tilto finišavo Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionatas. Jį vainikavo dramatiškas vyrų finalas ir graži stipriausių moterų ekipų akistata.

Vyrų varžybose į finalą iškopė favoritais laikyti tinklininkai. Aukščiausią reitingą turėję Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius ketvirtfinalyje 2-0 (21:15, 21:17) nugalėjo Artūrą Bekiš ir Roką Kondrotą, o pusfinalyje 2-0 (21:13, 21:10) įrodė pranašumą prieš Tomą Staševičių ir Mantą Donėlą.

Tuo tarpu šį sezoną blizgantys Patrikas Stankevičius ir Audrius Knašas ketvirtfinalyje 2-0 (21:11, 21:8) nepasigailėjo Tomo Gliaudelio ir Donato Repečkos, o pusfinalyje 2-0 (21:16, 23:21) palaužė Lino Petravičiaus ir Mato Navicko duetą.

Intriguojančiame ir permainingame finale P. Stankevičius ir A. Knašas 2-1 (21:17, 16:21, 15:10) palaužė R. Juchnevičių ir A. Vasiljevą ir pirmą sykį tapo Lietuvos čempionais.

„Pagrindinis principas buvo padaryti kuo mažiau klaidų. Stengėmės nuo pat pirmojo taško žaisti fiziškai, spausti varžovus padavime, atakoje, gynyboje. Pirmas setas buvo labai vykęs, antrajame patys padarėme daugiau klaidų, o trečiajame sete visada daug lemia sėkmė, bet laimi dažniausiai tas, kas yra labiausiai vertas, – kalbėjo A. Knašas. – Prieš rungtynes buvo viena ir paprasta mintis – žaisti savo rungtynes ir padaryti viską, ką galime geriausia. O koks bus rezultatas, priklauso nuo labai daug faktorių. Ne visus mes juos galima kontroliuoti“.

Šiuo turnyru A. Knašas baigia savo paplūdimio tinklinio sezoną. Sportininkas nusprendė pasinaudoti galimybę pradėti profesionalią salės tinklininko karjerą ir netrukus išvyks rungtyniauti į Prancūziją.

„Yra truputėlis liudesėlio, nes atrodo, kad čia galima tęsti darbą, bet pasirinkau tokį kelią ir labai tikiuosi, kad tas kelias nuves į kažkokį tinkamą rezultatą“, – pridūrė ne vieną kovingumo pamoką finale pademonstravęs A. Knašas.

Tuo tarpu P. Stankevičius bet kokiu atveju turėjo ieškoti kito partnerio Europos U22 čempionatui, o ateityje tikisi, kad dar galės išbėgti ant paplūdimio su Audriumi.

„Sunku buvo pradėti antrą setą po laimėto pirmo. Tai pat sudėtinga buvo antrą kartą šią vasarą žaisti su Artūru ir Robertu. Jie norėjo revanšo, todėl motyvacija buvo jų pusėje. Antrajame sete varžovai geriau sužaidė pradžią ir tą persvarą išsaugojo. Trečiajame sete mes labiau norėjome, žaidėme iki galo, buvo ilgi žaidimai, kuriuos mums pavyko laimėti. Įgijome psichologinį pranašumą ir laimėjome mačą. Ko gero tai svarbiausia sezono pergalė. Planavome laimėti čempionatą, nes Audriui tai paskutinis turnyras, – teigė P. Stankevičius. – Dabar laukia Europos U22 čempionatas ir FIVB vienos žvaigždutės turnyras Vilniuje. Kadangi žaisiu be Audriaus, tai konkrečių tikslų nesikeliu. Noriu kaupti patirtį ir pasiruošti salės sezonui. Manau, kad Audriaus netektis nėra didelė, nes manau, kad kitą paplūdimio sezoną vėl žaisime kartu“.

Bronzos medalius iškovojo L. Petravičius ir M. Navickas, kurie rungtynėse dėl trečios vietos po įtemptos kovos 2-1 (17:21, 21:14, 15:10) palaužė T. Staševičių ir M. Donėlą.

Ieva Dumbauskaitė ir Gerda Grudzinskaitė (A. Četkausko nuotr.)
Ieva Dumbauskaitė ir Gerda Grudzinskaitė (A. Četkausko nuotr.)

Moterų varžybas laimėjo favoritės

Moterų turnyre triumfavo puikią formą šią vasarą demonstruojančios Ieva Dumbauskaitė ir Gerda Grudzinskaitė. Jeigu Ievai tai buvo jau nebe pirmas čempionės titulas, tai 21-erių metų G. Grudzinskaitei tai buvo pirmasis laimėtas suaugusių turnyras.

