Pradinių klasių moksleiviams skirtas projektas „Olimpinis mėnuo“ šiemet buvo dar didesnis ir įvairesnis nei bet kada anksčiau. Visą spalį vykusios iniciatyvos metu daugiau nei 1900 pradinių klasių arba apie 35 tūkst. moksleivių iš visos Lietuvos dalyvavo sportiniuose ir sveiką gyvenseną skatinusiuose užsiėmimuose.
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuoto projekto veiklos vyko pertraukų metu, pamokose, namuose su tėveliais, o jų metu buvo siekiama pažinti fizinio aktyvumo, sveikos mitybos, emocinės sveikatos bei bendradarbiavimo temas.
Užsiėmimai buvo suskirstyti pagal tematiką, o kiekvienai temai pažinti buvo skirta po savaitę. Veiklos buvo ruošiamos kartu su kiekvienos temos specialistais ir užduotys bei vaizdiniai praktiniai patarimai pedagogams pateikiami savaitę prieš atitinkamos temos įgyvendinimą.
„Pradinių klasių moksleivių amžius yra ypatingai svarbus ugdant gyvenimo įpročius, todėl projekto nauda – neabejotina. Džiaugiuosi, kad į „Olimpinį mėnesį“ įsitraukė ir savo srities specialistai, kurie žino, kaip svarbias temas paversti įdomiomis vaikams. Apie tai kalba ir pradinukų įspūdžiai – po kiekvienos savaitės vaikai dalijosi, ko išmoko, kas labiausiai patiko.
Ypatingai noriu padėkoti pedagogams, kurių indėlis čia – milžiniškas. Gebėti vaikus sudominti kartais net suaugusiems sunkiai suprantamomis temomis reikalauja didžiulio atsidavimo. Didelis ačiū ir organizatoriams, visi kartu jūs ugdote tvirtus ir sveikus Lietuvos piliečius“, – mintimis po projekto pasidalijo ponia Diana Nausėdienė.
Į projektą noriai įsitraukė ir sportininkai – olimpiečiai, „LTeam“ nariai irkluotoja Milda Valčiukaitė, baidarininkas Mindaugas Maldonis, irkluotojas Saulius Ritter, lengvaatletė, bėgike Eglė Balčiūnaitė, lengvaatletė, sprinterė Agnė Šerkšnienė, dviratininkė Rasa Leleivytė, irkluotojas Dovydas Nemeravičius, bėgikė Vaida Žūsinaitė, baidarininkas Ričardas Nekrošius ir paralimpietis plaukikas Edgaras Matakas. Sportininkai ne tik nuotoliniu būdu vedė mankštas moksleiviams, bet ir dalyvavo septyniuose nuotoliniuose susitikimuose su pradinukais, kuriuose dalijosi savo patirtimi kiekviena iš projekto temų bei atsakė į moksleiviams rūpimus klausimus. Nuotoliniuose susitikimuose su sportininkais dalyvavo daugiau nei 26 tūkst. moksleivių ir jų mokytojai.
Taip pat į projektą įsitraukė ir Lietuvos golbolo vyrų rinktinės žaidėjai bei vyr. treneris Valdas Gecevičius, kurie pasidalijo bendradarbiavimo svarba jų gyvenime ir sporte.
Projekto tikslas – jau pradinėse klasėse ugdyti vaikų fizinį raštingumą, įprotį judėti ir tą daryti taisyklingai, mokytis sveikos mitybos principų ne tik teorine, bet ir praktine prasme, išmokti pažinti savo bei aplinkinių emocinę sveikatą bei ją ugdyti ir mokytis dirbti komandoje, suprasti bendradarbiavimo naudą bei svarbą.
„Džiaugiuosi, kad šio projekto dėka patys mažiausi mokiniai gauna tokias svarbias žinias – mokosi sveikos mitybos pagrindų, teisingai judėti, įsiklausyti į savo kūną ir emocijas. Kuo anksčiau vaikai pažins ir atras judėjimą, atras sporto suteikiamas teigiamas emocijas, tuo ateityje bus sąmoningesni sau, tuo sveikesnė ir judresnė bus mūsų visuomenė, o kai kurie iš šiandieninių pradinukų tikrai taps mūsų ateities sporto žvaigždėmis“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas.
Projektas lapkričio 22 dieną finišavo jau tradicine tapusia burtų traukimo ceremonija, kurios metu buvo išrinktos net 55 projekte dalyvavusios klasės, kurios bus apdovanotos projekto organizatorių įsteigtais prizais.
Ceremonijoje dalyvavo projekto globėja, pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė bei švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas.
„Labai džiaugiamės, galėdami prisidėti prie šio projekto, kuris įvyko, nepaisant esamos situacijos šalyje. Šaunu, kad galime bendradarbiauti su tiek institucijų bei įstaigų. Fizinis aktyvumas viena esminių sveikatos stiprinimo priemonių, O COVID-19 pandemijos metu sumažėjus fiziniam aktyvumui dėl visos eilės priežasčių (judėjimo ribojimai, nuotolinis darbas) – fizinis aktyvumas įgauna dar didesnę reikšmę“, – džiaugėsi Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius.
