Daugiau nei 100 pradedančių ir patyrusių sporto vadybininkių penkiose Europos šalyse pradėjo unikalų moterų lyderystės sporte projektą „New Miracle“. Vilniuje vykusioje pirmojoje mokymų sesijoje 25 dalyvės mokėsi ne tik iš lektorių, bet ir kolegių patirties.
Siekis – gerinti specialisčių kompetencijas
Projektas „New Miracle“ – unikali LTOK iniciatyva prie kurios prisijungė dar keturi Europos nacionaliniai olimpiniai komitetai – Italijos, Latvijos, Estijos ir Slovakijos. Ruošiantis projektui sukurta pradedančiosioms sporto vadybininkėms skirta nemokama mokymų programa ir išskirtinė mentorystės platforma, kurioje projekto dalyvės turės galimybę konsultuotis su patyrusiais kolegomis, stiprinti bendradarbiavimo įgūdžius.
Viena projekto iniciatorių, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Olimpinio sporto direktoriaus pavaduotoja Agnė Vanagienė, pasakojo, jog projekto idėja kilo matant moterų stygių mūsų šalies sporto vadyboje.
„Sporto organizacijose dirbu ilgiau nei 16 metų ir matau, kad moterų skaičius sporto vadyboje auga, tačiau labai lėtai. Dažnai į įvairias sporto federacijas ateina dirbti buvusios sportininkės, nieko bendra neturėjusios su vadyba, todėl joms būna sunku įsilieti į federacijos valdymą. Dėl to ir kilo mintis surengti mokymus būtent moterims“, – kalbėjo A. Vanagienė.
Ši LTOK paraiška 2021 metais pateko tarp 315-os, laimėjusių Europos Sąjungos finansavimą įgyvendinimui. Iš viso buvo pateiktos 1107 paraiškos.
„Lyčių lygybė sporte – viena Tarptautinio olimpinio komiteto, o taip pat ir LTOK prioritetinių sričių. Norime moterims ne tik suteikti reikalingas kompetencijas ir įrankius, bet ir įkvėpti siekti aukščiausių tikslų sporto vadyboje.
Anksčiau esame sėkmingai įgyvendinę panašų, tačiau mažesnės apimties Europos Komisijos projektą, kuriame dalyvavo trys partneriai. Tuomet buvo tik vieni tarptautiniai mokymai su mentore iš Šveicarijos Gabriela Mueller Mendoza ir jie paliko labai didelį įspūdį. Pamatę poreikį ir naudą, supratome, kad reikia didesnės iniciatyvos, todėl „New Miracle“ tokia ir yra. Šio projekto trukmė – treji metai, 2023-ieji – paskutinieji, kai metus kurtą turinį įgyvendinsime praktiškai“, – pasako A. Vanagienė.
A. Vanagienė sakė, kad partneriais tapo nacionaliniai olimpiniai komitetai, su kuriais yra palaikomas artimas ryšys ir kurie yra patikimi. Akademiniu partneriu tapo Romos „Foro Italico“ universitetas.
Didelis susidomėjimas
Projekto „New Miracle“ dalyvės turi galimybę konsultuotis su patyrusiais kolegomis, stiprinti bendradarbiavimo įgūdžius.
Tarp mentorėmis tapusių eksperčių – ir patyrusios LTOK sporto vadybininkės. A. Vanagienė – viena Lietuvos olimpinių komandų misijos vadovų ir LTOK Užsienio ryšių direktorė Vaida Mačianskienė, puikiai išmananti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio sporto organizacijų veiklą.
„Jeigu tam tikroje verslo organizacijoje žmonės būna atsakingi už konkrečius dalykus, tai sporte dažniausiai būna vienas žmogus-orkestras, kuris atsakingas už milijoną sričių. Sporto vadybininkas turi rasti balansą tarp visų sudedamųjų dalių. Tam reikalingos kompetencijos. Bandome mokymais suteikti įrankius, kuriais galima valdyti veiklas ir laiką. O kaip dalyvėms pavyks tas žinias pritaikyti, jau priklauso nuo jų pačių“, – kalbėjo A. Vanagienė.
Į kvietimą dalyvauti „New Miracle“ projekte atsiliepė ne tik sporto šakų federacijų atstovės, bet ir įvairių sporto mokyklų ar įstaigų darbuotojos. Vos tik pasidalinus kvietimu į projektą, greitai užsipildė laisvos vietos, buvo vykdoma ir atranka.
Tarp mokymų dalyvių buvo ne tik naujokės, bet ir patirties sporto vadyboje jau turinčios specialistės. Tai leido iškart užsimegzti naudingiems ryšiams, bendrauti tarpusavyje ir dalintis patirtimi. Diskusijos vyko tiek pertraukėlių metu, tiek pasibaigus mokymams, o nauji atsiradę kontaktai pravers ateityje.