I. Dumbauskaitė ir G. Grudzinskaitė ketvirtfinalyje 2-0 (21:15, 21:9) įrodė pranašumą prieš Dianą Kancerevycienę ir Dominyką Naudužaitę, pusfinalyje 2-0 (21:11, 22:20) palaužė Jekaterinos Kovalskajos ir Ainės Rapelytės porą. Finale I. Dumbauskaitė ir G. Grudzinskaitė 2-0 (21:14, 21:18) įveikė antrąjį reitingą turėjusias Vytenę Vitkauskaitę ir Karolę Virbickaitę.

„Prieš čempionatą neturėjau kažkokių lūkesčių. Norėjau, kad būtų smagu ir gera, o visą šį sezoną man su Gerda yra labai smagu žaisti. Prieš finalą sakėme, kad bus kaip bus, palaikėme viena kitą. Iš tiesų finalas buvo gana apylygis, tiesiog mes padarėme mažiau klaidų. Labai džiaugiuosi šia pergale“, – kalbėjo I. Dumbauskaitė.

I. Dumbauskaitė ir G. Grudzinskaitė šią vasarą sėkmingai varžėsi ir pajėgaus Latvijos čempionato etapuose, kur ne kartą išbandė jėgas su Europos čempionėmis Tina Graudina ir Anastasija Kravčenoka.

„Latvijoje lygis kiek aukštesnis dėl to, kad ten yra Europos čempionės. Taip pat ten varžėsi ir latvės, ir lietuvės, ir estės, todėl ten buvo tarsi Baltijos čempionatas. Bet čia, Lietuvos čempionate, turėjome nelengvus pusfinalį ir finalą, todėl lygis tikrai auga“, – pridūrė I. Dumbauskaitė.

G. Grudzinskaitė džiaugėsi pirmąja savo pergale suaugusių turnyruose.

„Lietuvos čempionate dar nebuvau žaidusi finale, o geriausias mano pasiekimas – trečia vieta viename etape. Man ši pergalė yra tarsi svajonės išsipildymas. Pasipuošti aukso medaliu žaidžiant poroje su Ieva yra neapsakomas jausmas. Esu labai laiminga, – teigė G. Grudzinskaitė. – Tikiuosi, kad su kiekvienais metais tobulėju. Žinoma, kad reikia įdėti labai daug darbo, bet viliuosi, jog ateityje bus dar daug pergalių“.

I. Dumbauskaitė su G. Grudzinskaitė dar tikisi šiais metais sudalyvauti ir tarptautiniuose turnyruose, o labiausiai laukiamas bus FIVB vienos žvaigždutės turnyras Vilniuje rugsėjo viduryje. G. Grudzinskaitės dar laukia Europos jaunimo pirmenybės, kuriose ji startuos su savo seserimi Rugile Grudzinskaite.

Lietuvos moterų paplūdimio tinklinio čempionato bronzą iškovojo J. Kovalskaja ir A. Raupelytė. Jos rungtynėse dėl trečiosios vietos 2-0 (21:14, 21:11) nugalėjo Karoliną Šantarytę bei Eveliną Matiukaitę.

Iš viso Lietuvos čempionate varžėsi 33 vyrų ir 20 moterų komandų.

Lietuvos tinklinio čempionato prizininkai (A. Četkausko nuotr.)
Lietuvos tinklinio čempionato prizininkai (A. Četkausko nuotr.)

Lietuvos lengvaatlečių komanda varžėsi Baltijos šalių čempionate

Vieno taško – tiek iki pergalės Baltijos šalių komandiniame lengvosios atletikos čempionate pritrūko lietuviams. Puikiai antrą pirmenybių dieną startavę mūsiškiai per 40 rungčių iškovojo daugiausiai aukso medalių, net 17, tačiau į priekį praleido stabilesnius rezultatus demonstravusius estus.

Pagal surinktus taškus Lietuvos vyrai buvo pirmi (141 tšk.), o moterys – antros (134 tšk.). Iš viso lietuviai pelnė 275 taškus, estai 276, tuo tarpu šeimininkai latviai – 247.

Maža to, geriausiais Baltijos čempionato lengvaatlečiais, pagal „World Athletics“ taškų skaičiavimo lentelę, buvo pripažinti disko metikas Andrius Gudžius bei šuolininkė į tolį Jogailė Petrokaitė.