Iš karto po projekto atlikta pedagogų – dalyvių apklausa atskleidė, kad bendras projekto vertinimas – 9,64 / 10. Taip pat absoliuti dauguma tėvų pedagogų žiniomis (67 proc.) projektą vertina teigiamai. Beveik visi apklausoje dalyvavę pedagogai (97 proc.) gautą medžiagą planuoja naudoti ir ateityje bei planuoja dalyvauti projekte kitais metais (97 proc.)
„Džiaugiuosi, kad jau ketvirtą kartą sėkmingai pavyko įgyvendinti projektą, kuris pradinių klasių moksleiviams yra labai svarbus. Atėjus į mokyklą vaikų judėjimas stipriai sumažėja, labiau koncentruojamasi į mokomuosius dalykus sėdint suoluose. Apie tai kalba ir statistika, kasmet sveikatos rodikliai prastėja. Projekte įgyvendinamos skirtingos sveikos gyvensenos veiklos ir metodika skatina vaikus judėti, mankštintis su televizijoje matomais olimpiečiais. Taip pat jau antrus metus atkreipiame dėmesį į emocinę sveikatą, o tai yra labai svarbu ugdant tiek fiziškai, tiek emociškai sveiką asmenybę“, – kalbėjo olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Projektą globoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Iniciatyvą organizuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija bei Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.
Projekto prizų laimėtojai:
Šiaulių VšĮ „Smalsieji pabiručiai”, 2 klasė
Pasvalio r. Joniškėlio G. Petkevičaitės – Bitės gimn. Narteikių skyrius, 1 klasė
Nacionalinė M.K.Čiurlionio menų mokykla, 3b
Kauno Simono Daukanto progimnazija, 1a
Joniškio „Saulės” pagrindinė mokykla, 1b
Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla, 4c
Alytaus Likiškėlių progimnazija, 3b
Raseinių Šaltinio progimnazija, 2d
Gruzdžių gimnazija, 1b
Kauno rajono Domeikavos gimnazija, 1c
Šiaulių m. Jovaro progimnazija, 3b
Panevėžio rajono Velžio gimnazija, 1b
Joniškio Mato Slančiausko progimnazija, 1B
Švėkšnos ,,Saulės” gimnazija, Šilutės rajonas, 1b
Šilutės rajono Žemaičių Naumiesčio mokykla darželis, 3 klasė
Kupiškio r. Subačiaus gimnazija, 3 klasė
Klaipėdos „Gilijos” pradinė mokykla, 4e
VGTU inžinerijos licėjus, 4e
Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokykla, 1b
Marijampolės sav. Želsvos progimnazija, 1 klasė
Eitminiškių gimnazija, 1-3 jungtinė
Ukmergės Užupio pagrindinė mokykla, 3b
Vilniaus Lazdynų mokykla, 1a
Trakų r., Rūdiškių gimnazija, 3a
Tauragės r. Žygaičių gimnazija, 4 klasė
Pakruojo r. Linkuvos gimnazija, 4a
Utenos Aukštakalnio progimnazijos „Žiburio” skyrius, 3b
Vilniaus r. Pakenės Česlavo Milošo pagrindinė mokykla, 3 klasė
Šiaulių Dainų progimnazija, 1b
Kauno r. Vilkijos gimnazija, 4b
Jonavos rajono Kulvos Abraomo Kulviečio mokykla, 1 klasė
Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazija, 2a
Šiaulių raj. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazija, 2a
Vilniaus Balsių progimnazija, 3b
Kauno r. Garliavos Jonučių progimnazija, 2b
Kėdainių r. Akademijos gimnazija, 3b
Panevėžio „Žemynos” progimnazija, 3b
Nevarėnų pagrindinė mokykla, Telšių rajonas, 1-2 jungtinė klasė
Vilniaus rajono Rudaminos „Ryto” gimnazija, 1b
Rokiškio Senamiesčio progimnazija, 1a
Gargždų „Minijos” progimnazija, 1b
Ventos gimnazija, Akmenės rajonas, 2a
Kauno “Vyturio”gimnazija, 2b
Mažeikių r. Viekšnių gimnazija, 4a
Kauno Žaliakalnio progimnazija, 2b
Kazlų Rūdos „Elmos’ mokykla-darželis, 4 klasė
Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, 2c
Kretingos rajono Kurmaičių pradinė mokykla, 1 klasė
Klaipėdos Martyno Mažvydo progimnazija, 3a
Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla, 3a
Vilkaviškio pradinė mokykla, 2b
Klaipėdos ,,Verdenės” progimnazija, 1b
Kėdainių raj. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija, 4 klasė
Jonavos Justino Vareikio progimnazija, 3d
Raseinių r. Šiluvos gimnazija, 3 klasė