Dalyvės džiaugėsi naujomis žiniomis ir pažintimis
Pirmuosiuose, sausio 10-11 dienomis Vilniuje vykusiuose mokymuose dalyvavo 25 specialistės. Dviejų dienų kursus sporto vadybininkėms vedė žinomas verslo konsultantas Lauras Balaiša.
Pagrindinė pirmųjų mokymų tema buvo lyderystė. Teorinė medžiaga buvo dažnai sujungiama su praktiniais užsiėmimais. Dalyvės turėjo atlikti įvairias užduotis, daryti komandinius darbus, spręsti sugalvotus iššūkius. Buvo užduoti ir namų darbai.
„Atsirado daug ryšių su naujomis sporto šakomis. Pavyzdžiui, tik dabar sužinojau apie tokį puikų sportą kaip padelis, buvo įdomu sužinoti fechtavimo subtilybes. Minčių tikrai pasisėmiau daug ir jas bus galima pritaikyti savo darbe“, – sakė viena iš dalyvių Eglė Zablockytė, Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui.
Ji pabrėžė, kad visos dalyvės galėjo dalintis savo problemomis, ieškoti bendrų idėjų sunkumams spręsti. Pati E. Zablockytė sporto vadyboje atsidūrė ne atsitiktinai. Ji yra buvusi profesionali dviratininkė.
Lietuvos tinklinio federacijos generalinė sekretorė Alisa Česnulevičiūtė jau ne pirmą kartą dalyvauja LTOK sporto vadybos mokymuose.
„Labai džiaugiuosi, kad buvau atrinkta dalyvauti šiuose mokymuose, kadangi žinau, jog LTOK organizuojami mokymai visada bus įdomūs ir naudingi, o kompetentingi lektoriai ir kolegos iš panašių sričių padės atrasti naujų požiūrio taškų. Visada iš tokio pobūdžio mokymų kažko pasisemi, kažką atrandi iš naujo, kažkur pasitikrini savo žinias, susirandi naujų pažinčių, bendraminčių, gimsta naujos idėjos, kurias norisi išbandyti“, – pasakojo A. Česnulevičiūtė.
A. Česnulevičiūtė pasakojo, jog sportas ją lydi visą gyvenimą ir čia niekada nebūna nuobodu. Ji yra iš tų pavyzdžių, kai dirbant federacijoje, reikia rūpintis aibe reikalų. Jos veiklą sudaro strategijos kūrimas ir jos įgyvendinimas, renginių organizavimas, žmogiškųjų išteklių valdymas, bendradarbiavimas su skirtingomis organizacijomis bei institucijomis. Kiekviena sritis yra pakankamai svarbi.
„Iššūkių tikrai netrūksta, ypač dabar, kai po visų sporto finansavimo reformų nemažai daliai federacijų kyla išgyvenimo klausimas, t.y. kaip pasiekti keliamus tikslus su mažėjančiais resursais, kaip, esant nuolatiniam neaiškumui ir neapibrėžtumui, ne tik motyvuoti pačius save, bet ir aplink esančius, kaip vystyti organizaciją, suteikti jai stabilumo ir plėtoti savo sporto šaką, o ne tik stebėti kaip ji vegetuoja“, – vardino A. Česnulevičiūtė.
Pirmoji tarptautinė sesija – Bratislavoje
Pirmoji tarptautinė „New Miracle“ projekto sesija vyks vasario pradžioje Bratislavoje (Slovakija). Joje dalyvaus po šešias atstoves iš penkių projekte dalyvaujančių šalių. Vėliau vyks dar dvi tarptautinės sesijos.
Įdomu tai, kad visose projekto šalyse vykstančiose nacionalinėse sesijose dėstoma ta pati metodinė medžiaga, todėl visų dalyvių pasiruošimas tarptautiniam renginiui yra panašus.
„Žinoma, kad norisi dalyvauti ir pamatyti „kuo kvėpuoja“ kolegos užsienyje, palyginti sąlygas, pažiūrėti kaip kitose kultūrose priimami sprendimai tam tikrais atvejais, įsivertinti, kur yra tavo organizacija Europos lygmenyje ir kontekste. Mūsų šalyje pastebiu tendenciją, kad mėgstame išradinėti dviratį ten, kur jis jau seniai išrastas, vietoje to, kad pritaikytume sistemas, kurios jau aiškiai veikia kitose valstybėse. Todėl dalijimasis patirtimi yra labai svarbus“, – teigė A. Česnulevičiūtė.
Antra „New Miracle“ nacionalinė sesija Lietuvoje planuojama kovo viduryje.