Disko metimo varžybose A. Gudžius pasiekė tiek stadiono, tiek čempionatų rekordus. Geriausiu šeštu bandymu planetos ir Europos čempionas įrankį numetė 68,41 m.

„Varžybos šimtu procentu (pavykusios – lengvoji.lt), ko reikėjo – komandai laimėti pirmą vietą – tą įvykdėme. Rezultatas tai toks… Ankstyvas rytas, kažkaip sunku iš ryto mėtyti. Ketvirtas metimas buvo virš 69 metrų, bet užmyniau centimetrą. Gaila, bet rodo, kad ir varžybose artėju prie to. Labai nebloga reabilitacija po paskutinių varžybų Suomijoje – ten buvau pasiklydęs technikoje, truputį atpratęs nuo kelionių. Čia važiavome su ta mintimi, kad pažiūrėti, kaip sureaguos kūnas po kelionių, viskas juda gera linkme“, – sakė A. Gudžius.

Geriausio 2017 ir 2018 metų Lietuvos sportininko sezonas kaip reikiant įsibėgėjo – kitą savaitę jo laukia ir startas Deimantinės lygos varžybose.

„Po dviejų dienų išvykstu į Vengriją, ten dalyvausiu „Continental Tour“ viename iš etapų, o paskui iš karto važiuosiu į Stokholmą. Gaila, ten disko metimas ne deimantinė rungtis, bet vis tiek – bus ir Danielis Stahlis, ir kitų stiprių varžovų. Laukia smagios varžybos“, – teigė A. Gudžius.

Andrius Gudžius (viduryje; D. Sodaičio nuotr.)
Andrius Gudžius (viduryje; D. Sodaičio nuotr.)

Tuo tarpu geriausias rezultatas tarp moterų buvo užfiksuotas sulig paskutine varžybų sekunde. Vėliausiai pasibaigusiose šuolių į tolį varžybose triumfavo šeštu bandymu asmeninį rekordą pagerinusi J. Petrokaitė – 6,57 m. Šis rezultatas yra septintas per visą Lietuvos istoriją.

„Savęs nenustebinau, gal net ir daugiau tikėjausi. Smagu, kad paskutiniu bandymu rezultatas gavosi 6,57 m, bet žinau, kad tai nėra viskas – dirbsime toliau“, – sakė J. Petrokaitė.

Prieš šešerius metus šuolininkė buvo išrinkta kylančia Lietuvos lengvosios atletikos žvaigžde, tačiau karjerą ir progresą pristabdė įvairios traumos. Sportininkė prisipažįsta, kad patyrusi nugaros traumą netgi galvojo apie karjeros pabaigą.

„Žinoma, kai su trauma vargau porą metų, galvojau, kad gal ir viskas jau bus. Bet negaliu atsidėkoti gydytojui Valieriui Jasiūnui už pagalbą, nes stato kiekvieną kartą ant kojų. Ir šiemet grįžau iš Amerikos su Achilo problemomis, galvojau, kad ir šio sezono nebus, bet užtenka savaitę pas jį pavaikščioti ir kūnas sustatomas į vietas. Traumos visus kamuoja, bet kai jas įveiki ir rezultatai pagerėja, atsiranda stūmimas į priekį“, – pasakojo J. Petrokaitė.

Pergalėmis ir iškovotu maksimaliu taškų skaičiumi Lietuvos komandai dieną pradėjo ėjikai. Abi moterys ir abu vyrai užėmė pirmas dvi pozicijas.

Moterų 5000 m sportinio ėjimo rungtyje triumfavo Brigita Virbalytė, distanciją įveikusi per 22 min. 20,05 sek. Tai pirma šalies rekordininkės pergalė po pusantrų metų pertraukos – lietuvė nuo praėjusio pavasario gydėsi traumą.

„Visų pirma, džiaugiuosi pergale, nes man tai yra ir kaip simbolinė pergalė. Vis bandžiau atsigauti po traumos, bet nepavykdavo, o po to dar buvo nukeltos Tokijo olimpinės žaidynės. Šiandien atsikėlę juokavome, kad jaučiame jaudulį, nors varžybos nėra aukščiausio lygio. Tiek daug varžybų buvę, pasaulio čempionų, olimpinių žaidynių, bet vis tiek jauduliukas buvo“, – pasakojo B. Virbalytė.

Startas Uogrėje geriausiai 2015 metų Lietuvos lengvaatletei tapo pirmosiomis sezono varžybomis. Rugsėjį jos laukia startai Birštone, Druskininkuose ir Alytuje.

„Rezultatas šiai dienai yra atspirties taškas. Žinau, kad reikia sunkiai dirbti. Bet viduje jaučiu, kad viskas eina į gerą pusę. Pradėjau tikėti, kad galiu grįžti į tokį lygį arba arti to lygio, kuriame buvau 2018 metais“, – teigė B. Virbalytė.

5000 m nuotolyje antra finišavo Monika Vaiciukevičiūtė (22 min. 54,23 sek.).

Vyrų 10 000 m sportinio ėjimo varžybose triumfavo Marius Žiūkas. Pernai pasaulio čempionate aukštą 11 vietą užėmęs ėjikas šiandien distanciją nužingsniavo per 40 min. 49,89 sek.

„Esu visai patenkintas rezultatu, praėjau greičiau nei per 41 minutę – tai neblogas rezultatas, panašiai ėjau ir Australijoje, būdamas tikrai neblogos formos. Į šias varžybas atvažiavome tiesiai iš treniruočių stovyklos, jaučiasi nuovargis, tad super rezultato ir nesitikėjau. Tačiau šis rezultatas ir savijauta varžybose tikrai džiugina“, – komentavo M. Žiūkas.

Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (World Athletics) neseniai pranešė, kad normatyvus į Tokijo olimpines žaidynes ėjikai galės vykdyti ne nuo gruodžio 1 d., bet nuo rugsėjo 1-osios. Vis dėlto ši naujiena M. Žiūko planų nepakeitė, kadangi norint pasiekti aukštą rezultatą 20 km rungtyje reikėtų kitokio pasiruošimo.

„Planų tikrai nepakeitė, nes normatyvas yra labai aukštas – tik vieną kartą gyvenime esu ėjęs greičiau. Norint įvykdyti normatyvą, reikia stipriai dirbti, taip pat treniruočių stovyklų aukštikalnėse. Kadangi pasiruošimas vyksta Lietuvoje, planai per daug nepasikeitė“, – paaiškino M. Žiūkas.

Sidabro medalį iškovojo asmeninį rekordą pagerinęs Arturas Mastianica – 41 min. 46,7 sek.

Pergales šeštadienį iškovojo 800 m bėgęs Benediktas Mickus (1 min. 49,54 sek.), trišuolininkas Tomas Lotužis (15,57 m – asmeninis rekordas), rutulį stūmusi Ieva Zarankaitė (15,55 m), 400 m barjeriniame bėgime triumfavusi Modesta Morauskaitė (57,69 sek.).

Pastarajai bėgikei iki asmeninio rekordo pritrūko vos 0,02 sek., nors po triumfo 400 m rungtyje buvo praėjusi mažiau nei para.

„Pasirodymą vertinu tikrai labai gerai, atsižvelgiant į sezoną. Vakar 400 m rungtyje turėjau tikslą iškovoti pirmą vietą, vis dėlto tai yra komandinės varžybos, kur svarbiausia vieta, o ne rezultatas. Šiandien barjeriniame bėgime norėjau įveikti barjerus kuo techniškiau, manau, pavyko išpildyti užsibrėžtus tikslus, o prie viso to dar daviau maksimalų taškų skaičių komandai“, – džiaugėsi M. Morauskaitė.

Beje, 400 m barjerinio bėgimo rungtyje lengvaatletė specializuotis pradėjo tik pernai. Asmeninį rekordą ar artimą jam rezultatui lietuvė demonstruoja kone kiekvienose varžybose.

„Šiais metais jaučiuosi saugiau bėgdama su barjerais, bet vėlgi – visi, kas dalyvauja techninėse rungtyse, žino, kad tobulėjimui ribų nėra. Manau, kad šis rezultatas, kurį pasiekiau šiandien, yra gero kelio pradžia. Bandysime siekti dar aukštesnių rezultatų, o kitais metais, olimpiniais metais, pažiūrėsime, kuriai rungčiai pavyks pasiruošti geriau“, – šyptelėjo M. Morauskaitė.

200 m rungtyje lengvai čempiono titulą pelnė Gediminas Truskauskas, nuotolį įveikęs per 21,12 sek. Šuoliuose į aukštį nugalėtoju tapo Adrijus Glebauskas (222 cm), o 4×400 m estafetę laimėjo Lietuvos merginos (Kamilė Gargasaitė, Ema Sarafinaitė, Eva Misiūnaitė, M. Morauskaitė) – 3 min. 42,84 sek.

Jogailė Petrokaitė (D. Sodaičio nuotr.)
Jogailė Petrokaitė (D. Sodaičio nuotr.)

Pirmąją varžybų dieną – 17 prizinių vietų

Pirmą pirmenybių dieną Lietuvos lengvaatlečiai laimėjo 6 rungtis iš 17, o ant prizininkų pakylos kopė 17 sykių.

Čempionatą Lietuvos komanda pradėjo iškovodama maksimalų taškų skaičių. Moterų disko metimo rungtyje Ieva Zarankaitė buvo pirma (59,51 m), o Zinaida Sendriūtė – antra (58,12 m).

„Pasirodymą vertinu gerai, norisi 60 metrų mesti visose varžybose, bet 59 metrai tenkina. Oras geras, vėjelio šiek tiek yra, palaikymas geras, tad vertinu gerai, – sakė I. Zarankaitė. – Kliuvo keletas techninių detalių, pasistengsime jas ištaisyti iki kitų varžybų. Šiaip jaučiuosi gerai, jaučiuosi stipri, greita. Laukia dar vienos varžybos Vilniuje, federacijos taurė ateinantį savaitgalį – kviečiu visus palaikyti. Tikiuosi, pailsėsiu iki kitų varžybų ir vėl mesiu virš 60 metrų.“

Užimti pirmas dvi prizines vietas pavyko ir moterų 400 m rungtyje: čempione tapo Modesta Morauskaitė (53,22 sek.), vicečempione – Eva Misiūnaitė (54,41 sek.). Tuo tarpu Simas Bertašius iškovojo labiausiai triuškinančią pergalę, 1500 m įveikęs per 3 min. 41,21 sek. bei antrą vietą užėmusį varžovą pranokęs net 15 sekundžių.

„Prieš varžybas peržiūrėjau savo varžovų rezultatus, per kiek jie yra bėgę šį sezoną, ir mačiau, kad artimiausias konkurentas nėra išbėgęs iš 3 min. 50 sek. Žinojau, kad norėdamas rodyti rezultatą, bėgti už nugaros negalėsiu – reikia bėgti pačiam“, – pasakojo S. Bertašius.

2018 metų Europos čempionato finalininkas antrose varžybose iš eilės nedaug atsiliko nuo jam priklausančio šalies rekordo, kuris lygus 3 min. 39,01 sek.

„Girdėjau, kad trečias ratas buvo lėtesnis nei pats planavau, įveiktas per minutę, o paskutiniai 300 m gana greiti. Visumoje gana džiaugiuosi, kad pavyksta palaikyti stabilų tempą ir padaryti neblogą finišą. Jei bėgčiau su konkurencija iki pat pabaigos, būtų galima kėsintis ir į asmeninį rekordą“, – teigė S. Bertašius.

Beje, prieš dvejus metus būtent Uogrės stadione jis ne tik pagerino Lietuvos rekordą, bet ir įvykdė Europos čempionato normatyvą.

„Šis stadionas kelia tik pačius geriausius prisiminimus, nes jame dar nesu nė karto pralaimėjęs“, – šyptelėjo bėgikas.

Du čempiono titulus iškovojo Gediminas Truskauskas – sprinteris triumfavo 100 m rungtyje (10,50 sek.) ir estafetėje 4×100 m (G. Truskauskas, Ugnius Savickas, Giedrius Rupeika ir Rokas Silkinis – 41,28 sek.). Bene labiausiai netikėtą pergalę iškovojo šuolininkas į tolį Tomas Lotužis: lietuvis pagerino asmeninį rekordą (7,55 m) ir pranoko pusmetriu aukštesnį asmeninį rekordą turėjusį estą.

„Buvau nusiteikęs atvažiuoti ir pasiimti pirmą vietą bei nušokti toliausiai, kiek šoku. Aišku, šiek tiek gąsdino tas varžovo 7,91 m sezono rezultatas, bet trečiu šuoliu užsitikrinti pirmą vietą pavyko man,“ – džiaugėsi T. Lotužis.

Šuolininką treniruoja Europos čempionas Kęstutis Šapka, tačiau dėl pastarojo sveikatos problemų T. Lotužis visą vasaros sezoną treniravosi be šio specialisto patarimų.

„Turėjau porininką – trenerio sūnų, tai dirbome kartu. Diana (Zagainova – lengvoji.lt) prisidėdavo ir padėdavo, šį bei tą patardavo. O taip tai dviese dirbdavome, nė vienos treniruotės nepraleisdavome“, – sakė T. Lotužis.

Lietuvos lengvosios atletikos rinktinė Baltijos šalių čempionate (D. Sodaičio nuotr.)
Lietuvos lengvosios atletikos rinktinė Baltijos šalių čempionate (D. Sodaičio nuotr.)